Header

Tina Turner nie żyje

Tina Turner zmarła 24 maja 2023 r. w wieku 83 lat po długiej chorobie w swoim domu w Küsnacht niedaleko Zurychu w Szwajcarii — podała stacja Sky News. Była jedną z najpopularniejszych wokalistek w historii muzyki rozrywkowej.
Tina Turner urodziła się 26 listopada 1939 r. jako Anna Mae Bullock w pobliżu Brownsville w stanie Tennessee, w USA. Opisuje się ją jako najbardziej dynamiczną wokalistkę w historii muzyki popularnej. Tina śpiewać zaczęła jeszcze jako nastolatka – wykonywała klasykę gospel, zaczynając od śpiewania w chórkach.
Na poważnie jej kariera rozpoczęła się pod koniec lat 50., gdy stała się wokalistką występującą z zespołem Kings Of Rhythm Ike’a Turnera, jej późniejszego męża. Miała wtedy 18 lat. Dwa lata później Tina była główną gwiazdą w czasie koncertów grupy Ike’a.

Przełomowe znaczenie dla ich wspólnej kariery miała piosenka „River Deep, Mountain High” z 1966 r., której producentem był Phil Spector. Ike i Tina niemal z dnia na dzień zyskali popularność, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, dokąd udali się na tournée.
Wokalistka związała się z Ikiem i została jego żoną. Po latach wspomina małżeństwo jako koszmar. Ike wiódł destrukcyjny tryb życia. Pił, ćpał, maltretował swoją żonę zarówno psychiczne, jak i fizycznie. Tina Turner nie wytrzymała i w 1978 r. rozwiodła się z mężem. Proces był nagłośniony przez media. Rozwód nie tylko zakończył karierę dobrze prosperującej grupy, ale sprawił też, że Tina Turner przez kolejne osiem lat nie była w stanie nagrać zauważalnej płyty.
Przełom nastąpił w 1984 r. Wokalistka zmieniła swój wizerunek i stała się symbolem seksu. Kolejna dekada była dla niej pasmem wielu sukcesów. W tym czasie nagrała swoje największe hity „What’s Love Got To Do With It” czy „Private Dancer”.
W 1985 r. zagrała w filmie „Mad Max: Beyond The Thunderdome” i wylansowała kolejny megahit „We Don’t Need Another Hero”.
Chętnie śpiewała w duetach, zapraszając na scenę gwiazdy rocka, jak David Bowie, Mick Jagger, Eric Clapton, Tom Jones czy Brian Adams. W 1991 r. została wprowadzona z Ike’iem do Rock And Roll Hall Of Fame.
Dwa lata potem reżyser Brian Gibson nakręcił oparty na jej autobiografii film „What’s Love Got to Do with It”, który w 1994 roku nominowano w dwóch kategoriach do Oscara.
w 1995 r. nagrała utwór „GoldenEye” do kolejnego filmu o przygodach agenta 007 – Jamesa Bonda.
W trakcie kariery Tina Turner zdobyła dwanaście nagród Grammy i sprzedała ponad 200 mln egzemplarzy płyt i singli.
źródło: onet.pl

Może Ci się spodobać...