Header

Jacek Zieliński (Skaldowie) nie żyje

Nie żyje Jacek Zieliński, lider i współzałożyciel uwielbianego przez Polaków zespołu Skaldowie. Informacje o śmierci artysty podała w poniedziałek 6 maja Piwnica pod Baranami. „Zmarł nasz wielki Przyjaciel i kompozytor” — dodają przedstawiciele krakowskiego kabaretu.
Jacek Zieliński urodził się 6 września 1946 r. w Krakowie, był twórcą i liderem krakowskiego zespołu Skaldowie. Skończył naukę w liceum muzycznym w klasie skrzypiec, a następnie kontynuował muzyczną pasję na studiach w klasie altówki na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Zasłynął napisaniem części z ponad 260 utworów Skaldów, ale także Maryli Rodowicz czy Ireny Jarockiej. Komponował muzykę do tekstów Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego czy Ewy Lipskiej.
W 1980 r. przygotował spektakl dla Piwnicy pod Baranami na podstawie słów Wiesława Dymnego, zatytułowany „Pieśń nad pieśniami, czyli człowieka ballada o miłości”.
Skaldowie powstali w 1965 roku w Krakowie. Oprócz Jacka Zielińskiego i Andrzeja Zielińskiego w pierwszym składzie zespołu był Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy „Kuba” Fasiński. Szybko stali się królami Opola — w 1967 zdobyli główną nagrodę za piosenkę „Uciekaj, uciekaj”, rok później „Medytacje wiejskiego listonosza”. W 2015 r. otrzymali nagrodę specjalną TVP w Opolu za całokształt twórczości z okazji 50-lecia zespołu, a w 2019 r. odebrali Fryderyka.
źródło: onet.pl

Może Ci się spodobać...