Header

Zmarła Marie Laforêt. „Złotooka” legenda francuskiej piosenki i kina

Zmarła aktorka i wokalistka Marie Laforêt. Jej „Viens, Viens” zaliczane jest do kanonu piosenki francuskiej, wystąpiła w 35 filmach i sprzedała ponad 35 mln płyt. Miała 80 lat. O śmierci poinformowała rodzina. Nie jest znana przyczyna zgonu.

Marie Laforêt (Maïtena Doumenach) była aktorką i piosenkarką. Urodziła się w 1939 roku w Soulac-sur-Mer w Gironde. Jej kariera zaczęła się w 1959 roku – zastąpiła swoją siostrę w konkursie wokalnym Naissance d’une Étoile (Narodziny gwiazdy). Była nieprzygotowana, a decyzja – spontaniczna. W nagrodę wystąpiła u boku Alaina Delona w głośnym filmie „W pełni słońca” w reż. René Clément. Filmem nagrodą miał być inny obraz – „Liberté” w reż. Louisa Malle nigdy jednak nie ujrzał światła dziennego.

Publiczność pokochała jej francuskojęzyczny cover przeboju grupy The Rolling Stones „Paint it black” oraz duetu Simon & Garfunkel – „Sound of Silence”. Jej pierwsze kompozycje były tworzone w nurcie yéyé – to m.in. „Viens sur la montagne”, „Katie cruelle” czy „La tendresse”. Każda kolejna piosenka Marie wskakiwała na najwyższe miejsce zestawień muzycznych – „Ivan Boris et moi”, „Que calor la vida” i „Mon amour, mon ami”.W 1973 roku powróciła z utworem „Viens, viens” – jej najpopularniejszym utworem, który nawiązywał do jej dzieciństwa, kiedy jej ojciec opuścił rodzinę dla innej kobiety. Wielkim hitem okazała się także piosenka „Il a neigé sur yesterday”.

W latach 80. wróciła na ekrany – najczęściej jednak studyjnych – kin oraz deski teatrów Włoch i Francji. Była stałym gościem w radiowym talk-show Laurenta Ruquiera „On va s’gêner” na antenie Europe 1. W 1994 roku opublikowała kompilację swoich piosenek na czterech albumach, obejmujących jej 30-letnią karierę.

 

Może Ci się spodobać...

No comment

Dodaj komentarz

Loading