Header

Dżamble – W noc i w dzień

Dobre wieści dla fanów Andrzeja Zauchy i krakowskiej grupy Dżamble. 23 lutego 2024 r. ukazała się kolekcja wszystkich nagrań grupy zarejestrowanych w latach 1969-1972, „W noc i w dzień”. To jedyne i prawdopodobnie ostatnie tego rodzaju wydawnictwo. Dżamble to jazz-rockowa grupa, która zadebiutowała w 1966 roku w Krakowie i istniała do 1981 roku. Na samym początku wokalistą grupy związanej z Piwnicą pod Baranami był Jan Kaleta. Artyści wykonywali własne wersje standardów jazzowych, ale także autorskie utwory napisane przez wokalistę. 

Grupa przeszła kilka poważnych zmian personalnych, a w najpopularniejszym składzie z 1969 roku byli Benedykt Radecki, Jerzy Horwath, Marian Pawlik oraz wokalista Andrzej Zaucha. W tym składzie przetrwali jedynie trzy lata. Właśnie z nim zespół wydał kultowy album „Wołanie o słońce nad światem” (1971).
Przez całe lata grupa nie doczekała się wydania antologii utworów z tego okresu. Teraz się to zmieniło za sprawą wydawnictwa, nad którym pieczę sprawowała wytwórnia Kameleon Records. Kompilacja „W noc i dzień (nagrania archiwalne z lat 1969-1972)” to album z wszystkimi osiągnięciami grupy za czasów Zauchy.
Na trzech krążkach znajdują się m.in. poszukiwane przez kolekcjonerów przez lata nagrania zarejestrowane na potrzeby programów „Ekran z Bratkiem” czy „Szabla i rapier”, covery szlagierów „The Shadow of Your Smile” czy „Feelin’ Alright”, a także nagrania kompletnych występów Dżambli z Opola ’69 czy Jazz nad Odrą 1971.
Na krążku znalazły się też zremasterowane cyfrowo nagrania z występu reaktywowanych Dżambli w 1990 roku w TVP. Materiał do remasteringu został pobrany z oryginalnych taśm matek. CD znajduje się w rozkładanym, poczwórnym digi-packu, a dodatkowo dołączono specjalną 20-stronicową, ilustrowaną książeczkę. 
W dołączonym materiale znalazł się również esej na temat historii zespołu, który powstał na bazie wywiadu z Marianem Pawlikiem – basistą i jedynym żyjącym członkiem tego składu Dżambli.

źródło: muzyka.interia.pl

Może Ci się spodobać...