Header

Suzanne Vega

Suzanne Vega urodzona 11 lipca 1959 w Santa Monica w USA, amerykańska piosenkarka folkowa i folk rockowa, kompozytorka i autorka tekstów piosenek, producent muzyczny.
Wychowywała się w dzielnicy latynoskiej Nowego Jorku. Jej ojczym, Ed Vega pisarz pochodzenia portorykańskiego, zachęcił ją do podjęcia nauki w nowojorskiej High School of Performing Arts.
Tam uczyła się tańca i zaczęła komponować swoje pierwsze piosenki. Wykonywała je z własnym akompaniamentem gitarowym w klubach Bottom Line, Speakeasy i Folk City. Suzanne studiowała także literaturę angielską w Barnard College.
Pierwsze piosenki inspirowane były twórczością Joni Mitchell, Leonarda Cohena, Laury Nyro, Lou Reda, oraz malarstwem Edwarda Hoppera.
New York Times zamieścił w lipcu roku 1984 recenzję z jej koncertu sugerując że”… jest jednym z najbardziej obiecujących talentów nowojorskiej sceny folkowej”. Wzrost zainteresowania jej muzyką skłonił wydawnictwo A&M do podpisania z wokalistką kontraktu. Pod okiem producenta Steve’a Addabbo i przy ogromnej pomocy Lenny’ego Kaye’a, związanego poprzednio z Patti Smith rozpoczęła nagrania w nowojorskim Celestial Studio.
Pierwsza płyta zatytułowana Suzanne Vega, ukazała się w kwietniu 1985 roku i od razu zyskała uznanie krytyki, oraz zainteresowanie publiczności. Dotarła do 11 miejsca na liście bestsellerów w Wielkiej Brytanii i uzyskała tam status podwójnej złotej płyty (nakład 200 tysięcy egzemplarzy).
W 1986 roku napisała piosenkę do filmu Pretty in Pink, oraz słowa do dwóch utworów cyklu „Songs from the Liquid Days” Phillipa Glassa. Na rynku amerykańskim odniosła sukces następnym albumem, zatytułowanym Solitude Standing z przebojowym utworem „Luka”, które to nagranie uplasowało się na 11 miejscu listy bestsellerów w USA i 2 miejsce w Wielkiej Brytanii.
Następny krążek Days of Open Hand z roku 1990 nie odniósł już tak znaczącego sukcesu komercyjnego, jednak zremiksowana przez brytyjski duet DNA piosenka „Tom’s Dinner” z poprzedniej płyty dostała się do pierwszej piątki na liście bestsellerów w USA i na Wyspach.
Zachęcona tym wokalistka nagrała album 99.9 F najbardziej taneczny krążek w całym swoim dorobku.
Album Nine Objects of Desire przynosi piosenki nawiązujące do pełnych skupienia i intymności ballad z początkowego okresu.
W 2000 roku rozeszła się z mężem Mitchellem Froomem, producentem jej wielu płyt z którym ma córkę Ruby Froom. W następnym roku powstała udana kolekcja nowych piosenek na płycie Songs in Red and Gray. Artystka jest szczególnie ceniona za literackie teksty piosenek, w których opisuje rzeczywistość świeżym językiem z wielką wrażliwością i spostrzegawczością.
Suzanne Vega na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie koncertowała w Polsce (Warszawa, Kołobrzeg, Rzeszów, Białystok, Gdańsk, Wrocław, Olsztyn, Sopot).

Albumy:
1985 Suzanne Vega
1987 Solitude Standing
1990 Days of Open Hand
1992 99.9F°
1996 Nine Objects of Desire
2001 Songs in Red and Gray
2007 Beauty & Crime
2010 Close-Up Vol 1, Love Songs
2010 Close-Up Vol 2, People & Places
2011 Close-Up Vol 3, States Of Being
2012 Close-Up Vol 4, Songs Of Family
2014 Tales from the Realm of the Queen of Pentacles
2014 Live At The Speakeasy

Najważniejsze single:

1985 Marlene On The Wall
1986 Gypsy
1987 Luka
1990 DNA Featuring Suzanne Vega – Tom’s Diner
1992 99.9F°
1999 Rosemary (Remember Me)
2007 Unbound

współredagowali Tomex/ejtismen

 materiały źródłowe własne

No comment

Dodaj komentarz