Header

Perfect

Perfect – polski zespół rockowy, założony w 1977 roku, działający do dziś (z przerwą w latach 1983 – 1993).
Lata 70. XX wieku
Zespół został założony w roku 1977 przez perkusistę Wojciecha Morawskiego, basistę Zdzisława Zawadzkiego i gitarzystę Zbigniewa Hołdysa. Wokalistami zespołu byli Zbigniew Hołdys i Basia Trzetrzelewska.
Pierwotny skład zespołu w 1977 roku:
Zbigniew Hołdys – gitara, śpiew, lider
Zdzisław Zawadzki – gitara basowa
Basia Trzetrzelewska – śpiew
Ewa Korczyńska-Konarzewska – śpiew
Wojciech Morawski – instrumenty perkusyjne
W ankiecie pisma Non Stop uznany za debiut roku 1978, a utwór Jego nie ma za najlepszy utwór rockowy.
Na początku swej działalności zespół towarzyszył znanym gwiazdom, m.in. Annie Jantar i Halinie Frąckowiak oraz występował w klubach polonijnych w USA. Używał wtedy szyldu „Perfect Super Show And Disco Band”. Nazwa zespołu pochodzi od Christine Perfect-McVie, która w zespole Fleetwood Mac śpiewała i grała na instrumentach klawiszowych.

Lata 80. XX wieku
W Sylwestra 1980 zespół zadebiutował w warszawskim studenckim klubie Stodoła z całkowicie nowym repertuarem i w sformowanym przez Hołdysa nowym składzie. Dołączyli Ryszard Sygitowicz (gitara) Piotr Szkudelski (perkusja) oraz Grzegorz Markowski (wokal). Poprzedni perkusista, Wojciech Morawski, przeszedł do zespołu Porter Band. W kilka miesięcy zespół stał się jedną z najpopularniejszych grup polskiej sceny muzycznej.

Skład zespołu w 1980 roku:
Zbigniew Hołdys – gitara, śpiew
Zdzisław Zawadzki – gitara basowa
Ryszard Sygitowicz – gitara
Piotr Szkudelski – instrumenty perkusyjne
Grzegorz Markowski – śpiew

W tym samym roku wydał pierwszą płytę, tzw. Biały Album (od koloru okładki). Pod koniec 1981 roku sprzedano ok. miliona egzemplarzy tego albumu. Z tego czasu pochodzą wielkie przeboje Nie płacz Ewka (Hołdys/Olewicz), Chcemy być sobą (Hołdys/Hołdys), Ale wkoło jest wesoło (Hołdys/Hołdys) i Niewiele ci mogę dać (Hołdys/Olewicz).
W 1982 roku zespół zawiesił działalność na kilka miesięcy pod wpływem stanu wojennego. Jesienią 1982 Perfect wznowił koncerty z całkowicie nowym repertuarem, który znalazł się na płycie UNU. Nowym gitarzystą w miejsce Ryszarda Sygitowicza został Andrzej Urny, zaś Zdzisława Zawadzkiego zastąpił Andrzej Nowicki. Z tego czasu pochodzą inne wielkie przeboje autorstwa Zbigniewa Hołdysa (muzyka) i Bogdana Olewicza (słowa): Autobiografia, Objazdowe Nieme Kino i Wyspa, drzewo, zamek.
Na wiosnę 1982 r. utwór „Pepe wróć” na krótko przed jego premierą był promowany na antenie Trójki – puszczany był sam wokal Grzegorza Markowskiego wykonującego słowa
Odkąd ciebie brak
tracę dobry smak
błagam, pepe wróć

Przez prawie 3 lata zespół był najpopularniejszą grupą rockową w Polsce i absolutnym hegemonem na rynku płytowym oraz listach przebojów.
W marcu 1983 roku Zbigniew Hołdys ogłosił decyzję o rozwiązaniu zespołu, który koncertował jeszcze do czerwca 1983. Ostatni koncert zespół zagrał na festiwalu w Opolu.

Skład zespołu w 1983 roku:
Zbigniew Hołdys – gitara, śpiew
Andrzej Nowicki – gitara basowa
Andrzej Urny – gitara
Piotr Szkudelski – instrumenty perkusyjne
Grzegorz Markowski – śpiew

W 1987 roku zespół połączył się na krótko, by zagrać dwa koncerty – w Hali „Olivia” w Gdańsku i dla 40 tysięcy ludzi na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie oraz koncerty w katowickim Spodku.
W 1989 roku Perfect bez Markowskiego, z Hołdysem jako wokalistą, wyjechał do USA, gdzie zagrał szereg koncertów w amerykańskich klubach w Nowym Jorku, Los Angeles i San Francisco. M.in. jako pierwszy zespół z Europy Środkowej wystąpił w legendarnym klubie CBGB’s (Nowy Jork). Skutkiem koncertów granych wyłącznie dla amerykańskiej publiczności były znakomite recenzje w mediach (telewizja ABC, dziennik New York Times, magazyny „Newsweek”, „Village Voice”, i „Spin”).
Lata 90. XX wieku
W 1992 roku Hołdys definitywnie rozwiązał zespół Perfect i na wiele lat wycofał się z życia muzycznego.
W 1993 zespół Perfect powrócił, już bez Hołdysa, na tournée w Stanach Zjednoczonych. Po sukcesach za Oceanem i namowach fanów, zespół postanowił się reaktywować na stałe.
W 1994 Perfect dał koncert w katowickim Spodku (zarejestrowany i wydany na płycie Katowice Spodek Live’94 (2xCD). Płyta dedykowana jest Andrzejowi Nowickiemu.). Spodek podczas tamtego koncertu wypełniony był po brzegi. W tym samym roku Perfect wydał płytę Jestem.
W 1997 roku Perfect wydał płytę Geny, która zawierała przebój 'Niepokonani’. Krążek otrzymał status złotej płyty. Po wydaniu płyty z zespołu odszedł Ryszard Sygitowicz, którego zastąpił Dariusz Kozakiewicz, który poprzez swój na styl gry (tzw. „wioślarz”) do dziś nazywany jest polskim Hendriksem. Chwilę potem zespół opuścił Andrzej Nowicki, którego zastąpił Piotr Urbanek.
W 1999 wyszła płyta Śmigło. Odbyła się też trasa z okazji XX-lecia istnienia zespołu. 7 kwietnia 2000 roku zmarł na serce Andrzej Nowicki.

XXI wiek
Pierwszą płytą XXI wieku w Polsce był koncertowy album „Live 2001”.
W 2002 zespół Perfect odważył się na połączenie muzyki rockowej z muzyką symfoniczną. Zwieńczeniem tego projektu była płyta „Symfonicznie”, nagrana z Polską Orkiestrą Radiową, która pobiła dotychczasowy Polski rekord na rynku muzycznym, gdyż już po dwóch tygodniach od premiery, uzyskała status platynowej płyty.

W 2003 Grzegorz Markowski, wraz ze swym zespołem, zorganizował happening. O godzinie 8 rano, w centrum Warszawy, na dachu budynku „’Cepelia'” zespół zagrał koncert. Koncert zakończył się zatrzymaniem przez policję Grzegorza Markowskiego, za zakłócanie porządku publicznego.
W 2004 Zespół wydał swoją szóstą płytę studyjną, zatytułowaną „Schody”. Początkowo borykano się z problemami, lecz w końcu wydano płytę tylko w internecie. Perfect jest pierwszym polskim zespołem, który zdecydował się na wydanie swej premierowej płyty wyłącznie w internecie. Za ten krok zespół został nagrodzony specjalną nagrodą i otrzymał statuetkę Światowego Dnia Telekomunikacji, którą otrzymują wyłącznie osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla polskiej teleinformatyki. 1 kwietnia, w dniu wydania płyty „Schody”, zespół promował swój najnowszy projekt koncertem w Warszawskiej Stodole. Pod koniec roku, Perfect zdecydował się wydać „Schody” na płycie kompaktowej i płycie analogowej.

Bieżący skład zespołu:
Grzegorz Markowski – śpiew
Jacek Krzaklewski – gitara
Dariusz Kozakiewicz – gitara
Piotr Szkudelski – instrumenty perkusyjne
Piotr Urbanek – gitara basowa

W 2006 zespół obchodził swoje 25 urodziny. Podczas Festiwalu Jedynki Sopot 2006 zespół odebrał Honorowy Złoty Mikrofon przyznany przez Polskie Radio, oraz odbył się koncert z okazji 25. urodzin Perfect-u.
W 2007 wydane zostało pierwsze koncertowe DVD Perfect-u, „Z wtorku na środę”. Zawiera ono koncert z warszawskiej Stodoły, zarejestrowany 11 kwietnia 2007 roku. Podczas tego koncertu, zespół zagrał swoje największe przeboje.DVD „Z wtorku na środę”dostało status złotej płyty, która została wręczona zespołowi 21 listopada podczas koncertu w klubie Stodoła. Zespół Perfect został również gwiazdą trasy Lata z radiem 2007, na której wykonywał specjalnie napisaną piosenkę Lato z MP3.
W roku 2008, miała miejsce reedycja płyty „Symfonicznie”.
10 listopada 2008 roku, zespół Perfect otrzymał w Sali Kongresowej specjalną nagrodę „Super Dziób” Radia WAWA za całokształt twórczości oraz 30 lat istnienia.

DYSKOGRAFIA
Albumy studyjne:
1981 – Perfect (Debiutancki album zespołu).
1982 – UNU. Album był kilkakrotnie wznawiany – w 1983 (Tonpress KAW; kaseta), 1990 (Tonpress; CD/kaseta), 1999 (Polmusic; CD/kaseta), 2002 (Andromedia; CD) i 2003 (A.A.MTJ; CD).
1994 – Jestem.Album został wydany ponownie w 1995 przez Koch International.
1997 – Geny.Ostatni album z udziałem Andrzeja Nowickiego i Ryszarda Sygitowicza.
1999 – Śmigło.Pierwszy album z udziałem Piotra Urbanka i Dariusza Kozakiewicza.
2004 – Schody.Album został najpierw wydany w internecie za pośrednictwem portalu Interia.pl.
2010 – XXX
2014 – DaDaDam (2014

Single:
1981 „Chcemy być sobą”
„Nie płacz Ewka”

1982 „Niewiele Ci mogę dać”
„Pepe wróć”
„Idź Precz”

1983 „Zamieniam się w psa”

1994 „Całkiem inny kraj”
„Nie daj się zabić”

1996 „Kołysanka dla nieznajomej”
1997 „Niepokonani”
„Wyznanie lwa”
„Idźcie do domu”

1999 „Zamykam oczy – widzę przestrzeń”
„Miłość rośnie w nas”
„Śmigło”
„Ten Moment”
2001 „Lokomotywa z ogłoszenia”
2004 „EM” ” Schody

Z Patrycją Markowską:
Perfect wydał dwa single wraz z córką wokalisty, Patrycją Markowską.
2003 „Kołysanka”
„Każdy oddech Twój”

Kompilacje
Utwory Perfectu pojawiły się na kilkudziesięciu składankach, w tym kilkukrotnie na płycie promującej Listę Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Lista przedstawia kompilacje wydane oficjalnie przez Perfect.

1993 1971-1991 Historie Nieznane .Na albumie umieszczono utwór „What for?” będący angielskojęzyczną wersją piosenki „Po co ?”.
1995 Ballady
1998 Gold.Złote Przeboje
1999 Platynowa Kolekcja.Perfect: Twoja Era Muzyki
2002 Perfect Symfonicznie.Album nagrany wraz z Polską Orkiestrą Radiową
2004 Perfect dla Polpharmy
2007 Perfect Symfonicznie – Platinum.Reedycja albumu Perfect Symfonicznie. Album został wydany w ograniczonym nakładzie. Na albumie ukazał się jeden wcześniej niepublikowany utwór – „Póki mam jeden sen”.
2016 Perfect The Greatest Hits

Albumy koncertowe
1983 Live-Album zawiera zapis dwóch koncertów zrealizowanych jesienią 1982 w warszawskim Klubie Stodoła.
1987 Live April 1’1987-Album został początkowo wydany na trzech płytach gramofonowych. Wydany ponownie przez Pronit Records w 1988 formacie LP i MC. W 1992 wydana została reedycja albumu (Polton Records) z identyczną listą utworów.
1994 Katowice Spodek Live ’94-W 2003 została wydana reedycja albumu (Art-Studio Camer-Ton) na dwóch płytach CD.
1998 Suwałki Live ’98

Wydanie promocyjne:
2001 Live 2001-Do albumu dołączono teledysk utworu „Vampiria de luxe”. Ponadto na płycie znajduje się pięć mówionych ścieżek dźwiękowych zatytułowanych „Grzegorza M. wyznanie X”.

2007 Perfect – Trójka Live.Wydanie promocyjne. Płyta zawiera zapis koncertu zespołu z okazji Dnia Dziecka z 1 czerwca 2001. Na albumie zawarte są dwie słowne zapowiedzi Marka Niedźwieckiego.

5 maja 2014 zapowiedziana została premiera kolejnego albumu studyjnego grupy zatytułowanego DaDaDam, krążek ukazał się 6 czerwca nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Album zawiera 12 kompozycji i jest pierwszym albumem w historii grupy bez tekstów Bogdana Olewicza. Tego samego dnia na antenie radiowej Trójki pojawił się premierowy utwór „Wszystko ma swój czas” z tekstem autorstwa Jacka Cygana.
Premiera albumu miała miejsce 9 czerwca 2014, płyta ukazała się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
Album jest zwrotem zespołu w kierunku cięższej, rockowej muzyki. Zawiera 12 kompozycji i jest pierwszym albumem w historii grupy bez tekstów Bogdana Olewicza.
27 czerwca 2014 album uzyskał oficjalnie status złotej, a następnie 25 lutego 2015 roku platynowej płyty.
8 marca tego samego roku zespół wystąpił w ramach jubileuszowego koncertu Niepokonani. 35-lecie Perfectu w Atlas Arenie w Łodzi. Gościnnie wystąpili Patrycja Markowska, Igor Herbut, oraz Ryszard Sygitowicz.

żródło: wikipedia

Newsy artysty

Teledyski artysty

No comment

Dodaj komentarz

Loading