Header

Nena , właśc. Gabriele Susanne Kerner (ur. 24 marca 1960 w Hagen w Niemczech) – wokalistka. Jej piosenka „99 Luftballons” (1984), również w angielskiej wersji („99 Red Balloons” – punkrockowy zespół Goldfinger nagrał cover tejże piosenki, który stał się najwiekszym hitem zespołu), zajmowała wysokie miejsca na światowych listach przebojów (drugie na US Billboard Charts, pierwsze w Wielkiej Brytanii). Nagrał ją również zespół 7 Seconds pochodzący z USA grający w stylu punk hardcore.18 września 2009 ukazał się nowy singiel NENY „Wir sind wahr” promujący jej nową płytę pt.Made in Germany , której premiera odbyła się 2.10.2009r.

Nena na początku była typową „dziewczyną z sąsiedztwa”, niczym nie różniła się od zwykłych dziewczyn z Hagen, długie włosy, dżinsy i skórzana kurtka. Codziennie wieczorem siedziała w dyskotece gdzie puszczali Stonesów, Floydów i inne zespoły rockowe. Pewnego wieczoru podszedł do niej zupełnie nieznany chłopak i powiedział „Cześć, jestem Rainer. Zakładam zespół rockowy. Chciałabyś przyjść do nas na próbę?” Nena pomyślała sobie „Wariat! Jeszcze nigdy nie śpiewałam publicznie, ale mogę spróbować.” Następnego dnia Nena przyszła do Rainera i tam poznała się z pozostałymi członkami zespołu. Skład był następujący :

Nena Kerner – wokal
Rainer Kitzman – gitara solowa
Frank Rohrer – gitara basowa
Rolf Brendel – perkusja

Zagrali kilka kawałków rockowych i tak powstał zespół The Stripes, którego nazwa wzięła się od modnych wówczas ubrań w paski. Później zespół zagrał w klubie przed publicznością z czego większość to była ich rodzina i przyjaciele. Podczas występu zauważył ich Andy Kirnberger z firmy CBS. Wkrótce podpisali kontrakt i dostali 40 tys. marek zaliczki. Za te pieniądze kupili sprzęt i ruszyli w trasę po Niemczech. Jeszcze w 1979 roku ukazał się ich debiutancki singel Ecstasy, który stał się przebojem lokalnych dyskotek. Dwa lata później wydany został album The Stripes oraz pochodzące z niego single Strangers, Tell me your Name i Don’t you think that I’m a lady?.
Zespół wystąpił w programach telewizyjnych Plattenkuche i Disco, na koncertach mieli swoją stałą publiczność, wielbiciele założyli nawet ich fan club, ale sprzedaż płyty nie szła najlepiej. Po trzech latach działalności muzycy stracili motywację do dalszej współpracy. Zespół przestał istnieć, ale firma CBS nie straciła zainteresowania młodą wokalistką. Wkrótce Nena odebrała telefon z bardzo interesującą propozycją…

Pierwszy album
14 stycznia 1983 roku ukazał się na rynkach niemieckojęzycznych longplay Nena – do dziś jeden z najważniejszych albumów w historii niemieckiej muzyki pop, dla fanów Neue Deutsche Welle niemal kultowy.
Płyta, wyprodukowana przez byłych muzyków Niny Hagen – Reinholda Heila i Manne Preakera, tworzących wówczas zespół Spliff, nagrana została w ciągu kilku tygodni. Po fenomenalnym sukcesie singla Nur getraumt ciśnienie było ogromne. Sceptycy uważali, ze Nena pozostanie gwiazdką jednego przeboju i na tym się jej błyskotliwa kariera zakończy, fani natomiast z napięciem czekali na dalsze propozycje swojej nowej ulubienicy. W tym czasie wokalistka krążyła między studiem Spliff w Berlinie, gdzie nagrywano materiał, a planem filmowym w Monachium, gdzie kręciła Gib Gas, ich will Spass.
Koledzy z zespołu nie byli zbyt zadowoleni z jej aktorskiej przygody, ale mieli świadomość tego, że film będzie dobrą reklamą dla całej grupy, tym bardziej, ze miała być w nim wykorzystana ich muzyka. Materiał na płytę tworzyli wspólnie, każdy z członków zespołu miał swój wkład w ten album.

Nena – Band:
Nena Kerner – wokal
Rolf Brendel – perkusja
Jurgen Dehmel – gitara basowa
Uwe Fahrenkrog-Petersen – keyboard
Carlo Karges – gitara solowa

współcześnie:
Nena Kerner – wokal
Patrick „PC” Christensen ( odszedł z zespołu )- gitara
Nader Rahy – gitara i wokal
Richard Fortus ( odszedł ) – gitara
Paul DiLeo – gitara basowa
Van Romaine – perkusja ( na zmiane z Tobiasem Ralphem i Phillipem Palmem )
Arne Augustin – klawisze
Derek Von Krogh – klawisze
Andreas „Bindi” Binder – gitara akustyczna

Dyskografia:

Nena – Band
1983: Nena
1984: Fragezeichen
1984: International Album
1985: Feuer & Flamme
1985: It’s All In The Game
1986: Eisbrecher

Nena
1989: Wunder Gescheh’n
1990: Komm lieber Mai…
1991: Nena – Die Band
1992: Bongo Girl
1994: Und alles dreht sich
1994: Nena singt die schönsten Kinderlieder
1995: Nena Live
1995: Unser Apfelhaus
1996: Nena und die Bambus Bären Bande
1997: Jamma nich
1997: Nenas Weihnachtsreise
1998: Wenn alles richtig ist, dann stimmt was nicht
1999: Nena macht… Rabatz
2001: Chokmah
2002: 20 Jahre Nena feat. Nena
2004: Nena Live Nena
2005: Willst du mit mir gehn
2007: Cover Me 2CD <niem.& ang.>
2009: Made in Germany
2012: Du bist gut
2015: Oldschool

opracowane przez witrek dla RM80.pl
źródło: wikipedia

Teledyski artysty

No comment

Dodaj komentarz

Loading