Header

La Bouche

Duet muzyczny stworzony przez wokalistkę Melanie Thornton i rapera Lane McCray, powstały w 1994 roku w Niemczech we Frankfurcie nad Menem. La Bouche daleko było do łatki „gwiazdek dance” zaś w oczach krytyków muzycznych byli szanowanymi muzykami, choć rzuconymi w wir komercyjnej machiny.
Wokaliści pochodzili ze Stanów Zjednoczonych Melanie z Charleston, a Lane z Anchorage. Poznali się w Niemczech, gdzie Melanie pracowała jako wokalistka studyjna, zaś Lance stacjonował wraz z siłami powietrznymi USA, w których służył jako zawodowy żołnierz.
Oboje mieli już za sobą spore doświadczenie na estradzie muzycznej.
Melanie występowała w jazzowych i bluesowych kapelach, użyczała również swojego głosu w rozmaitych projektach muzycznych. Melanie z formacją Le Click wylansowała przebój „Tonight Is The Night”, który to utwór pojawił się potem na pierwszej płycie La Bouche Sweet Dreams.
Lane z kolei miał już na swoim koncie występy w teatrze muzycznym i w dance’owym projekcie Cold Cut.
Za całym przedsięwzięciem duetu La Bouche stał nie kto inny jak Frank Farian, odpowiedzialny wcześniej za sukcesy Boney M, czy Milli Vanilli.
Frankowi bardzo spodobał się utwór „Sweet Dreams” z roku 1994, do którego Melanie podłożyła ścieżkę wokalną i postanowił wydać go jako singel. W tym celu zaproponował jej przewodzenie grupie muzycznej, na którą miał już pomysł co do repertuaru i zakrojonej na szeroką skalę akcji promocyjnej. W ten sposób do składu trafił Lane, dając początek duetowi La Bouche.
Rok później (1995) na listy przebojów trafił ich kolejny utwór „Be My Lover”, uznany w tym samym roku za najczęściej graną piosenkę w Stanach Zjednoczonych i na niemal wszystkich dyskotekach starego kontynentu.
Następnym krokiem było zatem wydanie oficjalnego debiutu duetu. Krążek zatytułowany Sweet Dreams ukazał się w 1995 roku i błyskawicznie znikał z półek sklepowych nie tylko w Europie, ale także i w Stanach Zjednoczonych. Płytę kupiło ponad 8 milionów fanów, a poza Europą, najliczniej sprzedawał się w Brazylii, w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych.
W 1996 grupa wystąpiła w Polsce na Sopot Festival w Sopocie. Również w tym roku ukazała się płyta All Mixed Up z remiksami piosenek zespołu. Po krótkiej przerwie zespół powrócił pod koniec 1997 z nowym singlem „You Won’t Forget Me”, pochodzącym z albumu A Moment Of Love.
Ostatni krążek S.O.S. tego duetu ukazał się w 1998 roku, a płyta nie odniosła sukcesu, przez co Frank Farian przestał interesować się La Bouche i nie inwestował już pieniędzy w promocję grupy. Oburzona takim zachowanie i podejściem do całej sprawy Melanie postanowiła opuścić grupę i rozpocząć karierę solową.
Do zespołu La Bouche dołączyła w jej zastępstwo Natascha Wright, znana ze współpracy z popularnym w latach 90′ raperem MC Hammerem.
W późniejszym czasie ( od roku 2004) Nataschę zastąpiła szwedka Kayo Shekoni. Nowy duet posługujący się marką La Bouche wydał singel „All I Want”, który nie przebił się na listach przebojów.
W tym samym czasie Melanie Thornton zadebiutowała na listach przebojów swoim solowym utworem „Love How You Love Me”. Niedługo przed wydaniem nowego singla „Wonderful Dream (Holidays Are Coming)” i premierą albumu Ready To Fly zginęła w katastrofie lotniczej niedaleko Zurychu 24 listopada 2001 roku (*).
Mimo jej nagłej, niespodziewanej śmierci, firma Coca-Cola wykorzystała nagrany specjalnie na potrzeby świątecznej akcji promocyjnej utwór „Wonderful Dream” zaśpiewany przez Melanie. Utwór odtąd często gości w niemieckich stacjach radiowych właśnie w okresie świątecznym, sama piosenka osiągnęła taką popularność, że stała się największym przebojem Melanie.
W rok po śmierci Melanie (2002), Frank Farian przygotował singel „In Your Life”, promowany jako hołd dla zmarłej piosenkarki. Utwór został zarejestrowany jeszcze za jej życia, ale nigdy wcześniej nie ujrzał światła dziennego. Piosenka dotarła do Top 10 listy przebojów Hot Dance Club Play.
Wydane zostały również dwie kompilacje z największymi przebojami La Bouche.
Lane McCray powrócił na scenę muzyczną dopiero w 2009 roku w duecie z Daną Rayne.
W swojej karierze zespół sprzedali ponad 10 milionów płyt zyskując status „złota” i „platyny” w ponad 15 krajach.

Albumy:
1995 Sweet Dreams
1995 All Mixed Up
1997 A Moment of Love
1998 S.O.S.
2002 The Best of La Bouche (feat. Melanie Thornton)
2006 Greatest Hits

Ważniejsze single:
1994 Sweet Dreams
1995 Be My Lover
1995 Fallin’ In Love
1995 I Love To Love
1996 Forget Me Nots
1996 Bolingo (Love Is In The Air)
1997 You Won’t Forget Me
1998 A Moment of Love
1999 S.O.S.
2000 All I Want
2002 In Your Life

współredagowali motylek/ejtismen

źródło:materiały własne

No comment

Dodaj komentarz

Loading