Header

Frank Lozano

Francisco Jesús Lozano Mateosto to prawdziwe imię i nazwisko DJ-a i piosenkarza Frank’a Lozano. Urodzony w Guadalajarze, 55 kilometrów od stolicy Hiszpanii – Madrytu.

Frank Lozano swoją przygodę z muzyką rozpoczął w 1990 roku od nieistniejącego już lokalnego Radio Mouguer 107.8 FM. Tam, we współpracy z innym DJ-em Manolo Rasco stworzyli program „Nowa Generacja”, który dedykowany był nowym gatunkom muzycznym, które królowały w dyskotekach pod koniec lat 80-tych i początkach 90-tych. To właśnie dzięki temu programowi Frank miał przyjemność poznać wielu artystów i producentów tamtej epoki. Niedługo potem obaj zostają zatrudnieni w Disco Pubie Califa de Moguer jako główni dj-e lokalu.

W 1990 roku Frank i Manolo decydują się na założenie własnego zespołu rapowego, zgodnie z wchodzącą wówczas modą na rap. Duet nazywał się The End i stworzył dwa pierwsze dema utworów, które miały zostać wydane na składance Rap Andalusi, którą to serię produkował Benito Peinado dla wytwórni Mano Negra z Sewilli. Ostatecznie wytwórnia zdecydowała się nie umieścić The End na swojej składance.

Frank przeprowadza się krótko potem, w roku 1991 na Majorkę, do swojego przyjaciela Sabas (Bravo & DJ – Isla San Juan). Tam powstają 2 nowe piosenki, które zostają zaprezentowane różnym wytwórniom z Walencji. Niestety ponownie nie udało się wydać piosenek na vinylu. W tym czasie Frank był dj-em w różnych dyskotekach prowincji Huelva. W Clubie Young People poznaje nurt italo-disco i singiel Ivan’a – „Fotonovela”, który zapadł mu w pamięci.

W 1992 roku jest dj-em znanego Disco Pubu El Puerto i do 1995 roku grywa też w rożnych innych dyskotekach Guadalajary i okolic. Rok później otwiera sklep muzyczny i sprzętem dla dj’s.

W roku 1994 poznaje producenta Rafę Gisbert’a, założyciela pochodzącej z Walencji formacji Spanic i proponuje mu nagranie covera nagrania „Fotonovela” z repertuaru Ivan’a.  W listopadzie tego roku wybiera się do Walencji aby w studio Spanic nagrać swój pierwszy maxi singiel w stylu Eurodance. Singiel ostatecznie ukazuje się w styczniu 1995 roku. Niestety słabe wyniki sprzedaży nie pozwoliły na nagranie kolejnej wersji eurodance do utworu Ivan’a – „Baila”. Wkrótce potem studio Spanic zamyka działalność. W trakcie promocji singla „Fotonovela” Frank podróżuje i jest gościem wielu imprez i dyskotek. Singiel też dotarł do radia Los 40 Proincipales i był grany w najbardziej znanym w Hiszpanii programie „World Dance Music”.

Po wielu latach pracy jako dj i po późniejszym pozostawieniu muzyki na boku, Frank za sprawą swojego kolegi dowiaduje się, że muzyka italo-disco znów wraca do mody i za jego namową nawiązuje kontakt z hiszpańskim producentem z Sabadell – Tony’m Costa. Pomysł nagrania na nowo „Fotonoveli” przypadł do gustu Toniemu i w 2015 roku powstaje cyfrowa wersja singla sprzedawana elektronicznie bezpośrednio przez wytwórnię Gloobal Music. Rok później Frank nagrywa dla Maxi Music wraz z producentem Juan’em Martinezem, kolejny utwór „Story Of My Life”, który został wydany na niemieckiej serii New Generation Italo-Disco wydanej przez ZYX Music. Jeszcze tego samego roku z kolei dla Gloobal Music kolejny singiel „Forever Love” umieszczony również na składance ZYX-a.

Na rok 2017 zapowiedziany jest kolejny singiel Franka „I Wanna Fly”, który został nagrany na potrzeby pierwszej hiszpańskiej składanki z muzyką Italo-Disco New Generation. Podwójny album zatytułowany jest „Italo Disco Made In Spain” i jest owocem współpracy Gloobal Music i Maxi Music.

opracował Artur Góralczyk dla RM80.pl

Newsy artysty

No comment

Dodaj komentarz