Header

Eithne Ni Bhraonain tak własciwie brzmi jej prawdziwe imię i nazwisko urodzona 17.05.1961 w Gweedore w Irlandii.

Enya, to wirtuoz elektronicznych instrumentów klawiszowych, kompozytorka i wokalistka. Jedno z dziewięciorga dzieci w rodzinie. Ojciec Lee O.Brennan prowadził zespół Slieve Foy Band, matka Maira była nauczycielką muzyki.
Klasycznej gry na fortepianie Enya zaczęła się uczyć już w wieku jedenastu lat.
W 1976 roku jej rodzeństwo utworzyło zespół Clannad do którego Ona sama dołączyła w roku 1979 sukcesy zespołu, a zwłaszcza popularność muzyki pisanej do filmów telewizyjnych była w dużym stopniu jej udziałem.
Stroniąca od typowego życia na trasie i szukająca niekonwencjonalnej muzyki, artystka rozstała się z rodzinną grupą w roku 1982 i rozpoczęła karierę solową.
W przygotowaniu jej solowych nagrań korzystała z współpracy producenta Nicka Ryana i jego żony Romy Ryan, która pisała teksty utworów. Romy Ryan wysyłała także taśmy z nagraniami do producentów filmowych.
W 1985 roku David Puttnam wykorzystał muzykę Enye do filmu The Frog Princes.
Kilka lat później kompozytorka otrzymała propozycję nagrania muzyki do serii programów telewizyjnych The Celts. Wydawnictwo telewizji BBC opublikowało te nagrania w roku 1987. Promujący album singiel „I Want Tomorrow” przeszedł jednak bez echa, natomiast cała płyta piosenkarki dotarła zaledwie do 69 pozycji listy bestsellerowych nagrań w Wielkiej Brytanii.
Po roku pianistka i kompozytorka Enya przygotowała dla wydawnictwa WEA album Watermark (88′), który utrzymany jest w podobnej konwencj stylistycznej co poprzedni album.
Przestrzenna muzyka elektroniczna z odniesieniem do klasyki i popu, oraz wielokrotnie nakładane partie wokalne w językach angielskim i i gaelic zrobiły niesamowite wrażenie na słuchaczach. Singiel „Orinoco Flow” wszedł na szczyt listy bestsellerów w Anglii, a teledysk nakręcony w oryginalnej konwencji kolorowej grafiki był często prezentowany przez niemal wszystkie stacje telewizyjne na świecie.
Singiel osiagnął na świecie nakład 3 milionów kopii, zaś album sprzedano w nakładzie 8 milionów egzemplarzy! Muzykę z platynowego krążka Watermark wykorzystano później w filmach L.A.Story i Green Card.
Piosenkarka skoncentrowała się na pracy w studiu nagrań przy kolejnych płytach, koncerty z udziałem Sinead O’Connor należały do jedynych wyjątków.
Trzeci album zapowiedział w listopadzie 1991 roku singiel „Caribbean Blue” (13 pozycja w Anglii). Gotowy album Sheperd Moons osiagnął w Stanach Zjednoczonych siedemnaste miejsce na liście bestsellerowych płyt. W filmie Far and Away (Za horyzontem) z Tommem Cruisem i Nicole Kidman w rolach głównych wykorzystano nagranie „Book of Days”.
W lutym 1993 roku za album Sheperd Moons Enya otrzymała nagrodę Grammy w kategorii najlepszy album muzyki New Age, a w dwa miesiące później piosenkarka odebrała nagrodę irlandzkiego przemysłu nagraniowego IRMA jako najlepsza artystka irlandzka.
Pod koniec roku 1995 kolejny singiel „Anywhere Is” dotarł w Anglii do siódmego miejsca na liście najlepszych nagrań.
Kolejne albumy artystki były powieleniem stylu zaprezentowanego na płycie Watermark, cieszyły się nadal niesłabnącym powodzeniem i rozeszły się w kilkudziesięcio milionowych nakładach!
Enya jest również autorką utworu „May It Be”, napisanego specjalnie do filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, za który otrzymała nominację do Oscara!
Wydawnictwa Enya są znane jako jedne z najlepiej sprzedających się w historii muzyki rozrywkowej, łączny nakład to ponad 50 mln. sprzedanych egzemplarzy.

Albumy:

1987 Enya
1988 Watermark
1991 Shepherd Moons
1992 The Celts
1995 The Memory of Trees
2000 A Day Without Rain
2005 Amarantine
2006 Amarantine: Special Christmas Edition
2008 And Winter Came
2015 Echoes in Rain

Najważniejsze nagrania:

1987 I Want Tomorrow
1988 Orinoco Flow
1989 Storms in Africa
1991 Caribbean Blue
1992 Book of Days
1992 The Celts
1995 Anywhere Is
1996 On My Way Home
1997 Only If…
2000 Only Time
2001 Wild Child
2002 May It Be
2005 Amarantine
2006 It’s in the Rain
2008 Trains and Winter Rains

źródło: materiały własne

współredagowali: Tomex/ejtismen

No comment

Dodaj komentarz

Loading