Header

Dr. Alban

Któż z nas nie bawił się na szkolnej dyskotece przy jego hitach?
Trudno nie pamiętać jednej z najjaśniejszych gwiazd muzyki lat 90′ XX wieku – Dr. Albana…najsłynniejszy dentysta wśród muzyków!
Czy nadal tworzy muzykę, czy woli pozostawać w cieniu swej przeszłości?

Zapraszamy do poznania jego historii…
Wszystko zaczęło się 26 sierpnia 1957 roku w miejscowości Oguta w Nigerii.
W wieloletniej rodzinie państwa Nwapa pojawił się chłopiec, któremu nadano imiona Alban Uzoma. Młodzieniec wychowywał się przy dźwiękach afrykańskiego artysty Fela Kuti, oraz przy muzyce ojca chrzestnego muzyki soul, legendarnego Jamesa Browna. Pomimo ogromnego zainteresowania muzyką, chłopiec nie marzył wówczas o karierze artysty. Po skończeniu chrześcijańskiej szkoły średniej, postanowił pójść w ślady ojca i zostać lekarzem stomatologiem.
W tym celu 23-letni Alban udał się do Szwecji, by rozpocząć studia. Sześć lat nauki okupione jednak było przymusem utrzymania się samemu. Wtedy to właśnie Alban Nwapa postanowił zostać didżejem, by móc zarobić na swoje studia. Sztokholmski klub Alphabet Street stał się miejscem pracy Nigeryjczyka, który stworzył innowacyjną jak na tamte czasy metodę przyciągania ludzi na parkiet. Łącząc afrykańskie brzmienia ze współczesną muzyką, oraz dodając do swoich setów własny wokal, nie mógł pozostać dłużej anonimowy.
Kiedy grał, każdy wiedział już że to właśnie Alban, a nikt inny rozkręca wieczór w stolicy Szwecji.
Muzyka jednak na chwilę zeszła na drugi plan, gdyż celem przyszłej gwiazdy eurodance było ukończenie studiów i otworzenie własnego gabinetu dentystycznego, co wkrótce miało miejsce. Dwa lata pracy w zawodzie przerywane występami w klubie były dla młodego dentysty czasem rozmyślania nad tym, co chce tak naprawdę w życiu robić? Rozwiązanie tego dylematu nastąpiło w 1990 roku. Wtedy to właśnie 33-letni Alban spotkał na swej drodze Denniza Popa, producenta muzycznego, który będąc pod wrażeniem jego umiejętności zaproponował mu kontrakt z wytwórnią SweMix.
W konsekwencji dentysta-didżej przyjął pseudonim Dr.Alban bedący podkreśleniem jego medycznego wykształcenia i rozpoczął nagrywanie płyty. Debiutancki krążek Hello Afrika ukazał się w 1990 roku i zawierał takie przeboje jak tytułowy „Hello Afrika”, czy „No Coke”. Utwory grane niemal we wszystkich dyskotekach Europy – Austria, Belgia, Dania, Szwecja Rosja, Szwajcaria, Holandia, Francja, Grecja Turcja, Polska, Hiszpania, Finlandia, Norwegia, Niemcy i inne…
Płyta była swoistym hołdem dla ojczyzny muzyka, a połączenie afrykańskich beatów z rapem, regggae/dancehall i europejską muzyką stały się jego znakiem rozpoznawczym. Ogromny sukces Dr.Albana miał zostać podwojony 2 lata później za sprawą największego przeboju artysty „It’s my Life”.
Zainspirowany przemyśleniami o tym, co chce robić w życiu, oraz zdaniem rodziny na temat porzucenia stomatologii na rzecz muzyki postanowił napisać piosenkę, w której dałby upust swoim uczuciom jednocześnie odpowiadając bliskim dlaczego pdjął taką, a nie inną decyzję…
Był to utwór numer jeden w całej Europie popularny do tego stopnia, że zostaje wykorzystany we francuskiej reklamie (…)
Muzyk koncertuje na całym świecie tworzy kolejne przeboje „Sing Hallelujah”, „One Love”, „Look who’s Talking”, a nawet zakłada w 1995 roku własną wytórnię Dr. Records mającą promować gwiazdy muzyki dance. Płynąc na fali popularności z innymi szwedzkimi grupami tj. Ace of Base, E-Type, Leila K., czy Basic Element… udowadnia słuchaczom że szwedzka muzyka wcale nie skończyła się na Abbie, Europe, czy Roxette.
Magiczna dekada lat 90′ dobiega jednak końca i pomimo sukcesów kolejnych krążków Look Who’s Talking!, Born in Africa, oraz I Belive arysta postanawia podsumować dotychczasową kariere składanką z największymi przebojami, oraz remiksami.
Po 2000 roku pojawia się nowa płyta Dr. Albana zatytułowana Prescription promowana doskonałym „Because of You”.
Zupełnie inny styl nie pomaga mu jednak w powrocie na szczyt. Popowy klimat krążka nie zachwyca starych fanów przyzwyczajonych do klimatów eurodance, ani nie przysparza nowych dla których tego typu muzyka już dawno przeszła do lamusa!
Muzyk odświeża „Sing Hallelujah” w 2004 roku, a rok wcześniej (2003) wydaje numer pt. „Work Work”.
Brak sukcesów w nowej dekadzie nie zatrzymuje go jednak przed nagrywaniem kolejnych piosenek i albumów co potwierdza wydany w 2007 roku krążek Back to Basics. Po przekroczeniu 50-tki artysta jest nadal aktywny, grywa w szwedzkich filmach, występuje na żywo, a do jego ostanich osiągnięć zaliczyć należy nagrany z Gosią Andrzejewicz singiel „Loverboy”.
Choć lata świetności, wielkich przebojów Dr. Alban ma już zapewne za sobą…to kto wie może go jeszcze usłyszymy w wielkim wydaniu? Póki co jest mężem i ojcem dwóch córek!
W 2014 roku wziął udział w szwedzkich eliminacjach Melodifestivalen 2014 do 59. Konkursu Piosenki Eurowizji. W selekcjach wykonał utwór „Around the World”, nagrany we współpracy z Jessicą Folcker.

Najważniejsze albumy:

1990 – Hello Afrika
1991 – Hello Afrika (Second Edition)
1992 – One Love
1994 – Look Who’s Talking!
1996 – Born In Africa
1997 – I Believe
1997 – The Very Best Of 1990-1997
2000 – Prescription
2007 – Back To Basics

Najważniejsze single:

1990 – Hello Afrika
1990 – No Coke
1991 – Sing Shi-Wo-Wo
1992 – It’s My Life
1992 – One Love
1993 – Sing Hallelujah!
1993 – No Coke ’93
1994 – Look Who’s Talking!
1994 – Away From Home
1994 – Let The Beat Go On
1995 – This Time I Free
1996 – Born In Africa
1996 – Hallelujah Day
1997 – Mr. DJ
1997 – It’s My Life ’97
1997 – Long Time Ago
1998 – Feel The Rhythm
1998 – Guess Who’s Coming To Dinner
1998 – Papaya Coconut
1999 – Colour The World (feat. Sash!)
2000 – Because Of You
2000 – What Do I Do
2003 – Work Work
2007 – Somebody Call My Name (Habibi)(feat. Melissa)
2007 – Chiki Chiki (feat. Starclub)
2007 – Don’t joke with fire
2008 – I Love The 1990’s (feat. Haddaway)
2010 – Hello South Africa (feat. Sash)
2012 – Freedom
2012 – Loverboy (feat. Gosia Andrzejewicz)

współredagowali: witrek/ejtismen

źródło:materiały własne

Teledyski artysty

No comment

Dodaj komentarz

Loading