Header

Alexia

Alexia, właściwie Alessia Aquilani urodziła się we Włoszech, 19 maja 1967 w La Spezia. Piosenkarka zdobyła sławę w latach 90-tych ubiegłego wieku jako artystka nurtu Eurodance.
Od wczesnego dzieciństwa interesowała się muzyką. Mając siedem lat rozpoczęła naukę śpiewu i gry na fortepianie. Kiedy miała dwanaście lat, zaczęła pobierać lekcje tańca. Rok 1990 był przełomowym w jej karierze. Wtedy poznała Roberto Zannettiego (znanego jako Savage), szefa wytwórni DWA Records. Wkrótce Alexia stała się jedną z głównych postaci w jego najnowszym projekcie – Ice MC (1993 i 1994). Niebawem cała Europa śpiewała takie utwory jak „Take Away The Colour”, „Think About The Way” i „It’s A Rainy Day”. Po rozpadzie projektu Ice MC pozostała przy Zanettim i już jako solistka debiutowała albumem „Fan Club” (1997), który promował jej najsłynniejszy przebój „Uh La La La”. Dzięki rozważnej i mądrej promocji, kierowanej przez Zanettiego, Alexia stała się jedną z największych gwiazd muzyki dance na starym kontynencie. Po wydaniu czterech albumów i 5 latach wspólnej pracy, jej współpraca z Zannettim została zakończona. Późniejsze albumy nie zdobyły już takiej popularności, a od wydanej w 2002 płyty Alexia piosenkarka śpiewa już prawie wyłącznie po włosku, wydając albumy tylko na rynku włoskim.

Swój pierwszy występ w Sanremo Music Festival w 2002 roku, zwieńczony jest drugim miejscem piosenki „Dimmi Come”, która pochodziła z jej piątego albumu „Alexia”. Aby zadowolić swoich fanów poza granicami Włoch, ukazuje się angielska wersja albumu z utworem „Do Not You Know” – angielska wersja „Dimmi Come”. Odniósł on jedynie mały sukces we Francji i Australii. W następnym roku, Alexia powróciła do San Remo z piosenką „Per Dire Di nie”, z którą wygrała festiwal. Piosenka ta znalazła się na jej kolejnym albumie z 2003 roku – „Il Cuore A Modo Mio”, który zawierał także singiel „Egoista”.

Jej największy sukces na rynku włoskim zdobył album z 2004 roku, „Gli Occhi Grandi Della Luna”, na którym znalazły się dwa single: „Come Tu Mi vuoi (You Need Love)” i „Una Donna sola”.
Alexia powraca w 2007 roku z nową piosenką „Du Du Du”, jest to to jej pierwszy singiel, który sprzedaje się cyfrowo. Po jego wydaniu, Alexia opuściła Sony Music, z którym była związana od 2001 roku.
W 2008 roku Alexia wydała swój pierwszy album studyjny po niemal czterech latach. Podpisuje nowy kontrakt płytowy z Edel. Album „Ale'” został poprzedzony singlem „Grande coraggio”, a później „Guardarti Dentro”. W 2009 roku Alexia ponownie uczestniczy w festiwalu Sanremo i śpiewa w duecie z Mario Lavezzi utwór „Biancaneve”. Ta piosenka stała się prawdziwym hitem we Włoszech, docierając do pierwszej 10-tki list przebojów.
22 czerwca 2010 roku, Alexia wydała  album zatytułowany Stars. Album promowany był tylko jednym singlem „Star” wydanym 11 czerwca.  Natomiast wydany w lipcu 2012 roku nowy singiel „A volte Si a volte No” ukazał się tylko we Włoszech. W lutym 2013 roku Alexia nagrała jeszcze nową wersję „Summer Is Crazy”, który zapowiadał album „iCanzonissime”. Na kolejny album fani Alexii musieli czekać aż do 2015 roku. Album „Tu Puoi Se Vuoi” ponownie został przygotowany z myślą o włoskich fanach.

W swojej karierze Alexia sprzedała ponad 7 milionów płyt na całym świecie, ale na zawsze zapamiętana będzie głównie ze współpracy z Robertem Zanettim i przebojami Eurodance.

W październiku 2005 roku Alexia poślubiła bratanka Giorgio Armaniego – Andrea Camerana, a w lutym 2007 roku urodziło im się pierwsze dziecko, córeczka Maria Vittoria.

 DYSKOGRAFIA

Fan Club (1997)
The Party (1998)
Happy (1999)
The Hits (2000)
Mad For Music (2001)
Alexia (2002)
Il cuore a modo mio (2003)
Gli occhi grandi della Luna (2004)
Da grande (2005)
Ale’ (2008)
Ale&c. (2009)
Stars (2010)
iCanzonissime (2013)
Tu Puoi Se Vuoi (2015)

materiał z wikipedii oraz z oficjalnej strony artystki

No comment

Dodaj komentarz

Loading