Header

Brytyjski duet założony przez George’a MICHAEL’A Greka z pochodzenia, oraz Andrew Ridgeley’a (25.06.1963, Windlesham) syna imigranta z Egiptu, razem uczęszczali do szkoły w Bushey.
W 1979 utworzyli grupę The Executive. Wykonywali z nią własne piosenki oparte na rytmach karaibskich, m.in. Can’t Get Used To Losing You (nagrana później przez The BEAT). Pracowali jako kelnerzy (m.in. w dyskotece „Club Tropicana”) oraz jako bileterzy w północnym Londynie.
W 1981 zdecydowali się na występy w duecie, który nazwali Wham! Przedstawili żywą, radosna muzykę taneczną inspirowaną przebojami gwiazd murzyńskich – The SUPREMES, The FOUR TOPS, Smokey ROBINSON And The Miracles, The STYLISTICS, CHIC, Gap Band.

W 1982 roku nagrywają debiutancki singiel „Wham Rap” poruszający problem bezrobocia młodzieży brytyjskiej. Choć piosenka rzadko pojawia się w radiu, to grupa zwraca na siebie uwagę. Niestety nie odnosi ona dużego sukcesu, natomiast „Young Guns” ich druga piosenka staje się prawdziwym hitem dzięki występowi w Top Of The Pops pokazującym niekłamany sexappeal obu chłopców.
Pierwszy kontrakt podpisali w 1982 r. z małą wytwórnią Innervision. Kiedy ukazał się singel „Club Tropicana”, pierwszy album Wham!, „Fantastic”, rozchodził się jak świeże bułeczki, a prawie każda nastolatka w Anglii chciała mieć plakat z Andym i George’em.

Kolejny rok, 1984, przyniósł nowy album, „Make it Big”, ze słynnymi przebojami „Wake Me Up Before You Go-Go” i „Careless Whisper” (wydany jako solowy singel George’a Michaela). Zaczęła się prawdziwa Wham!-mania, głównie dzięki udanemu tournée w USA i bardzo nagłośnionym koncertom w Chinach. Było to wydarzenie na skalę światową! Wham występił jako pierwszy zespół pop-rock w Chinach, gdzie dotychczas nie docierała tego typu muzyka. Na zakup biletów trzeba było mieć pisemne zezwolenie z zakładu pracy, mimo tego 90 tyś. Chińczyków wyraziło chęć obejrzenia koncertów, z tego 3 tyś. stało całą noc w kolejkach. Wham dał dwa koncerty. Każdy wraz z biletem otrzymywał gratisowo kasetę „Make it big”. Nakręcony został film dokumentalny o pobycie duetu w tym państwie pt. „Foreign skies”.
Album „Make it Big” bił rekordy popularności, przez kilka miesięcy znajdował się na pierwszych miejscach w Anglii, USA, RFN, Skandynawii, Holandii, otrzymując miano platynowej płyty. Wham bił rekordy w przemyśle muzycznym, „Careless Whispers” i „Wake me up before you go go” przez 2 miesiące były na pierwszych miejscach w Anglii i USA. George zostaje wybrany piosenkarzem i kompozytorem roku 1984 w Wlk. Brytanii. Radio BBC informuje iż „Careless Whisper” to najczęściej odtwarzany przebój roku. Piosenka gości na liście radiowej Trójki 35 tygodni!
W tym samym roku zespół wydaje singiel na święta „Last Christmas”. Choć w rankigach zajął on drugie miejsce to i tak stał się kultowy. Przez wielu Brytyjczyków jest on uważany za hymn świąt.

Sprzeczności w dążeniach i planach między Michaelem i Ridgleyem stają się coraz bardziej jaskrawe. 29 czerwca 1986 roku odbył się ostatni, bardzo uroczysty koncert na Wembley, zwany „The Final”. I znów rekord. widowisko to zgromadziło 75 tys. fanów duetu, więcej niż „Live Aid”. George i Andrew przybyli ze swymi przyjaciółkami: Katty Jeng i Donią Fiorentino. Wham przypomniał swe największe przeboje, a na scenie w roli pianisty towarzyszył im Elton john.
„The Final” – to również tytuł trzeciego pożegnalnego albumu, który jest podsumowaniem ich ogromnej kariery. Firma Epic wydała również oprawiony w czarna okładkę maxi singiel z utworami: „Edge of Heaven”, „Battle Stations” oraz nową wrsje „Wham rap!”.
Ostatnia wspólna piosenka Wham to „Where did your heart go?” utrzymana w sentymentalnej konwencji.

Po tym spektakularnym koncercie drogi przyjaciół rozeszły się. W styczniu 1991 duet raz jeszcze zaprezentował się publicznie – podczas brazylijskiego festiwalu „Rock In Rio”.

Andrew Ridgeley zadebiutował jako solista płytą „Son Of Albert” (Epic, 1990). Wokalistki znane z wielu nagrań Wham!, Pepsi Demacque (10.12. 1966, Londyn) i Shirlie Holliman (18.04.1962, Londyn), utworzyły duet Pepsi And Shirlie i nagrały płytę „All Right Now” (Polydor, 1987) z takimi przebojami, jak Heartache i Goodbye Stranger.

No, a George Michael, to opowieść na osobny temat…

Albumy:
1983 Fantastic
1984 Make It Big
1986 Music from the Edge of Heaven

Kompilacje:
1986 The Final
1987 12″ Mixes
1997 If You Were There…The Best of Wham!

Ważniejsze single:
1982 Young Guns (Go For It!)
1983 Bad Boys
1983 Club Tropicana
1984 Wake Me Up Before You Go-Go
1984 Careless Whispe
1984 Last Christmas
1984 I’m Your Man
1984 Freedom
1986 A Different Corner
1986 The Edge of Heaven

Teledyski:
Wham! Rap! ( Enjoy What You Do)
Club Tropicana
Young Guns (Go For It!)
Wake Me Up Before You Go-Go
Last Christmas
The Edge Of Heaven
Where Did Your Heart Go
I’m Your Man
Everything She Wants
Freedom
Careless Whisper

źródło: net.com

Newsy artysty

Teledyski artysty

No comment

Dodaj komentarz