Header

Universe

Universe – polski zespół, założony w 1981 przez Mirosława Bregułę i Henryka Czicha. W 1983 Universe zwyciężył w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. W latach 80. piosenki Universe ukazywały się pojedynczo na płytach winylowych, wydawanych przez Tonpress. Jednak dopiero w 1991 na rynku pojawił się pierwszy album Universe, nazwany przekornie The best of. W 1992 na Festiwalu w Opolu zdobył I nagrodę za piosenkę Daj mi wreszcie święty spokój. W 1993 na tym samym festiwalu Universe zdobył III nagrodę za przebój Dokąd uciec chcesz. W 2005 grupa wydała płytę pt. Zanim, zawierającą między innymi przebojowe kompozycje Ja taki fajny gość oraz Sen o San Francisco. Album zawiera również teledysk do piosenki Ja taki fajny gość.

W 2002 roku do zespołu doszli kolejni członkowie: Damian Filipowski (gitara elektryczna), Wojciech Wesołek (gitara eletryczna), Marcin Kulik (gitara basowa), Grzegorz Krzykawski (perkusja) oraz Adam Greń (instrumenty klawiszowe).

W 2003 roku zespół tworzą: Mirosław Breguła, Henryk Czich, Damian Filipowski, Wojciech Wesołek, Marek Kopecki oraz Grzegorz Krzykawski.

W 2005 roku w zespole zaszły zmiany. Do zespołu został przyjęty Roman Jońca, grający na instrumentach klawiszowych. Wcześniej współpracował m.in. przy promocji zespołu.

Współzałożyciel zespołu, wokalista i gitarzysta, Mirosław Breguła, popełnił samobójstwo 2 listopada 2007 w Chorzowie. W pogrzebie uczestniczyło ponad 5 tysięcy osób. Odejście wokalisty i lidera Universe spowodowało gwałtowny wzrost zainteresowania grupą.
Po śmierci Mirosława Breguły nowym liderem zespołu zostaje jego współzałożyciel Henryk Czich.

Zespół wydał jak do tej pory 13 płyt. Najnowsza z nich wydana w 2008 nosi tytuł Mijam jak deszcz i jest pożegnaniem Universe z jego współzałożycielem i wokalistą, Mirosławem Bregułą. Płyta zawiera największe przeboje Universe w nowych aranżacjach. Są także 3 nowe utwory, nagrane przez Bregułę na kilka miesięcy przed jego śmiercią, w tym utwór Raz wróg, raz brat, promujący nową płytę.

Zespół ma swoje własne radio internetowe, w którym emitowane są wyłącznie przeboje grupy oraz materiały archiwalne, związane z działalnością Universe.

Dyskografia :

The best of (1991)
Magnes serc (1992)
Maleńki Jezu (1993)
Gwiazdo z Betlejem (1993)
Ciągle szukam drogi (1993)
Być przy tobie (1994)
Latawce (1996)
Bahama Yellow (1997)
Mr Lennon (2000)
Kto ci jeszcze wierzy? (solowy album Mirka Breguły) (2001)
Zanim (2005)
Mijam jak deszcz (2008)

Składanki i wydania specjalne

Złote Przeboje (1998)
Złote Ballady (1999)
Złota Kolekcja (2003)

Muzycy

Aktualni członkowie zespołu:
Henryk Czich – śpiew,instrumenty klawiszowe
Wojciech Wesołek – wokal, gitara
Damian Filipowski – gitara
Marek Kopecki – gitara basowa
Grzegorz Krzykawski – perkusja
Roman Jońca – instrumenty klawiszowe

Byli członkowie zespołu:

Mirosław Breguła
Dariusz Boras
Józef Chuć
Marek Małota
Leszek Żuchowski
Eligiusz Badura
Adam Greń
Piotr Jarosz
Jerzy Marosz

materiał źródłowy wikipedii

Teksty piosenek artysty

Teledyski artysty

No comment

Dodaj komentarz

Loading