Header

Scotch

Scotch ,to włoska grupa muzyczna stylu italo disco założona przez Vinca Lancini i Franza Felleti. Największe sukcesy święciła w latach 1984 – 1987 lansując przeboje „Disco Band” (1984), „Take Me Up” (1984), „Delirio Mind” (1985), „Mirage” (1986), „Pictures” (1987).

Historia zaczyna się W 1983 roku kiedy to pojawia się instrumentalna kompozycja Manlio Cagnelli’ego o tytule „Penguin’s Invasion”. Okazuje się jednak, że nagranie jest dość monotonne, dlatego producenci wpadają na pomysł przerobienia go na utwór wokalny. Zupełnie przypadkowo spotykają uzdolnionego wokalnie Vince’a Lancini’ego i już kilka dni później pojawia się na rynku z tym samym numerem katalogowym AMD001 „Penguin’s Invasion” w wersji „vox”. Głos Vince’a tak bardzo spodobał się włoskim producentom, że zaowocowało to wieloma ofertami współpracy. Młody i początkujący wówczas wokalista chętnie godził się na udział w sesjach nagraniowych. Jego głos można usłyszeć w wielu produkcjach duetu Zambelli/Verdi czy Martinelli/Gato z 1983 roku.

Vince szybko zdobywa sławę oraz uznanie, dlatego chce kontynuować projekt, w którym debiutował. W 1984 roku razem z Fabiem Marguttim jako drugim członkiem zespołu wskrzeszają projekt Scotch a Fabio komponuje pierwszy, jak się potem okazuje – światowy przebój Scotcha „Disco Band”. Utwór zdobywa listy przebojów wszystkich krajów Europy, pojawiają się kolejne wydania z remiksami, między innymi w Holandii, Niemczech, Szwecji, Hiszpanii i Włoszech a także limitowane włoskie wydanie picture-disc.

Rok 1985 przynosi grupie Scotch pasmo ogromnych sukcesów. Kolejno wydane single „Delirio Mind” i „Take Me Up”, utrzymane w typowej dla Scotcha humorystycznej formie, zdobywają coraz wiekszą rzeszę miłośników. Wkrótce potem pojawia się płyta długogrająca „Evolution” mająca swoją premierę jednocześnie we Włoszech, Skandynawii, Niemczech i Hiszpanii zaś w Hiszpanii i Szwecji pojawia się czwarty singiel promujący ten album – „Loving Is Easy/Evolution”.

Moda na Scotch dociera również do Polski a nagrania „Disco Band” i „Delirio Mind” dostają przezwiska dopasowane do elementów ich aranżacji odpowiednio „gruźlik” i „pijaczek”.

W 1986 roku pojawia się całkiem nowy utwór „Mirage” wydany na singlu razem z trój-języczną piosenką „Amor Por Victoria”, po czym zespoł robi sobie blisko roczną przerwę poświęconą na komponowanie i nagrywanie materiału przeznaczonego na drugi album.
W 1987 roku duet przekształca się w trio – nowym członkiem zespołu jest klawiszowiec Franz Rome. Pierwszym singlem wydanym w 1987 roku jest wyjątkowo dynamiczny i nieco nowatorski jak na tę grupę utwór „Money Runner”, który z miejsca wskakuje na włoskie i niemieckie listy przebojów. Na kolejny przebój fani czekają aż do lata a okazuje się nim być „Pictures”, który zdobywa top 10 w Niemczech a w Polsce jest numerem jeden na liście Bogdana Fabiańskiego. „Pictures” ukazuje się również w ciekawych remiksach autorstwa Fredrika Ramela oraz Tessa (Fancy).

Drugi album „Pictures Of Old Days” pojawia się równolegle z singlem „Pictures” a obok typowych disco hitów pojawiają się na nim nagrania bardziej popowe, dające Vince’owi więcej możliwości wokalnych, grupa sięga nawet po standard jazzowy „Over The Rainbow”, który w wykonaniu Vince’a brzmi wyśmienicie.

Rok 1987 to oprócz ogromnych sukcesów również koniec istnienia grupy Scotch i koniec wytwórni American Disco. Ostatni katalogowy singiel wydany przez Scotcha nosił tytuł „Man To Man” i odniósł spory sukces w Niemczech i we Włoszech. Jak na ironię był również ostatnim singlem wydanym przez wytwórnię American Disco. Zapewne z powodu praw do nazwy Scotch, Vince Lancini i Fabio Margutti bez Waltera Verdi i Davida Zambelli nie mógli kontynuować kariery pod szyldem Scotch. Zastanawiającym jest fakt, że albumy grupy wydawane były wyjątkowo przez wytwórnię Many Records podczas gdy wszystkie single oryginalnie firmowane były przez American Disco. Oczywiste są powiązania American Disco z Many Records, jednym z mostów są Walter Verdi i David Zambelli. Sama Many Records z kolei jest częścią EMI Musica Italiana. A więc można spekulować, że koniec Scotch’a związany jest z restrukturyzacją i ruchami finansowymi w EMI, w wyniku których zdecydowano o zamknięciu American Disco.

W 1990 roku mająca prawa do utworów Scotcha niemiecka wytwórnia ZYX zleca niemieckim producentom produkcję remiksów „Delirio Mind” i „Take Me Up”. Produkcja odbywa się bez udziału Vince’a i Fabia czy samych producentów Verdi’ego i Zambelli’ego. „Delirio Mind ’90” odnosi niemały sukces w klubach i na niemieckich listach przebojów w przeciwieństwie do nagrania „Take Me Up ’90”, które otrzymuje dodatkowo czarnego rapera i niestety nie przypada do gustu prezenterom. W latach 90 solowe piosenki Vince’a nie odnoszą poważnych sukcesów dlatego wokalista jest zmuszony do poszukiwania etatu. Do dziś Vince Lancini od czasu do czasu pojawia się jako jednosobowa grupa Scotch na różnego rodzaju eventach związanych z muzyką italo disco, jednak na co dzień pracuje podobno jako listonosz.

Dyskografia:
Albumy
1985 – Evolution
1987 – Pictures Of Old Days
1995 – Best Of
2015 – Greatest Hits & Remixes
2016 – Evolution (Deluxe Edition)

Single
1983 – „Penguins’ Invasion”
1984 – „Disco Band”
1984 – „Take Me Up” / „Loving Is Easy”
1985 – „Delirio Mind” / „Man In The Man”
1986 – „Mirage” / „Amor por Victoria”
1986 – „Money Runner” / „Drink A Scotch”
1987 – „Pictures”
1987 – „Man To Man”

źródło: wikipedia/net.com (przygotował: witrek dla RM80.pl)

Newsy artysty

No comment

Dodaj komentarz