Header

Samantha Fox

Przyszła na świat w rodzinie właścicieli straganu na rynku na londyńskim East End jako starsza córka stolarza Patricka Johna Foxa (zm. 2000) i Carole Ann Wilken, ma młodszą siostrę Vanessa (ur. 1972) i przybraną siostrę Frederikę z drugiego małżeństwa ojca z dużo młodszą kobietą. Od najmłodszych lat interesowała się teatrem. Kiedy miała trzy lata po raz pierwszy pojawiła się na teatralnej scenie. W wieku pięciu lat uczestniczyła na zajęciach w Anna Scher Theatre School w Islington, północnej dzielnicy Londynu. Uczęszczała do St. Thomas More RC School. Mając dziesięć lat zadebiutowała na małym ekranie w produkcji BBC Bez wyjścia (No Way Out, 1976), a rok później uczyła się aktorstwa w Judy Dench Mountainview Theatre School. W wieku czternastu lat założyła swój pierwszy zespół, a rok potem podpisała kontrakt z wytwórnią Lamborghini Records.

Na początku 1983 roku jej matka Carole Fox wysłała kilka zdjęć swojej córki na amatorski konkurs fotograficzny modelek „Twarz i kształt 1983” organizowany przez gazetę Niedzielni ludzie (The Sunday People). Zdjęcie zdobyło drugie miejsce w konkursie i zostało opublikowane. W dniu 22 lutego 1983 roku, jej rodzice wyrazili zgodę, by ich córka brała udział w sesjach zdjęciowych topless. Wkrótce potem jej zdjęcia pojawiały się w prasie brukowej. Samantha została zaangażowana na stałe do jednego z najpopularniejszych czasopism The Sun jako „Dziewczyna ze strony 3”; w latach 1984-86 jedną stronę tego pisma ozdabiały mniej czy bardziej roznegliżowane zdjęcia. Z czasem otworzyła własny bar w Londynie. Zaprojektowała także własną kolekcję bielizny.

W drugiej połowie lat 80. rozpoczęła karierę muzyczną. Jej debiut na żywo miał miejsce w Klubie Petera Stringfellow „Hippodrome”. Nagrany w 1986 roku pierwszy przebój „Touch Me (I Want Your Body)” trafił od razu na czołowe miejsca europejskich list przebojów (3 miejce w Wielkiej Brytanii; 4 w USA), singiel z utworem „Do Ya Do Ya (Wanna Please Me)” znalazł się na dziesiątej pozycji TOP 10 w Wielkiej Brytanii i nawet na 21. miejscu Listy przebojów Programu Trzeciego, gdzie gościł przez trzy tygodnie. Na rynku płytowym ukazały się trzy albumy: „Touch Me” (1986), „Samantha Fox” (1987) i „I Wanna Have Some Fun” (1988). Wystąpiła gościnnie jako Samantha Steele w sitcomie Karol w oskarżeniu (Charles in Charge, 1987) i zadebiutowała na kinowym ekranie rolą Charleen w komedii sensacyjnej Trzy widoki upału (Three Kinds of Heat, 1987). Jej hity dotarły do tak nietypowych miejsc jak Bośnia, Rosja, Ukraina i Syberia.

Po trzyletniej przerwie wydała swój czwarty album zatytułowany „Just One Night” (1991). Na płycie znalazło odzwierciedlenie jej wcześniejszych nagrań. W 1992 Jive Records wydała pierwszą oficjalną składankę „Greatest Hits” z trzema nowymi utworami. W 1995 roku Fox próbowała powrócić do kariery przez udział z grupą Sox w programie Piosenki dla Europy (Song for Europe), Krajowych Eliminacjach Eurowizji, na których z piosenką „Go for the Heart” zajęła 4. miejsce. W 1996 roku, w wieku trzydziestu lat, pojawiła się w październikowym wydaniu Playboya.

W 2004 roku razem z piosenkarzem o pseudonimie Günther nagrała nową wersję hitu „Touch Me”. Jesienią 2005 wydany został jej kolejny album Angel with an Attitude, promowany w Australii trasą Countdown Tour.
W sierpniu 2008 wystąpiła na Sopot Festival, w ramach koncertu poświęconego muzyce lat 80. Pod koniec 2009 roku ukazała się kolejna składanka z największymi przebojami Samanthy Fox, zawierająca nowy remiks „Touch Me” i kilka rzadkich piosenek. Rok później, w listopadzie 2010 roku, Samantha Fox nagrywa wspólnie z Sabriną Salerno cover przeboju „Call Me” z repertuaru Blondie. Utwór został nagrany w dance’owym klimacie i stał się przebojem w wielu krajach. Do piosenki nakręcono również teledysk, w którym po raz pierwszy artystki wystąpiły wspólnie.

W roku 2015 Samantha odwiedziła Polskę w ramach Summer Silesia Festiwal, który odbył się 22 sierpnia w Chorzowskim Parku Rosarium. Występ Samanthy został ciepło przyjęty przez polską publiczność, a gwiazda wykonała swoje największe przeboje w bardzo rockowych aranżacjach. W następnych latach Samantha dużo koncertuje po całym świecie i dopiero początkiem kwietnia 2018 roku ukazuje się jej nowy singiel „Hot Boy” zaczerpnięty z filmu „Videoman”. Piosenka została napisana specjalnie na potrzeby szwedzkiego filmu, który jest osadzony w wydarzeniach lat 80-tych, a jego akcja rozgrywa się w sklepie. Do nowego singla Samantha nakręciła teledysk z tą samą ekipą, która kręciła film i jak podkreśliła artystka, jest to hołd dla filmów z tamtej epoki, czyli szalonych lat 80-tych.

źródło: wikipedia
uzupełnienie: Artur Góralczyk

Newsy artysty

Teledyski artysty

Galerie artysty

No comment

Dodaj komentarz