Header

Righeira

Początków „Righeira”, elektronicznej muzyki w wykonaniu włoskiego duetu trzeba doszukiwać się pod koniec lat 70-tych, kiedy Stefano Rota i Stefano Righi weszli w kontakt ze światem muzyki tworząc swoją własną grupę jeszcze jako studenci liceum naukowego im. Alberta Einstein’a w Turynie.
W trakcie tych pierwszych doświadczeń, początkiem lat 80-tych obaj zdecydowali o dalszej karierze muzycznej i w 1981 roku przybrali artystyczna nazwę „Michael & Johnson Righeira” próbując niejako zasugerować, iż duet tworzy dwóch braci, co jednak nie było prawdą.
W 1983 roku nagrywają pierwszy album „Righeira” dla wytwórni CGD. Z tej płyty wyłowiono pierwszy singiel „Vamos a la playa”, zaśpiewany po hiszpańsku. Nagranie to zawierało prosty i łatwy do zaśpiewania tekst oraz porywający refren. Całość bardzo dobrze przybrane elektronicznym brzmieniem. „Vamos a la playa” stało się wielkim hitem lata we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii oraz odbiło się szerokim echem w całej Europie.
W 1984 roku wydany zostaje drugi singiel „No tengo dinero”, który powtórzył sukces pierwszego hitu. W ramach promocji nagrano oryginalny animowany i pełny kolorów teledysk a duet Righeira wygrał znany wówczas festiwal „Festivalbar”. Obie piosenki, które zaśpiewane były po hiszpańsku, w samej Hiszpanii były mocno promowane przez stacje radiowe oraz grane niemal w każdej dyskotece, jednak pomimo tego, że utwór „Vamos a la playa” zanucić potrafił niemal każdy to mało kto pamiętał nazwę zespołu i kojarzył duet „Righeira” ale wówczas była to niemal norma. Wielu wykonawców, którzy w tamtym czasie zdobyli popularność swoimi piosenkami pozostało w anonimacie.
Drugi album zatytułowany „Bambini Forever” duet nagrywa w roku 1985, jednak nie odnosi on większego sukcesu, podobnie jak też kilka innych singli na przestrzeni końca lat 80-tych i początku lat 90-tych. Jednym z bardziej znanych utworów staje się „L’estate sta finendo” z roku 1985. Należy też wymienić singiel „Innamoratissimo”, który został wydany w roku 1986 i zaśpiewany rok później na festiwalu San Remo. Righeira wydaje również takie single jak „Bambini Forever” (1987), „Italians A Go-Go” (1987), „Oasi In Citta” (1987), „Companero” (1988), „Garageamos” (1989) oraz „Ferragosto” (1990).
W roku 1992 duet nagrywa swój trzeci longplay zatytułowany „Uno Zero Centomila”. Album wyprodukowała firma RCA a jedynym singlem była tytułowa piosenka. Do końca lat 90-tych grupa niemal znika ze sceny. Pojawia się jednak w roku 2001, kiedy nagrywają ponownie zremiksowaną wersję „Vamos a la playa”, która później zostaje wydana na płycie „EP2002”. Na fali popularności przebojów lat 80-tych duet ponownie staje na scenie 23 sierpnia 2003 roku. Niemal do obecnej chwili koncertują aby utrzymać się na muzycznej scenie.

źródło: http://quefuede.lacoctelera.net/ (tłumaczenie – Arti dla RM80.pl)

No comment

Dodaj komentarz

Loading