Header

Radiorama

Duet Radiorama powstał w 1985 roku i stał się jednym z fundamentów muzyki nurtu Italo Disco. W latach 1985-1992 utwory śpiewane były początkowo przez Mauro Farinę – wokal męski wiodący i oraz Clarę Moroni – głos żeński, w późniejszym okresie również przez Simonę Zanini Na okładkach płyt trudno jednak szukac ich wizerunku bowiem modele użyczający twarzy Radioramie zmieniali się, co łatwo zaobserwować na okładkach gdy posiada się wszystkie oryginalne single. I tak Antonella Ferri oraz Oscar Branfazzi byli twarzami Radioramy od 1987 do 1989 roku. Potem Antonella pojawiała się solo z uwagi na repertuar z wyłącznie żeńskim głosem. Oscar pojawił się na kilku singlach solowych w latach 1988 – 1992 przeznaczonych głównie na rynek japoński. Oczywiście użyczał tylko twarzy do okładek płyt, bo piosenki śpiewał Mauro Farina wraz z Clarą Moroni w chórkach.  Fakty te były często mało znane w ówczesnym okresie, co myliło fanów, ale nie było sprzeczne z konwencją samego nurtu, choćby ze względu na medialny image – na zachodzie już w tym okresie stawiano na „urodę”, którą nie grzeszył Mauro. Aranżacje i kompozycje grupy były w większości dziełem Giuliano Crivellente i Mauro Fariny. Byli oni jednocześnie producentami, muzykami i kompozytorami, a pomagali im w tej działalności Marco Bresciani i Paolo Gemma.

Pierwszym hitem pod szyldem Radiorama stał sie utwór „Chance To Desire” wykonywany przez Włocha Hanka Shostack’a, utwór ten cieszył się wielką popularnością w dyskotekach włoskich, niemieckich i szwajcarskich. Kolejnym singlem okazał się „Desire”, który ukazał się na Gwiazdkę w 1985 roku stanowiąc doskonały prezent dla fanów. Pierwszy album „Desires and Vampires” trafił na półki w roku 1986 roku, nakładem wytwórni Out Records. Dzięki jego popularności w całej Europie i nie tylko, odbyło się pierwsze wielkie tourne Radioramy . Odniosło ono spory sukces także w kraju kwitnącej wiśni gdzie do tej pory Radiorama ma swoich zagorzałych zwolenników.

Drugi album „2nd Album” ukazał się w 1987 roku, już w wytwórni Radiorama Records i zawierał 8 utworów na dwóch stronach. Duża popularnością cieszyły się nagrania „Yeti” i „Aliens”. W latach 1988 i 1989 Radiorama wydała kolejne dwa longplaye.
Od roku 1989 zespół artystów mimo, że tworzył nadal zaniechał użyczania swoich głosów (wyjątek to piosenka „Aliens2” z 1992 roku). Także rok 1990 był dla grupy przełomowy, gdyż idąc zgodnie z trendami mody zdecydowali się na zmianę stylu z Italo na bardziej modne Euroenergy i Eurobeat. W tym zabarwieniu Radiorama wydała nowy album „The Fifth” zawierający 9 nowych kompozycji. Mimo tych zabiegów zespół największe sukcesy święcił w latach 80, kiedy sprzedaż sięgała dziesiątków milionów egzemplarzy a samo „Aliens” znalazło ponad milion nabywców. W 1999 roku team Radioramy wydał jeszcze Album „Word Of Radiorama” będący różnymi mixami ich wcześniejszych przebojów.
Warto podkreślic, że w latach świetności zespół wystąpił także w Polsce. W ramach programu „dyskoteka po włosku”z dwójki modeli na scenie i przed telewidzami pojawiła sie wyłacznie Antonella Ferii (ur. 13.VI.1965). Zabrakło Oskara Branfazzi gdyż w 1989 (a wtedy duet przebywał w Polsce) drogi artystyczne gwiazd się rozeszły.
Obecnie Mauro Farina wraz z grupą sprawdzonych przyjaciół z Factory Sound Studio w Weronie co jakis czas wydaje nowe kompozycje pod szyldem Radioramy. Ukazuja sie one również na winylach za sprawą 21st Century Records – wytwórni należącej i założonej przez Mauro. Wyróżnic tu nalezy kompozycje tj. „Di Da Di”, „Cause the night” czy „Let be me”. Dawna legenda Radioramy – najsłynniejszej grupy spod znaku Italo ciągle pobrzmiewa i te nowe wydawnictwa wciąż znajdują nabywców ale daleko im do oryginału – oryginału który dwie dekady temu wyznaczał co w muzyce tanecznej przebojowe i oryginalne.

Obecnie RADIORAMA jest marką – studyjnym projektem, który od czasu do czasu ożywa na potrzeby komercyjne.

Materiał źródłowy z  internetu, sprostowania: Rafalo dla RM80.pl

No comment

Dodaj komentarz

Loading