Header

Patty Ryan

Urodziła się 6 maja 1961 roku w North Rein-Westphalia,  w Niemczech. Naprawdę na imię ma Brigitte.
Jako nastolatka rozpoczęła praktyki masażystki uzyskując w 1976 roku swój pierwszy dyplom. Trzy lata później skończyła podstawową edukację z kierunkiem wizażystki. W tym czasie próbowała swoich sił w muzyce jednak nie była to gatunek, który później przyniósł jej sławę jako diva disco, a raczej coś co można nazwać jako Rock’n’Roll i Hilly Billy. Równocześnie obok śpiewania prowadziła swój własny sklep kosmetyczny.

W 1986 roku rozpoczęła współpracę z Gerardem Rohlerem, niemieckim producentem i kompozytorem , który pracował w tym samym studio, w którym nagrywali Thomas Anders i Dieter Bohlen jako Modern Talking. Pewnym przełomem okazała się dla Patty okazja wyjazdu z koncertami do Japonii, ponieważ miała tam zastąpić właśnie słynny niemiecki duet , który nie mógł w tym czasie wyruszyć do Azji.

Popularność Patty Ryan w Japonii przerosła wszelkie oczekiwania. Podczas swojej trasy koncertowej w całej Azji, wszystkie sale koncertowe były wypełnione, a w telewizji określano ją „Królową Disco”. Jej utwory zaczęły być grane na całym świecie, a przebój „(You’re) My Love, (You’re) My Life” z 1986 roku został numerem jeden w Japonii, Hong Kongu, USA, Szwajcarii, gdzie koncertowała oraz we Francji, gdzie wystąpiła na scenie w Paryżu obok Kylie Minogue. Kolejnym wielkim przebojem stał się numer „Stay With Me Tonight”, który został wydany na singlu jeszcze tego samego roku.

Po pierwszych sukcesach w 1987 roku Patty nagrała debiutancki album „Love Is The Name Of The Game”, który zawierał jej największe przeboje i został bardzo ciepło przyjęty przez fanów. Niestety nie wszystko poszło po myśli artystki i drugi album Patty „Top Of The Line” wydany rok później nie przyniósł oczekiwanego sukcesu, głównie za sprawą złej polityki marketingowej oraz problemów z menadżerem. Równolegle prowadziła bogatą karierę aktorki filmów dla dorosłych. W połowie lat 90-tych brała też udział w różnych sesjach fotograficznych, o których wspominała, że było to wspaniałe doświadczenie. Próbowała też sił jako aktorka.

Kiedy nastała moda na retro-koncerty głównie gwiazd disco lat 80-tych Patty Ryan wystąpiła na wielkiej gali w Moskwie w 2004 roku gdzie zaśpiewała obok innych wielkich gwiazd muzyki disco. Przez dłuższy czas nie było o niej wiele słychać, ale powróciła w 2021 roku by nagrać swój ostatni singiel „You Are My Lover„, wydany we wrześniu tego samego roku. Producentem singla, który ukazał się na vinylowym krążku kilka miesięcy później był znany producent Luis Rodriguez. Patty nagrała ten utwór w studio Team33 na Majorce. Na drugiej stronie maxi-singla ukazał się też drugi nowy utwór Patty – „Charm Of Love”, który skomponował dla niej Raul Olivares Garrido (Mode-One). Natomiast w zamyśle Luisa było też stworzenie materiału na nowy album artystki, ale ostatecznie do tego nie doszło.

W życiu prywatnym znakomicie wiązała rolę matki z rutyną rodzinnych obowiązków. W wielu wywiadach mówiła o swoich zainteresowaniach, którymi było gotowanie, sport oraz internet. Uwielbiała  psy. Zawsze  mocno związana z muzyką. Jej idolami byli między innymi Bob Marley, Dolly Parton, Patti LaBelle, Shakira i Julio Iglesias. Inspiracje czerpała też z takich wykonawców jak Michael Jackson, Katty Perry, Madonna czy Dieter Bohlen. Lubiła czytać  i oglądać filmy. Jej ulubioną książką były „Ptaki ciernistych krzewów”, z filmów uwielbiała „Pretty Woman”, „Harry’ego Potter’a” i „Gladiatora”.
Zmarła 23 lipca 2023 roku w wyniku problemów zdrowotnych, z którymi się zmagała od dłuższego czasu. Przeżyła 62 lata. Dla fanów pozostanie w pamięci jako ikona Euro-Disco, której melodyjne przeboje pozostaną na zawsze z nimi.

opracowanie: Artur Góralczyk dla RM80.pl

Teledyski artysty

No comment

Dodaj komentarz