Header

Majka Jeżowska

Maria Jeżowska (ur. 25 maja 1960 r. w Nowym Sączu) – polska piosenkarka, kompozytor, reżyser, współcześnie znana głównie z twórczości dla dzieci, choć znaczna część jej dorobku to muzyka pop dla dorosłych.

Twórczość pop
W 1978 zdobyła nagrodę ZAKR-u na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W 1979 r. na Festiwalu w Opolu uczestniczyła w konkursie premier, na którym otrzymała wyróżnienie za interesującą interpretację wykonywanych piosenek za „Nutka w nutkę”. Po tym sukcesie wydała swoją pierwszą płytę autorską Jadę w świat, na której znalazł się jej przebój „Od rana mam dobry humor”. Na Festiwalu w Opolu w 1980 r. uczestniczyła w konkursie premier, na którym otrzymała III nagrodę za piosenkę „Reggae o pierwszych wynalazkach”.

W 1981 wyjechała do Stanów Zjednoczonych. W 1982 r. poślubiła gitarzystę Toma Logana i osiadła w Chicago. W USA mieszkała do 1993 r. jednocześnie kontynuując karierę w Polsce. W 1987 zdobyła na koncercie premier Festiwalu w Opolu I nagrodę, śpiewając w trio z Krystyną Prońko i Piotrem Szulcem piosenkę „Czekamy na wyrok”. W 1988 ponownie zdobyła I nagrodę na koncercie premier w Opolu, tym razem za solowe wykonanie piosenki „Edek”.
Jej druga płyta autorska Wibracje ukazała się w 1987 r. W latach 90. XX w. kilka razy prowadziła własny show na Pikniku Country w Mrągowie. Wykonywała piosenki kompozycji Krzesimira Dębskiego w filmach Juliusza Machulskiego Kingsajz i Deja vu. Jej piosenka „Kolor serca” promował w 1993 akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Twórczość dla dzieci

Równolegle ze swoją główną twórczością pop, Maria Jeżowska zajmuje się komponowaniem i wykonywaniem piosenek skierowanych dla dzieci. Jak sama stwierdziła w jednym z wywiadów prasowych[5] inspiracją dla twórczości dla dzieci stała się chęć nagrania piosenki dla swojego syna. Szukając w archiwach zorientowała się, że polska twórczość piosenkarska dla dzieci jest bardzo uboga i niskiej jakości. W 1984 r. wykorzystała tekst Agnieszki Osieckiej, A ja wolę moją mamę, do którego skomponowała muzykę i nagrała piosenkę pod tym samym tytułem dla III Programu Polskiego Radia. Piosenka ta uzyskała dużą popularność, która skłoniła ją do wydania całej płyty pod tym samym tytułem. Płyta ta jak na ówczesne czasy okazała się dużym sukcesem i została sprzedana w 50 000 egzemplarzy. Na kanwie płyty powstał też musical pod tym samym tytułem, do którego libretto napisał Jacek Cygan.

Dla odróżnienia swojej twórczości dla dzieci od twórczości pop dla dorosłych zaczęła używać zdrobniałej wersji swojego imienia „Majka”. Inne znane przeboje dla dzieci Majki Jeżowskiej to piosenki Wszystkie dzieci nasze są, Dłonie, a także On nie kochał nas, śpiewana wspólnie z Krystyną Prońko.
Od lutego 2008 roku prowadzi w TV Puls program dla dzieci pt. Singa Dinga.

Działalność wydawnicza i promotorska
W latach 80. współpracowała z Jackiem Cyganem. Wspólnie wypromowali wiele dziecięcych i młodzieżowych gwiazdek tamtych czasów, m.in.: Kasię Fronczewską i Magdę Fronczewską, Krzysztofa Antkowiaka, Annę Jurksztowicz oraz zespoły Tintilo i Papa Dance.

Po powrocie na stałe do Polski w 1994, założyła własną firmę fonograficzną JA MAJKA Music, w ramach której wydała kilkanaście swoich płyt z muzyką dla dzieci, zorganizowała kilka tysięcy własnych koncertów oraz różnego rodzaju imprez dla dzieci i rodzin.

Należy do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu, a od roku 2003 jest Ambasadorem Dobrej Woli przy UNICEF-ie

DYSKOGRAFIA:

Jako Maria Jeżowska

1981 Jadę w świat
1987 Wibracje

Jako Majka Jeżowska

1990 The best of Majka
1994 Kolorowe dzieci
1995 A ja wolę moją mamę
1995 Zimowe obrazki
1996 Kochaj czworonogi
1998 Królestwo zielonej polany
2000 Złota Kolekcja. Najpiękniejsza w klasie
2003 Marzenia się spełniają
2007 Przytulaki
2009 Rytm i melodia
2010 Czarodzieje uśmiechu
2011 Czarodzieje uśmiechu 2

źródło: wikipedia

No comment

Dodaj komentarz

Loading