Header

Kobranocka

Kobranocka – polski zespół rockowy powstały w roku 1985 w Toruniu. Początkowo nazywał się „Latający Pisuar”. Gra muzykę odwołującą się do punk rocka z mocno pacyfistycznymi tekstami. Cechą charakterystyczną tekstów Kobranocki (pisanych zwykle przez Andrzeja Michorzewskiego – psychiatrę z zawodu) jest ich abstrakcyjna metaforyka. Największym przebojem Kobranocki jest piosenka daleka od ich stylu – „Kocham cię jak Irlandię”.Historia powstania zespołu Kobranocka sięga roku 1984, kiedy to na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego w Toruniu znalazł się z przyczyn militarnych Andrzej Kraiński, wkrótce szerzej znany jako Kobra. Po drugiej stronie biurka siedział Andrzej Marek Michorzewski, który pokazał Kobrze swoje teksty. Był między nimi „List z pola boju”. Po przeczytaniu tekstów jedynym wyjściem było założenie zespołu (o nazwie „Latający Pisuar”). W pierwszym składzie znaleźli się oprócz Kobry: Szybki Kazik (Jacek Bryndal) i Kieliszek (Tomek Kosma). Ta załoga nagrała w studiu radia studenckiego „Centrum” (w styczniu 1985) materiał, który miał zostać wysłany do radia Wolna Europa. Zespół miał działać w podziemiu – nie zakładano pierwotnie kariery komercyjnej. W tym czasie Latający Pisuar zagrał koncert na balu plastyka w toruńskiej Od Nowie, którego organizatorem był wtedy student Sztuk Pięknych UMK w Toruniu – Jan Paszkiewicz.

Pierwszy koncert pod nazwą „Kobranocka” miał miejsce w sierpniu 1985 w warszawskiej Riwierze na festiwalu Poza Kontrolą. Występ zebrał dobre recenzje. Grzegorz Brzozowicz zaproponował grupie wspólną trasę po Polsce z zespołem Die Toten Hosen. Na trasie panował taki total, że afiszujący się w mediach alkoholowo-luzackim stylem bycia Niemcy – tym razem podmiękli. Niemcy odjechali w pokoju a Kobranocka po powrocie do Torunia zmieniła bębniarza. Rozstanie było pokojowe. W miejsce Kieliszka pojawił się Kogut (Sławek Ciesielski), grający równolegle w Republice.

Pierwsza płyta Kobranocki Sztuka Jest Skarpetką Kulawego wydana została w roku 1987 w studiu Tonpressu. Wyprodukowano 5 tysięcy płyt, które rozeszły się błyskawicznie. Na albumie znalazły się takie piosenki jak: Ela czemu się nie wcielasz, List z pola boju, I nikomu nie wolno się z tego śmiać oraz własna wersja Kombinatu Republiki.Drugi album Kobranocki Kwiaty na żywopłocie ukazał się w roku 1990 i zawierał wielki a może największy przebój zespołu Kocham cię jak Irlandię. Co ciekawe do dzisiaj grupa utożsamiana bywa tylko z tą jedną piosenką. Następny album, Ku nieboskłonom, ze względu na niesatysfakcjonującą promocje, nieznany nakład przyczynił się do zerwaniu kontraktu z wytwórnią Izabelin. Na płycie można było usłyszeć cięższe brzmienia, bardziej ostre riffy. To na tym albumie znalazła się Hipisówka-piosenka określana mianem piosenki pokoleniowej.

Na kolejnej płycie, Niech popłyną łzy, można usłyszeć takie wokalistki jak Katarzyna Nosowska, Edyta Bartosiewicz czy chociażby Martyna Jakubowicz. Kobranocka nagrała jeszcze płyty: O miłości i wolności (2001) na której znalazły się stare i nowe nagrania grupy oraz Sterowany jest ten świat(2006). Na tej wspomianej ostatniej płycie znalazł się cover Tiltu Mówie ci, że oraz piosenka odnosząca się do żołnierzy w Iraku- Wracajcie Ułani.

W międzyczasie w roku 2004 pojawiła się koncertowa płyta Kobranocki. Zespół ma też na swoim koncie dwie składanki z największymi przebojami.

W 2010 roku ukazał się album SPOX! promowany singlem „Intymne życie mrówek”. Z okazji 25-lecia zespołu odbył się koncert, na którym obok zespołu wystąpili: Sławomir Ciesielski, Waldemar Zaborowski, Jacek Perkowski, Dżej Dżej (Big Cyc), Marek Piekarczyk (TSA), Wojciech Wojda (Farben Lehre). Koncert poprowadził Paweł „Końjo” Konnak.
W 2012 roku zespół wystąpił w filmie Kocham cię jak Irlandię. Film ukazał się pod koniec 2013 roku, a muzycy zagrali samego siebie

Skład:
Andrzej „Kobra” Kraiński – śpiew, gitara
Jacek „Szybki Kazik” Bryndal – gitara basowa, śpiew
Jacek Moczadło – gitara
Piotr „Vysol” Wysocki – perkusja
Jacek „Loze” Niestryjewski – gitara (w składzie w latach 1999-2004)

Dyskografia:
1988 Sztuka jest skarpetką kulawego
1991 Kwiaty na żywopłocie
1992 Ku nieboskłonom
1994 Niech popłyną łzy
2001 O miłości i wolności
2002 Koncert
2006 Sterowany jest ten świat
2008 Kocham cię jak Irlandię. Przystanek Woodstock 2007 Kostrzyn nad Odrą (koncert na płycie DVD)
2010 SPOX!
2016 Prawdopodobnie najlepsze…

Kompilacje:
1999 Gold
2004 The Best – Póki to nie zabronione
2007 Gwiazdy polskiej muzyki lat 80.

źródło: wikipedia net.com

No comment

Dodaj komentarz