Header

Janet Jackson

Janet Damita Jo Jackson (ur. 16 maja 1966 w Gary w stanie Indiana) – wokalistka amerykańska, kompozytorka, autorka tekstów, producentka nagrań, aktorka, tancerka. Wychowała się w Encino, Los Angeles, Kalifornia. Jest najmłodszym dzieckiem w rodzinie Jacksonów pracującym w branży muzycznej. Zaczęła występować na scenie z rodziną już w wieku 7 lat, później rozpoczęła karierę zawodową jako aktorka w różnych odcinkach serialu telewizyjnego The Jacksons z 1976 r.
W wieku 16 lat, w 1982 r. Janet podpisała kontrakt z wytwórnią A&M, która wydała jej samodzielny, debiutancki album w tym samym roku, pod tytułem Janet Jackson. Dwa lata później wydała drugi album: „Dream Street”. Oba jednak nie osiągnęły większych sukcesów.
Przed wydaniem trzeciego albumu studyjnego Control (1986) Jackson podpisała długą współpracę fonograficzną z producentami Jimmy Jam and Terry Lewis. Jej muzyka z Jam i Lewis łączyła współczesny Rhythm and blues z elementami rapu, próbki pętli, potrójnej huśtawki i przemysłowych bitów, które wiele wniosły w muzyce popularnej.
Trzy lata później wydała czwarty album, Rhythm Nation 1814, który pokrył się sześciokrotną platyną w USA.
Wysoką pozycję w MTV zapewniła jej innowacyjność albumów, choreografii i teledysków oraz świadome społecznie teksty piosenek.
W 1991 podpisała pierwszy z dwóch rekordowych kontraktów z wytwórnią Virgin Records, którego wartość wynosiła wiele milionów dolarów i który ustanowił ją jednym z najwyżej zarabiających artystów w przemyśle muzycznym. Wartość kontraktu oszacowano na pomiędzy 32 – 50 mln dolarów. Jej pierwszy album pod etykietą tej wytwórni, Janet (1993) wzmocnił jej publiczny wizerunek jako symbol seksu. W tym samym roku wystąpiła ze swoją pierwszą główną rolą w filmie Poetic Justice.
W 1997 został wydany szósty studyjny album artystki, The Velvet Rope, który tak jak poprzednie albumy przyniósł jej wiele nagród i pochwał.

Pod koniec dekady Janet została mianowana drugim najbardziej odnoszącym sukcesy artystą z lat 90 zaraz za Mariah Carey.
7 album studyjny, All For You z 2001r. kolejnym, piątym albumem studyjnym, który zadebiutował na 1 miejscu na amerykańskiej liście sprzedaży Billboard 200. Zagrała również w kolejnym filmie: Gruby i chudszy 2: Rodzina Klumpów.
Kolejne dwa albumy: Damita Jo (2004) i 20 Y.O. (2006) zostały wydane w tej samej wytwórni.
W 2007 roku zmieniła wytwórnię, podpisując kontrakt z The Island Def Jam Music Group i wydała swój dziesiąty studyjny album – Discipline (2008).

Janet Jackson jest notowana w rankingu Billboard Magazine jako jeden z pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się artystów w historii muzyki współczesnej, sprzedając ponad 100 milionów albumów na całym świecie. Recording Industry Association of America (RIAA) wymienia ją jako jedenastą najlepiej sprzedającą się artystkę w Stanach Zjednoczonych, z 26 milionami certyfikowanych albumów. Długowieczność Janet w branży stawia ją na równi z kilkoma największymi artystami, jej styl muzyczny i choreografie miały wpływ na szereg współczesnych artystów Pop i R&B.

W 2010 r. zagrała w filmie „For Colored Girls” za który otrzymała Czarną Szpule (Black Reel), w tym samym roku zagrała w kolejnej części „Why Did I Get Married Too?”.

W 2012 r. Po raz trzeci wyszła za mąż za Wissama al Mana.

W maju 2015 r. Janet Jackson ogłosiła plany wydania nowej płyty oraz wyruszenia w trasę koncertową. Pierwszym singlem do płyty „Unbreakable” była piosenka „No sleep” w duecie z J.Cole.  Trasa „Unbreakable” rozpoczęła się w sierpniu 2015 r. Płyta wydana 2 października, zadebiutowała na 1 miejscu listy Billboard 200. . Gwiazda w kwietniu 2016 roku ogłosiła przerwanie trasy koncertowej z powodu planowania rodziny. 3 stycznia 2017 urodziła syna Eissa Al Mana

Albumy

* Janet Jackson (1982)
* Dream Street (1984)
* Control (1986)
* Janet Jackson’s Rhythm Nation 1814 (1989)
* janet. (1993)
* The Velvet Rope (1997)
* All for You (2001)
* Damita Jo (2004)
* 20 Y.O. (2006)
* Discipline (2008)
* The Best (2009)
* Unbreakable (2015)

wikipedia.org

No comment

Dodaj komentarz