Header

Grażyna Świtała

Grażyna Świtała pseudonim Grażyna Kettner (ur. 27 lutego 1954 w Słupsku, zm. 25 lipca 2003 w Warszawie) – polska piosenkarka i kompozytorka, założycielka i prezes fundacji Naprawdę czeka Ktoś, organizatorka pięciu edycji Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Za zasługi dla Ciechocinka została odznaczona Medalem Stanisława Staszica. Kawaler Orderu Uśmiechu.

Śpiewu uczyła się na Wydziale Wokalnym w Średniej Szkole Muzycznej w Gliwicach. Później studiowała na Wydziale Pedagogicznym Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczyła się gry na skrzypcach, fortepianie i akordeonie. W czasie studiów współpracowała z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach.

Występowała na licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach piosenki. Karierę solową rozpoczęła w 1970 roku na VIII Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wykonywała głównie muzykę country i pop. Jej największa popularność przypadła na lata 70. i 80. XX wieku. Reprezentowała polska piosenkę na festiwalach w Lublanie, Budapeszcie i Ułan Bator. W roku 1983 wystąpiła na Pikniku Country w Mrągowie.
Najbardziej znane piosenki to Ale Magda mówi, Słońce tego lata, Dwa serca jak pociągi dwa, Kocha się za nic, Moja miłość bez imienia, Obejmij mnie, Tak jak przed laty, Wyjście z cienia i Zabierz kobietę.
Jej córka, Agata Świerczewska (ur. 1989) wystąpiła w drugiej edycji programu The Voice of Poland.

 

 

Dyskografia

Autorskie
1987 – Moja miłość bez imienia
1.Dwa serca jak pociągi dwa (Rutkowski-Młynarski)
2.Muzyka ciotki M.
3.Słodka rzecz
4.Ale Magda mówi (Rutkowski-Osiecka)
5.Tak jak przed laty
6.Hej człowieku, chodź
7.Wracam do siebie
8.Ślub z dubeltówką
9.Tęsknota i rozłąka
10.Kocha się za nic
11.Moja miłość bez imienia

1987 – Kolędy i pastorałki
1991 -Kocha się za nic – Największe przeboje
1992 – Przeboje mojej babci
1998 – Ach, śpij kochanie
2001 – Moja muzyczka

Składanki
1989 – Ja nie umiem zmieniać przyjaciół
1998 – Piosenki Andrzeja Rutkowskiego
1998 – Piąta pora roku
2000 – Warszawa w piosence
2001 – Wojciech Młynarski – Prawie całość

żródło: wikipedia

No comment

Dodaj komentarz

Loading