Header

F.R. David

F.R. David czyli Elli Robert Fitoussi urodził się 1.01.1947 w Menzel Bourguiba w Tunezji, obecnie mieszka we Francji , jego charakterystyczną cechą są słoneczne okulary i gitara marki Fender Stratocaster. Karierę zaczynał w latach 70. jako gitarzysta współpracujący z Vangelisem. Następnie był wokalistą francuskiego zespołu Les Variations.

Po rozwiązaniu zespołu przez kilka lat pracował w USA jako muzyk sesyjny, grając między innymi z THE DOOBY BROTHERS, THE O.J.’s, RICHIE EVANS, TOTO. Tam też nagrał album „King of Hearts” (jako Robert Fitoussi). Po powrocie do Europy w 1982 roku nagrał swój wielki hit – „Words”, który podbił listy przebojów całej Europy i Japonii co zapoczątkowało 15sto miesięczne turne. W UK najwyższa pozycja na listach przebojów to miejsce drugie wiosną 1983 roku dzięki BBC TV Top Of The Pops. Przebój sprzedał się w ilości aż 8 milionów egzemplarzy. Później już nigdy nie udało mu się nagrać tak wielkiego przeboju. Z wydanego w tym samym roku debiutanckiego albumu „Words” wyróżnić można jeszcze takie piosenki jak Pick Up The Phone oraz przepiękną balladę Music. Na uwagę zasługuje również wydana tylko na singlu w 1983 roku piosenka „I Need You”. Niektórzy nawet twierdzą że Thomas Anders ma podobny głos do F.R Davidsa.

W 1984 roku F.R. David wydał album „Long Distance Flight”, a trzy lata później kolejny – „Reflections”. Wokalista ma na koncie jeszcze kilka kompilacji największych przebojów.
W 2007 roku ponownie wykazał swoją aktywność wydając płytę pod tytułem „The Wheel”. Zawierajacą 12 spokojnych, melancholijnych utworów – ballad, gdzie Na uwagę zasługuje nowa wersja utworu „Words”, zaśpiewanego w duecie ze śliczniutką, skośnooką Winda. Wersja utworu brzmi jak swoisty angielsko- francuski dialog pomiędzy kobietą i meźczyzną.

Albumy:
1980 – King of hearts (jako Robert Fitoussi)
1982 – Words
1984 – Long Distance Flight
1986 – Sahara Night
1987 – Reflections
1994 – I’ll Try to Love
1997 – I’m Not In Love
2007 – The Whel
2009 – Numbers
2013 – Midnight Drive

na podstawie wikipedia.org i inne

Teledyski artysty

No comment

Dodaj komentarz