Header

Beata Kozidrak

Beata Elżbieta Kozidrak (ur. 4 maja 1960 w Lublinie) – polska piosenkarka, wokalistka zespołu Bajm, operująca ponad czterooktawową skalą głosu podczas śpiewu potrafi osiągnąć rejestr gwizdkowy, autorka tekstów, kompozytorka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV

Młodość
Urodziła się jako najmłodsze z trojga dzieci. Matka prowadziła dom, a ojciec przedsiębiorstwo budowlane. W szkole podstawowej uczyła się gry na skrzypcach. Ponadto przez sześć lat uczęszczała na zajęcia ogniska baletowego, po czym dostała propozycję kontynuowania nauki w Warszawie, na co zgody nie wyrazili rodzice. W liceum zaczęła trenować szermierkę i gimnastykę artystyczną, ale porzuciła je dla śpiewania.
Na scenie debiutowała, śpiewając w chórze szkolnym oraz zespołach działających przy III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, do którego uczęszczała. W szkole tej najbujniej kwitło życie kulturalne Lublina, istniało wiele kabaretów i grup muzycznych. Wspólnie z bratem Jarosławem, wokalistą i gitarzystą, zaczęła wówczas występować w lokalnych domach kultury i klubach studenckich. Po poszerzeniu składu o przyszłego męża – wokalistę Andrzeja Pietrasa oraz o gitarzystę Marka Winiarskiego, na początku 1978 powstał zespół Bajm, grający wtedy akustyczną muzykę, w nurcie piosenki turystyczno-harcerskiej. Stopniowo poszerzano skład oraz instrumentarium zespołu. Po kilku wygranych lokalnych przeglądach Bajm wystąpił na konkursie debiutantów Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu, który rozpoczął ogólnokrajową karierę zespołu.

W 1979 Bajm w nowym rozszerzonym składzie zaczął już nagrywać muzykę pop-rockową, stając się wkrótce jedną z najważniejszych grup w historii polskiej sceny muzycznej. Teksty do wszystkich piosenek tworzyła sama Kozidrak. Przez pierwsze 35 lat kariery zespół wydał 10 studyjnych albumów sprzedanych w nakładzie ponad 2,5 mln egzemplarzy. W tym czasie wylansował rekordową liczbę kilkudziesięciu przebojów z takimi klasykami na czele, jak: „Piechotą do lata” w latach 70., „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Małpa i ja”, „Dwa serca, dwa smutki” czy „Biała armia” w latach 80., „Ta sama chwila” czy „Dziesięć przykazań” w latach 90. lub „Szklanka wody” czy „Myśli i słowa” na początku XXI wieku.

Obok licznych nagród zespołowych w 1994 roku Kozidrak została wyróżniona na Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu statuetką Złotej Karolinki za całokształt działalności estradowej oraz „twórczy wkład w rozwój polskiej kultury”, w 2006 odsłoniła swoja gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu, a w 2015 na festiwalu Polsat SuperHit Festiwal otrzymała indywidualną statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt twórczości. W 2010 roku wokalistka otrzymała ponadto honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego.

Solowy przełom
Oprócz występów i nagrań z macierzystym zespołem Bajm, Beata Kozidrak brała udział w wielu innych projektach muzycznych. Odniosła również wielki sukces artystyczny i komercyjny jako solowa wokalistka. Pierwsze podejście do samodzielnej kariery miało miejsce w 1989, po tym jak z zespołu odszedł ostatni muzyk z pierwotnego składu. Kozidrak przedstawiła wówczas nagranie „Hurry My Love”. Zaprezentowała je na fińskim festiwalu Midnight Sun w Lahti, za co zdobyła tam Grand Prix. Gorzej przyjęto ten utwór w Polsce, kiedy solowo wystąpiła jako gwiazda międzynarodowego festiwalu w Sopocie. Przystąpiła więc wówczas do nagrywania kolejnego albumu Bajmu Biała armia, w nowym składzie, którego trzon stanowili kompozytorzy Adam Abramek i Paweł Sot, odkładając tym samym plany solowej kariery.

W 1994 Kozidrak zaśpiewała swój pierwszy przebój poza Bajmem, czyli „Tyle chciałem Ci dać” nagrany z grupą Universe na ich płytę Być przy Tobie. Pod koniec 1994, m.in. wspólnie z Krzysztofem Cugowskim i zespołem Vox, wzięła udział w nagraniu hymnu akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, skomponowanego przez Abramka i Sota.

Dopiero po podpisaniu w 1996 kontraktu płytowego z polskim oddziałem światowego koncernu płytowego EMI, artystka ponownie zaplanowała prace nad pierwszym solowym albumem. Wszystkie nagrania skomponowali dla niej w tym celu, byli członkowie Bajmu, Abramek i Sot, odpowiedzialni za sukces płyty Biała armia z 1990. Tak powstał album zatytułowany Beata, wydany w sierpniu 1998. Stylistycznie zaprezentowano tu spokojniejszą niż na płytach Bajmu popową muzykę. W jego nagraniu uczestniczyli muzycy waszyngtońskiej sceny jazzowej. Album doczekał się entuzjastycznych recenzji od krytyków. Przyniósł dwie Nagrody Muzyczne Fryderyk oraz uzyskał status podwójnie platynowego, sprzedając się w nakładzie ponad 170 tys. egzemplarzy. Przyniósł wiele przebojów, na czele z „Siedzę i myślę” oraz „Taka Warszawa”, za które Kozidrak otrzymała również czołowe wówczas radiowe nagrody Play-Box.

W grudniu 2000 ukazał się przebój „Rzeka marzeń”, nagrany specjalnie do filmu W pustyni i w puszczy. Utwór skomponował Krzesimir Dębski, a tekst napisał Jacek Skubikowski.

W sierpniu 2003 premierę miała kolejna filmowa piosenka Kozidrak „Stara baśń”, którą także skomponował Dębski. Piosenkę do filmu Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem, wokalistka nagrała w duecie z córką, Kasią Pietras.

Ugruntowanie solowego sukcesu
Drugi solowy album Kozidrak, Teraz płynę, wydany został w listopadzie 2005. Ponownie wszystkie utwory skomponowali Abramek i Sot oraz ponownie zagrali ci sami muzycy waszyngtońskiej sceny jazzowej. Album był utrzymany w stylistyce solowego debiutu, choć był bardziej melancholijny. Również został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę. Podobnie jak solowy debiut uzyskał status podwójnie platynowej płyty, tym razem za 60 tys. sprzedanych egzemplarzy. Płyta zaowocowała kolejnymi przebojami, „Teraz płynę” oraz „Złota brama”. W 2006 album ten został uznany przez Radio WAWA za najlepszą płytę roku, za co artystka odebrała statuetkę „Złoty Dziób”.
W lutym 2009 roku na rynek trafiła płyta Roberta Janowskiego Song.pl, którą uświetnił duet z Beatą Kozidrak pt. „Deszcz”. W maju odbyła się premiera solowej piosenki artystki „Nie pytaj o miłość”, napisanej przez nią do bijącego rekordy powodzenia serialu telewizyjnego M jak miłość, do muzyki Abramka i Sota. W październiku Kozidrak wystąpiła gościnnie w popularnym sitcomie Niania. W marcu 2010 ukazał się album Urszuli Dziś już wiem z przebojem „Ten drugi”, do którego tekst napisała Kozidrak. W sierpniu 2011 roku artystka wzięła udział w nagraniu charytatywnej piosenki „Mama Afryka”, wspólnie z Anną Marią Jopek, Stanisławem Soyką, Mieczysławem Szcześniakiem, Arturem Gadowskim, Majką Jeżowską i Anną Jurksztowicz. Utwór skomponował Krzesimir Dębski, a tekst napisał Andrzej Mogielnicki. Projekt ten wspomógł akcję pomocy UNICEF i Polskiej Akcji Humanitarnej dla głodujących w Somalii.

W lipcu 2012 została trenerką chóru w trzeciej edycji programu TVP Bitwa na głosy, prowadząc drużynę z rodzinnego Lublina.

We wrześniu 2016 Kozidrak wydała swój trzeci solowy album studyjny, B3, który zajął 3. miejsce na liście OLiS i uzyskał status złotej płyty za sprzedaż ponad 15 tysięcy egzemplarzy. Stylistykę znaną z poprzednich płyt wzbogaciły brzmienia elektroniczne. Głównymi kompozytorami materiału byli sama Kozidrak oraz Marcin Limek. Album promowały single: „Bingo” – certyfikowany złotem oraz notowane w pierwszej dwudziestce polskiego airplay „Upiłam się Tobą” – certyfikowany platyną i „Niebiesko-zielone”. W okresie luty-marzec 2017 artystka koncertowała w ramach swojej pierwszej solowej trasy koncertowej „B3xclusive Tour”, zorganizowanej w największych salach koncertowych w kraju.

Życie prywatne
Beata Kozidrak była żoną Andrzeja Pietrasa, współtwórcy i menedżera grupy Bajm, z którym ma dwie córki – Katarzynę Pietras (wokalistkę formacji Kashmir i Cate Likes Candy, ur. 7 grudnia 1981) i Agatę Pietras (ur. 22 września 1993)

Albumy studyjne
1998 – Beata
2005 – Teraz płynę
2016 – B3

Single
1998 Siedzę i myślę
1998 Taka Warszawa
1998 Wieczna zima
1998 Żal mi tamtych nocy i dni
1999 Dakota
2001 Rzeka marzeń
2003 Stara baśń
2005 Teraz Płynę
2005 Złota brama
2016 Bingo
2016 Upiłam się Tobą
2016 Niebiesko-zielone
2017 Ruchome wydmy

Nagrody i wyróżnienia
1986 – wygrała Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlsham (Szwecja) piosenką „Diament i sól”
1987 – zdobyła Grand Prix Festiwalu Midnight Sun w Lahti (Finlandia) piosenką „Hurry My Love”
1999 – dwie nagrody „Fryderyk”, jako najlepsza wokalistka roku oraz za najlepszą płytę pop (Beata)
2001 – „Fryderyk” w kategorii „Wokalistka Roku”
2006 – „Złote Dzioby” Radio Wawa w kategorii „Płyta Roku”

materiał źródłowy wikipedii

Teledyski artysty

No comment

Dodaj komentarz