Header

Basia Trzetrzelewska

Barbara Trzetrzelewska  – Urodzona 30.09.1954 w Jaworznie (Polska), piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka nagrań, odniosła światowy sukces nagrywając muzykę będącą mieszanką współczesnego jazzu i popu, o charakterystycznym południowoamerykańskim brzmieniu.
Basia jest jedynym polskim wykonawcą któremu udało się umieścić swoją piosenkę na amerykańskiej liście przebojów US Top 40, a jej album London Warsaw New York zdobył status platynowej płyty w Ameryce.

Śpiewała w amatorskich zespołach szkolnych, gry na fortepianie uczyła ją matka. Z grupą Astry odniosła pierwsze sukcesy na Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu w roku 1969. Trzy lata później nawiązała współpracę z grupą wokalną Alibabki. Z Alibabkami uczestniczyła w festiwalach w Opolu i Sopocie, koncertowała w NRD,ZSSR, Czechosłowacji. Po przegranym procesie w sporze o prawo do nazwy Alibabki przeszła do grupy Babiniec.
W roku 1977 znalazła się w pierwszym składzie Perfectu. Z tym zespołem występowała w polonijnych klubach w USA. Charakter wykonywanej muzyki określa najlepiej często używana nazwa grupy – Perfect Super Show and Disco Band!
W 1978 roku zamieszkała w Stanach Zjednoczonych, a po dwóch latach przeniosła się do Londynu i tu nawiązała współpracę z zespołem Bronze grającym jazz i funky. Następnie przeszła do profesjonalnej grupy Matt Bianco, z którą w roku 1985 nagrała album Whose Side are You on?. Mieszanka lekkiej muzyki pop, jazzu i latynoskiej rytmiki odniosła sukces, zwłaszcza na rynku angielskim. Z tej płyty pochodzą przeboje „Half a Minute” i „Get Out of Your Lazy Bed”.
W roku 1985 razem z pianistą i kompozytorem Dannym White’em opuściła zespół, decydując się na karierę solową. Pierwszy solowy album Time and Tide nagrany pod pseudonimem Basia, w roku 1988 w USA osiagnął nakład jednego miliona egzemplarzy. Piosenka „Time and Tide” dotarła do 26 miejsca listy bestsellerowych singli tygodnika Billboard, a „New Day For You” osiagnęła 53 miejsce.
Lekkie, taneczne i delikatne swingujące utwory zapewniły również sukces płycie London Warsaw New York z 1990 roku, album ten rozszedł się także w nakładzie ponad 1 miliona egzemplarzy szczególnie dzięki przebojowi „Cruising for Bruisin”, który uplasował się na 29 miejscu listy Billboardu.
Na kolejnej płycie z roku 1994 The Sweetest Illusion do wykorzystanych wcześniej tanecznych rytmów bossa novy i samby, doszły nowe akcenty latynoskie między innymi salsa.

Rok po trasie koncertowej w Polsce w 1995 roku na płycie Basia on Broadway znalazły się jej największe przeboje zarejestrowane podczas występu w Neil Simon Theatre w Nowym Jorku. W zespole akompaniującym powiększonym o instrumenty perkusyjne, sekcję dętą i wokalną zagrał także saksofonista Jay Beckenstein z grupy jazzowej Spyro Gyra.
Trzy lata później Basia wydała składankę swoich największych przebojów, Clear Horizon – The Best of Basia, na kórej pojawiły się całkiem nowe cztery piosenki. Był to zarazem pożegnalny album Basi dla koncernu Sony Music, z którym była związana od początku swojej światowej kariery.
Pomimo wieloletnich międzynarodowych sukcesów i oddanej rzeszy fanów w niemal każdym zakątku świata, Basia porzuciła karierę w 1998 roku. jak wspomniała w jednym z wywiadów było to spowodowane śmiercią jej ukochanej matki.
W roku 2004 powróciła na scenę reaktywując z Dannym White’em i Markiem Reillym brytyjską grupę Matt Bianco w oryginalnym składzie i wydając album Matt’s Mood, który także zdobył uznanie krytyki. W 2005 roku cały zespół ruszył w międzynarodową trasę koncertową, a zaraz po jej zakończeniu Basia i Danny White przystąpili do prac nad nowym solowym albumem wokalistki.
Po blisko 15 latach (2009), Basia powróciła na rynek z czwartym studyjnym albumem, It’s That Girl Again, promowany singlem „A Gift”, a na rynku amerykańskim „Blame It on the Summer”.
W roku 2011 Basia wydała swój drugi koncertowy album w karierze, From Newport to London: Greatest Hits Live… and More. Materiał nagrano w łódzkim klubie Wytwórnia podczas ostatniego z trzynastu koncertów w Polsce, które w czterech seriach odbywały się w ramach jej ostatniego światowego tournée. Album zawierał dodatkowo dwa premierowe studyjne utwory, w tym duet z Mieczysławem Szcześniakiem. Basia nagrała z nim jeszcze jeden duet, tym razem na jego album Signs, wydany w listopadzie.
W styczniu 2013 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył wokalistkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i popularyzowanie polskiej kultury muzyczne
Basia, to artystka znana z tego, ze do swoich nagrań włącza polskie akcenty np. fragmenty melodii ludowej, słowa lub wręcz całe piosenki przykładem jest utwór „Dzień się budzi”.

Albumy:
1987 Time and Tide
1989 London Warsaw New York
1994 The Sweetest Illusion
1995 Basia on Broadway
1998 Clear Horizon – The Best of Basia
2009 It’s That Girl Again
2011 From Newport to London

Ważniejsze single:

1986 Run For Cover
1987 Time And Tide
1987 Promises
1990 Cruising For Bruising
1990 Baby You’re Mine
1993 More Fire Than Flame
1994 Third Time Lucky
1995 Half a Minute
2009 A Gift
2009 Blame It on the Sumer

współredagowali: motylek/ejtismen

źródło:materiały własne

No comment

Dodaj komentarz