Header

Baltimora

Baltimora to włoski projekt muzyczny z gatunku pop i italodisco. Twarzą Baltimory, którą znamy był tancerz i piosenkarz Jimmy McShane, który urodził się w Irlandii Północnej, 23 maja 1957 roku w Londonberry . Historia Jimmy’ego związana jest ściśle z Baltimora, chociaż należy sprostować, że wszystkie kompozycje i śpiew to działo włoskiego muzyka i producenta Maurizio Bassi’ego z Mediolanu.
Jimmy McShane swoje dzieciństwo spędził w rodzinnym mieście, na tętniącej życiem ulicy „Street Terrace”. Wywodził się z rodziny robotniczej o konserwatywnych poglądach. Już od młodzieńczych lat Jimmy zaczął poznawać i rozwijać swój talent artystyczny.

W społeczności gejowskiej, Jimmy znany był pod pseudonimem „Ruby”. Kiedy przyznał otwarcie swój homoseksualizm, rodzina odwróciła się od niego. Decyduje się wówczas aby jego kariera artystyczna ukierunkowała się muzycznie. Po dwóch publicznych występach zostaje dostrzeżony przez Maurizio Bassi’ego i zaczyna swoją przygodę muzyczną pod nazwą Baltimora. W 1984 roku wykorzystuje swoją szanse nagrywając singiel „Tarzan Boy” utrzymany w elektronicznym brzmieniu i stylizowany na modny wówczas styl „italodisco”. Przebój ten zdobył ogromną popularność osiągając 3 miejsce na listach przebojów w Wielkiej Brytanii. Na fali wielkiej popularności „Tarzan Boy” w Europie, firma EMI decyduje się wydać go na singlu w Stanach Zjednoczonych docierając tam na 13 miejsce uwczesnej listy najlepiej sprzedających się singli. Utwór ponadto lansowano kolorowym videoclipem w stylu komiksu.
Tego samego roku ukazuje się pierwszy album zatytułowany „Living In The Background”, z którego wybrano jeszcze dwa inne single „Woody Boogie”, który bardzo przypominał premierowy hit „Tarzan Boy” oraz „Chinese Restaurant”, ten ostatni bez większych sukcesów.

W roku 1987 roku Baltimora pokazuje się z nowym albumem „Survivor In Love”, skierowanym głównie na rynek włoski. Z tego albumu pochodzą dwa single, tytułowy „Survivor In Love” oraz „Key Key Karimba”. Jednak płyta nie odnosi żadnego sukcesu i niemal zostaje niezauważona. Jak się okazało była to jego ostatnia praca w karierze muzycznej bowiem 28 marca 1995 roku Jimmy odchodzi z tego świata po długiej walce i powikłaniach choroby AIDS.
Mimo tak szybkiej śmierci jego wielki hit „Tarzan Boy” pozostał żywy aż po dzisiejsze dni i wykorzystywany jest przez wielu artystów i djów, którzy stworzyli wiele remixów tego przeboju. W roku 2003 ukazała się reedycja albumu „Living In The Background”, natomiast „Tarzan Boy” został wykorzystany w kampanii reklamowej Coca Coli Light.

Allbumy:

1995 Living In The Background
1986 World Re-Mix
1987 Survivor In Love
2003 Living in the Background (reedycja CD)

Single:

1984 Tarzan Boy
1985 Living In The Background
1985 Woody Boogie
1985 Chinese Restaurant
1987 Call Me In The Heart Of The Night
1987 Global Love
1987 Key Key Karimba

źródło: lacoctelera.net (tłumaczenie: Arti), także discogs.com, korekty: ejtisman dla RM80.pl

Teledyski artysty

No comment

Dodaj komentarz