Header

Baccara

Hiszpański żeński duet wokalny z lat 70. XX wieku. Zespół ten zaliczany był do wykonawców disco/folk/dance. Oryginalny skład tworzyły: María Mendiola i Mayte Mateos. Zazwyczaj jedna z wokalistek ubrana była na czarno, a druga na biało. Producentem i autorem większości melodii zespołu był Rolf Soya. W 1978 Baccara wystartowała na międzynarodowym konkursie piosenki Eurowizji z piosenką Parlez-vouz francais?
Wszystko zaczęło się w 1977 roku. Mayte zaczęła wtedy pracę w balecie. Tam właśnie poznała Maria. Obie panie zdecydowały się opuścić balet i zacząć pracować na własną rękę.Pierwszy raz zaśpiewały wspólnie w nocnym klubie. Zaczęły występować w hotelu „Tres Islas” położonym na hiszpańskiej wyspie Fuerteventura. Szybko zyskały sympatię a ich występy cieszyły się ogromnym powodzeniem. Dziewczyny tańczyły flamenco i śpiewały tradycyjne hiszpańskie piosenki, ciesząc oczy i uszy turystów.

Kiedy w 1977 roku, ich występ zobaczył Leon Deane, pracownik RCA record z Hamburga. Zaprosił obie dziewczyny do Hamburga, gdzie zaczęły one próby z producentem i kompozytorem Rolfem Soja. Wszystkich zachwyciły głosy obu pań i klika dni później panie wydają pierwszy singiel Yes Sir, I Can Boogie Dziewczyny zaczęły występować jako Baccara (Baccara to gatunek róży)

Piosenka Yes Sir, I Can Boogie zdobyła od razu wiele list przebojów. W przeciągu 8 tygodni Baccara wspięła się na szczyt niemieckich list przebojów. Sprzedaż singla sięgnęła 16 milionów egzemplarzy. W styczniu 1978 roku dziewczyny wylansowały kolejny przebój Darling
Kolejny singiel Sorry, I’m a lady również trafił na niemieckie listy przebojów. W listopadzie 1977 roku ukazał się pierwszy album Baccary Baccara, na którym znalazły się przeboje: Yes Sir, I Can Boogie oraz Sorry, I’m a lady. Album zyskał tytuł złotej, podwójnie złotej platynowej oraz podwójnie platynowej płyty. Drugi album zespołu ukazał się w roku 1978 Light my Fire. Znalazły się tam takie przeboje jak: Parlez-vous francais, La Bamba, My Kisses Need A Cavalier, Adelita, Darling. Trzecia płyta, Colours, ujrzała światło dzienne w 1979 roku, a usłyszeć tam można było między innymi: Ay Ay Sailor, One, Two, Three, That’s Life, Body Talk.
Baccara wzięła udział w 8 edycji festiwalu piosenki (Yamaha World Popular Song Festival ), który odbył się w Tokio 11 listopada 1977 roku, reprezentując Niemcy Zachodnie. W 1978 roku reprezentowały Luxemburg na Eurowziji w Paryżu. Zajęły 7 miejsce a utwór jaki wykonały to Parlez-vous francais
W styczniu 1979 roku kolejny przebój trafia na listy przebojów. Jest to The Devil Sent You to Lorado. W 1978 ukazał się album-kompilacja The hits of Baccara. Dziewczyny pojawiały się regularnie w różnych programach telewizyjnych, szczególnie w takich państwach jak: Niemcy, Hiszpania oraz Wielka Brytania. W 1981 roku dziewczyny zaprzestały współpracę z Rolfem Soja. Baccara nagrała singiel Colorado i czwarty album Bad Boys z inną wytwórnią. Producentem został Graham Sacher. Niestety, album nie odniósł sukcesu. W 1981 roku nastąpił koniec Baccary. Dziewczyny zajęły się karierą solową, niestety bez sukcesu.

W 1983 roku powstaje New Baccara. Do Mayte dołączyła Australijka Jane Comerfold. Jednak tylko na rok.  Nagrały takie przeboje jak: Fantasy Boy, Call Me Up, Touch Me oraz nową wersje Yes Sir, I can Boogie oraz Sorry I’m a Lady.
W 1999 ukazał się album BACCARA 2000. W nagraniu wzięły udział Mayte Mateus i Christina Sevilla. Na albumie znalazła się nowa wersja Yes Sir, I can boogie, kilka nowych nagrań np Carino, The clapping song oraz stare nagrania: Sorry, I’m A Lady, Parlez-Vous Francais?

W 1985 roku Maria Mendiola założyła swój zespół New Baccara, który potem zmienił nazwę na Baccara . Śpiewała razem z Marissą Perez (Maryse Peres). Zespół występował głównie w Niemczech. Maria wciąż występując z Marissą jako Baccara, w roku 1999 wydała płytę Made in Spain. Na płycie znalazła się taneczne wersje przebojów Yes Sir, I Can Boogie, I’m a Lady oraz kilka nowych hiszpańskich piosenek. W 2000 roku wydano kolejny album Face to Face, na którym znalazły się nowa wersja przeboju Cara Mia, nowa piosenka I want to be in love with somobody oraz bonus Sorry I’m a Lady.

W tym samym roku dziewczyny wydały także hiszpańskojęzyczną kompilację Lo Mejer de Baccara, na której znalazło się 15 piosenek, m.in Sorry, I am a lady. A wracając do Baccary z Mayte: Cristine Sevilla opuściła zespół. Zastąpiła ją Paloma Blanco.

Newsy artysty

Teledyski artysty

No comment

Dodaj komentarz

Loading