Header

Anna Jurksztowicz

Anna Jurksztowicz (ur. 5 sierpnia 1963 roku w Szczecinie) – wokalistka jazzowa i piosenkarka, także producent muzyczny. Ukończyła Wydział Wokalny Średniej Szkoły Muzycznej w Szczecinie. Zadebiutowała w 1975 w amatorskim zespole wokalnym muzyki dawnej „Musicus Poloniensis”, w którym śpiewała do 1980.

W latach 1980-84 była wokalistką szczecińskiej grupy Music Market, specjalizującej się w muzyce gospel i spirituals. Wystąpiła z nią w Konkursie Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” w latach 1980-1981 i w 1984 roku. Współpracowała na estradzie i w nagraniach m.in. z Orkiestrą PRiTV Zbigniewa Górnego i grupą „Sami Swoi”.

Uczestniczyła w realizacji widowiska Katarzyny Gaertner „Pozłacany warkocz” i suity K. Zgrai „Kurpie”. Zrealizowała recitale tv: „Ballady jazzowe”, „Gospel i spirituals” oraz „Jazz Production”. Współpracowała także z poznańskim zespołem „Spirituals and Gospel Singers”. Z zespołami tymi dokonała nagrań dla archiwum Polskiego Radia, koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w NRD, ZSRR, RFN i Szwecji.

Po raz pierwszy wystąpiła jako solistka na KFPP Opole ’85. Reprezentowała polską piosenkę na festiwalach w Dreźnie (NRD) w 1986, Curaçao (Antyle Holenderskie) w 1988, Jurmała (Łotwa) w 1989, Karlshamn (Szwecja) i Siracusa (Włochy) w 1990, Stambule (Turcja) w 1994 i w Kairze (Egipt) w 1995.

Występuje także z programami rozrywkowymi dla dzieci. Wielkim dziecięcym przebojem przed laty była piosenka Zima lubi dzieci. Nagrała piosenki do filmów i seriali TV, takich jak: „Kingsajz”, „W pustyni i w puszczy”, „Puchatkowego Nowego Roku”, „Prosiaczek i przyjaciele”, „Kubuś i Hefalumpy”, „Czułość i kłamstwa” (Wizja Jeden, Polsat), „Matki, żony i kochanki” (TVP), „Na dobre i na złe” (TVP), „Ranczo” (TVP).

Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. W serii płytowej poświęconej muzyce współczesnej pt.: „Modern Classics from Poland” jej firma wydawnicza „Si Music” promuje twórczość kompozytorską.
W latach 80. występowała również z zespołem Bolter, jest drugą żoną Krzesimira Dębskiego i matką Radzimira i Marysi.

Dyskografia

1984 Dj Rock Cimbalisten jako Dee Dee Lewis
1986 Dziękuje, nie tańczę
1987 Gdy śliczna Panna
1992 Kochaj mnie zwyczajnie
1994 Złote Przeboje
1999 Sery i inne numery
2001 Złota kolekcja
2003 Prosiaczek i przyjaciele
2014 Poza czasem: Muzyka duszy

Najbardziej znane utwory

Stan pogody (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
Zmysły precz! (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
Diamentowy kolczyk (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
Hej, Man! (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
Muszelko ratuj (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
Ostatnia przedwojenna miłość (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
Dziękuję nie tańczę (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)

źródło:wikipedia , rozkładówka z CD ; Anna Jurksztowicz – Złote Przeboje
opracowane przez Fafik dla RM80.pl

Teledyski artysty

No comment

Dodaj komentarz