Header

Aneka

Aneka, to pseudonim artystyczny szkockiej piosenki Mary Sandeman, urodzonej 20 listopada de 1954 roku. Aneka najbardziej kojarzona jest jako artystka pop-disco w związku z wielkim sukcesem jakim odniosła jej piosenka Japanese Boy. Dosyć znamienny jest fakt, że piosenka ta, utrzymana w klimacie disco dotarła w Wielkiej Brytani do pierwszego miejsca w sierpniu 1981 roku, aczkolwiek utrzymała się tam tylko przez tydzień. Niemniej jednak był to duży sukces, zważywszy na dość hermetyczny rynek brytyjski, na którym tego typu piosenki pojawiały się dość rzadko na pierwszych miejscach list przebojów. W sumie Japanese Girl gościła na listach brytyjskich przez kilkanaście tygodni.

Brytyjski sukces przyniósł jednak artystce popularność nie tylko na wyspach brytyjskich. Dosyć sporym powodzeniem cieszyły się też dwie inne piosenki, głównie w Niemczech i Austrii. Mowa o singlach Little Lady z 1981 roku oraz Ooh Shooby Doo Doo Lang, wydanym rok później. Wszystkie te piosenki znalazły się na pierwszym i jedynym albumie jaki Mary Sandeman wydała jako Aneka. Album zatytułowano tak jak jej pierwszy i największy przebój – „Japanese Girl” i został wydany przez niemiecką wytwórnię Hansa.

Mimo, że Mary znamy głównie jako Anekę, to zanim przybrała ten artystyczny przydomek, końcem lat 70-tych nagrała album sygnowany swoim imieniem i nazwiskiem. Mowa o płycie „Introducing Mary Sandeman” wydanej w Holandii w 1979 roku, utrzymanej w folkowym klimacie i korzeniami sięgającej do muzyki szkockiej. Kiedy minęła już era Aneki, Mary wróciła do korzeni i dziś pod swoim nazwiskiem jest piosenkarką w Szkockiej Orkiestrze Symfonicznej.

Z ciekawostek odnotować można, ze utwór „Japanese Boy” został użyczony jako ścieżka dźwiękowa w znanej grze komputerowej GTA:Vice City.

Ważniejsze single:

1981 – Japanese Boy
1981 – Little Lady
1982 – Ooh Shooby Doo Doo Lang
1982 – I Was Free
1983 – Heart to Beat
1984 – Rose, Rose, I Love You

opracowanie: Artur Góralczyk dla RM80.pl

No comment

Dodaj komentarz

Loading