Header

Książki i filmy

5 grudnia 2021

Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami

Wyruszyliśmy do salonu i zobaczyliśmy dzikie tłumy, zastanawiając się, co się stało. Okazało się, że to wszystko z naszego powodu. Ludzie zaczęli tak napierać na witrynę, że w pewnym momencie pękła szyba i na ulicy rozsypało się szkło. Obsługa wpuszczała po kilka osób, ale po paru chwilach wszystko się skończyło, bo dalsze składanie autografów mogło się dla nas skończyć śmiercią lub kalectwem.”

Oddział Zamknięty nie uznawał półśrodków

W mechanizmie muzyków istniał tylko piąty bieg, po czym następowała straceńcza jazda aż do zatarcia silnika. W pierwszej biografii zespołu znajdzie się miejsce na hotelowe rozróby, prywatki, jakich nie przeżył nikt, i ocean alkoholu, ale przede wszystkim muzykę – równie ostrą i bezkompromisową jak jej twórcy. Żadna kapela nie przemawiała do młodzieży tak wprost, prowokując do myślenia i zapraszając do zabawy bez oglądania się na siermiężną szarzyznę ulic.

Kręgosłup tej historii to pełen zwierzęcego magnetyzmu Krzysztof Jaryczewski, zdolny z marszu tworzyć pokoleniowe hymny, i Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, strażnik rockowego riffu, zdystansowany wobec świata naturszczyk gitary. Dawniej bliscy sobie jak bracia, napiętnowani marzeniami, dziś podzieleni ścianą prawników.

Ponad cztery dekady triumfów i katastrof, gdzie nie ma miejsca na neutralne pastele, letnie temperatury i emocjonalną Saharę. Każdy oddział zamknięty to bowiem miejsce, w którym ekstrema są codziennością.

Ponad czterdzieści lat minęło jak jeden dzień. Zobaczmy, jak wyglądał ten ich cudny świat. Premiera 10 listopada.

empik.com

05 grudnia, 2021Książki i filmy 0

17 sierpnia 2021

A-ha na dużym ekranie

Film dokumentalny „A-ha” opowiada historię jednego z najpopularniejszych zespołów na świecie. Twórcy towarzyszyli muzykom przez ostatnie cztery lata, tworząc opowieść o tym, jak trzech młodych mężczyzn, spełniło marzenie o zostaniu gwiazdami muzyki.Marzenia stały się rzeczywistością, gdy utwór „Take On Me” stał się numerem 1 na liście przebojów Billboard w USA w 1985 roku. Ponad 35 lat po tym przełomie, A-ha wciąż tworzy magię na scenie dzięki swojej melancholijnej i ponadczasowej muzyce. Członkowie zespołu jeżdżą razem po świecie, ale podróżują oddzielnymi samochodami i poza występami utrzymują dystans. Spotykają się na scenie, robiąc wspólnie to, co naprawdę kochają. Film w szczegółowy sposób portretuje wyzwania twórcze oraz relacje pomiędzy trzema silnymi osobowościami. To historia ponadczasowej muzyki, wielkich ambicji, zerwanych przyjaźni – i być może przebaczenia. W filmie nie zabraknie największych przebojów zespołu i materiałów archiwalnych prezentujących kulisy ich powstania.

Polska premiera filmu odbędzie się na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Premiera kinowa dokumentu zaplanowana jest na 17 września 2021 roku.

 

17 sierpnia, 2021Książki i filmy 0

2 maja 2021

Bronisław Cieślak nie żyje. Porucznik Borewicz z „07 zgłoś się” zmarł w wieku 77 lat

O śmierci aktora poinformował m.in. Polsat. Bronisław Cieślak zmarł w niedzielę 2 maja 2021 roku. Jak donosiły wcześniej media, aktor od dłuższego czasu walczył z ciężką chorobą. Bronisław Cieślak znany jest przede wszystkim z roli Sławomira Borewicza, porucznika milicji w kultowym serialu czasów PRL, „07 zgłoś się”. Aktor grał również w produkowanym od 2009 roku serialu „Malanowski i Partnerzy”.


6 lutego 2021

Krzysztof Kowalewski nie żyje. Aktor miał 83 lata

Nie żyje Krzysztof Kowalewski. Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów filmowych i teatralnych zmarł w wieku 83 lat. Informację o śmierci aktora potwierdził PAP dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie Maciej Englert.

Na dużym ekranie zadebiutował w 1960 r. niewielką rolą w „Krzyżakach” w reżyserii Aleksandra Forda.W latach 70. i 80. wystąpił m.in. w filmach wojennych Witolda Lesiewicza „Kwiecień” oraz „Miejsce dla jednego”, kryminale Janusza Nasfetera „Zbrodniarz i panna”, filmach Janusz Majewskiego „Urząd” , „Zbrodniach, który ukradł zbrodnię” oraz „CK Dezerterzy”.Kowalewski był jednym z ulubionych aktorów Stanisława Barei. Grał w „Nie ma róży bez ognia”, w „Brunecie wieczorową porą”, w „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”. Wystąpił też w „Misiu”.Widzowi mogli go też podziwiać na deskach teatrów: Klasycznego, Dramatycznego, Polskiego, Studenckiego Teatru Satyrków, Kwadrat oraz Teatru Współczesnego w Warszawie. Kowalewski jest również znany słuchaczom radiowym jako Pan Sułek w satyrycznym słuchowisku radiowym autorstwa Jacka Janczarskiego pt. „Kocham Pana, Panie Sułku”. Pan Sułek – „starszy bęcwał w młodym wieku” (jak określił tę postać sam Kowalewski) pojawił się na antenie radiowej Trójki w 1973 roku. Od początku towarzyszyła mu Pani Eliza (w tej roli Marta Lipińska). Na każde jej „Kocham Pana, Panie Sułku…”, Sułek odpowiada nerwowym: „Cicho!”.

Aktor w 2002 r. został odznaczony Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski, a w 2009 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

06 lutego, 2021Książki i filmy 0

22 stycznia 2021

Nie żyje Papcio Chmiel. Twórca „Tytusa, Romka i A’Tomka” miał 97 lat

Nie żyje „Papcio Chmiel”, na którego komiksach o Tytusie, Romku i A’Tomku wychowały się pokolenia Polaków. O śmierci Henryka Jerzego Chmielewskiego poinformował wydawca jego komiksów – Prószyński i S-ka.

Papcio Chmiel urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Gdy miał 20 lat, został żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie „Jupiter”. Walczył w Powstaniu Warszawskim; w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia.
Pierwszy odcinek dzieła jego życia, czyli serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka, ukazał się w 1957 roku. W ciągu dekad ukazało się 31 jej części, a także kilka filmów z tymi bohaterami Od drugiej połowy lat 60., kiedy Tytus, Romek i A’Tomek pojawili się w książeczkach, przygody publikowane w piśmie coraz częściej stawały się fragmentami nowych albumów. Pierwsza z serii książeczek została wypuszczona na rynek przez Wydawnictwo Harcerskie „Horyzonty” w 1966 r. Nosiła tytuł „Tytus zostaje harcerzem”. Od razu zdobyła olbrzymią popularność, sprzedając się w łącznym nakładzie 660 rys. egzemplarzy. Podobnie było z następnymi tomami. Na podstawie komiksów powstał pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”.
Był Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2009 roku podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.



19 października 2020

Wham! George i ja

„Wham! George i ja” to jedyna książka pokazująca nam zakulisowe życie zespołu. To także opowieść o jednym z najbardziej znanych muzyków na świecie, George’u Michaelu – opowieść tym cenniejsza, że snuta przez osobę, która znała go jak nikt inny! To książka, którą napisał Andrew Ridgeley.  Premiera wydawnicza 25 listopada.

empik.com

19 października, 2020Książki i filmy 0

6 października 2020

Dokument o nowej płycie Bruce’a Springsteena

Kolejne dobre wieści dla fanów Bruce’a Springsteena. Rockman nie tylko wydaje nową płytę, ale i film przybliżający jej powstawanie. Album zatytułowany „Letter to You” ukaże się 23 października. Tego samego dnia na platformę Apple TV+ trafi dokument o realizacji najnowszego dzieła Bossa. Scenariusz napisał sam Springsteen, a reżyserią zajął się stały współpracownik artysty – Thom Zimny. Poniżej można obejrzeć trailer filmowej produkcji.

Jeśli chodzi o płytę „Letter to You”, fani poznali do tej pory dwa single – tytułowy oraz „Ghosts”. Zestaw wypełni 9 nowych kawałków oraz trzy klasyki z lat 70., które nigdy nie zostały wydane.

06 października, 2020Książki i filmy, Płyty 0