Header

Yazoo

Duet Yazoo powstał w 1981 roku. Tworzyli go Vince Clarke oraz Alison Moyet. Kombinacja niepowtarzalnego brzmienia klawiszy i kompozycji Vince’a oraz nietuzinkowej osobowości i wspaniałego głosu Alison. Połączenie tego w jednym projekcie musiało oznaczać sukces. Vince szukał wówczas nowego pomysłu na dalszą karierę muzyczną gdyż był świeżo po odejściu z grupy Depeche Mode gdzie rozbieżności co do kierunku w jakim miała iść grupa zmusiły go do jej opuszczenia. Alison śpiewała w różnych klubach i nie była to muzyka jaką znamy z twórczości Yazoo. Kiedy więc Vince Clark dostrzegł Alison i jej potencjał na nowy projekt muzyczny okazało się, że Alison była dość sceptycznie do tego nastawiona.
Vince, tez nie miał wielkiego planu co do tego w jaki sposób rozwinąć skrzydła z nowym projektem. Miał za to numer, który skomponował wcześniej dla grupy Depeche Mode i który nie przypadł do gustu kolegom z zespołu. Kiedy więc nagrał „Only You” z Alison i przyniósł do studia Mute nie spodziewał się, ze wydany w 1982 roku singiel zdobędzie tak dużą popularność docierając do miejsca 2 brytyjskiej listy przebojów. Na drugiej stronie czarnego krążka znalazł się równie ciekawy numer „Situation”. W tym czasie Yazoo pracowało już w studio nad kolejnymi piosenkami, które miały znaleźć się na pierwszym ich albumie. Była to praca pełna niespodzianek i odkrywania nowych brzmień i możliwości. Pełna otwartość na to co może się wydarzyć.
W 1982 roku ukazuje się ich drugi singiel „Don’t Go”, który zostaje równie ciepło przyjęty i uzyskuje 3 pozycję wśród najlepiej sprzedających się singli w Wielkiej Brytanii. Numer ten odniósł też spory sukces w Stanach Zjednoczonych, aczkolwiek z uwagi na zawirowania prawne odnośnie nazwy zespołu, która w Stanach była zarejestrowana przez inna grupę, trzeba było wydać go pod szyldem Yaz. Końcem lata 1982 roku, na rynku brytyjskim pojawia się pierwszy album duetu, zatytułowany „Upstairs at Eric’s”. Album stał się wielkim sukcesem na muzycznej scenie i zdobył status platynowej płyty.
Vince i Alison pracowali już nad drugim albumem. Była to jednak praca, w której oboje nie potrafili znaleźć wspólnego języka. Owszem wszystko grało podczas sesji nagrań, natomiast poza nim ich relacje właściwie nie istniały. Zazwyczaj Vince pracował w samotności nad muzyką, a wieczorami Alison dogrywała partie wokalne. Być może brak komunikacji między członkami grupy wynikał z faktu, że jeszcze przed rozpoczęciem nagrań na drugą płytę oboje postanowili, że będzie to ich ostatnia wspólna praca. Doszło wiec do pewnej kuriozalnej sytuacji, kiedy to zanim jeszcze oficjalnie nowy album „You and Me Both” ukazał się na rynku grupa właściwie przestała istnieć. Singlem promującym drugi album zespołu stał się „Nobody’s Diary” wydany 9 maja 1983 roku. Na drugi singiel wybrano kawałek „Walk Away From Love” mimo iż sporym zainteresowaniem, także w Polsce cieszył się utwór „Happy People”, zaśpiewanym przez Vince’a.
Drugi album Yazoo stał się jeszcze większym hitem niż ich premierowy. Dotarł na szczyt brytyjskiej listy najlepiej sprzedających się płyt. Otrzymał też prestiżowa nagrodę „Brit” za najlepszego nowego wykonawcy. Niestety nie pomogło to by grupa ponownie wznowiła współpracę.
Stało się tak po latach, bowiem dopiero w 2008 roku Vince i Alison ruszyli wspólnie na trasę koncertową „Reconnected”, gdzie zaśpiewali swoje najlepsze przeboje z lat 80-tych. Niestety poza wspólną trasa koncertową nie nagrano żadnego nowego utworu w studio. Ukazał się za to album z koncertowej trasy wydany w 2010 roku, kiedy to Alison przyznała, ze odrzuciła propozycje ponownej współpracy i reaktywacji Yazoo.

opracował Artur Góralczyk dla RM80.pl

Teledyski artysty

No comment

Dodaj komentarz