Michał Bajor, niezapomniany Neron z filmu Jerzego Kawalerowicza „Quo Vadis” i piosenkarz, który porusza serca słuchaczy liryzmem – to tylko niektóre z twarzy Michała Bajora. Do jego największych przebojów należą: „Ogrzej mnie”, „Błędny Rycerz”, „Moja miłość” i „Nie opuszczaj mnie”.
Urodził się w 1957 roku w Głuchołazach. Od najmłodszych lat wiedział, że będzie aktorem, jako mały chłopiec zadebiutował rolą wilka w „Czerwonym Kapturku”. Mając 17 lat zagrał w u Agnieszki Holland („Wieczór u Abdona”), później wystąpił w takich filmach jak: „Bez końca”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Przeznaczenie”, „Słodko gorzki”. Po ukończeniu warszawskiej PWST współpracował z takimi reżyserami jak Krzysztof Kieślowski czy Filip Bajon. Na scenie teatralnej pojawił się w takich spektaklach jak: „Equus” , „Opera za trzy grosze”, „Music hall”.
Karierę muzyczną rozpoczął w wieku 13 lat występem na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Później odnosił sukcesy we Wrocławiu, zaś w 1987 wydał swoją pierwszą płytę „Michał Bajor Live”. Na krążku znalazły się utwory J.Brela i K. Weilla, w przekładach m.in. Wojciecha Młynarskiego, takie jak „Jef”, „Walc na tysiąc pas”, „Następny” oraz kompozycje W. Korcza. Dwa lata później ukazał się kolejny album wokalisty, równocześnie Michał Bajor pojawiał się w spektaklach i filmach. Oprócz tego nagrał płyty z piosenkami dla dzieci oraz kolejne albumy – „Kings & Queens”, „Uczucia”, „Kocham jutro”.
W 1994 znaczącą rolą w życiu artystycznym piosenkarza okazał się udział w musicalu „Evita” w Chorzowie, po niej Bajor zagrał także w spektaklach „Odchodzić” , „Głosy umarłych” i „Ewa Hitler pali camele”. Kolejne lata to występy w kraju i za granicą, zaś w 2000 roku Michał Bajor powrócił na duży ekran jako Neron, wziął także udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Obecnie artysta promuje swój najnowszy(2007) album „Inna Bajka”, na którym znalazły się kompozycje m.in. W. Korcza, P. Rubika i H. F. Tabęckiego i samego piosenkarza (utwór „Dla duszy gram”), zaś charakterystyczny i niepowtarzalny styl oraz artystyczna wrażliwość zjednują mu nowe pokolenia słuchaczy.
No comment