Header

Max-X

Max-X to polski projekt muzyczny Macieja Młyńskiego, który swoją muzyczną pasję prowadzi od 2004 roku, gdy jeszcze ukrywał się pod pseudonimem Max M. Wówczas były to produkcje związane bardziej z szeroko pojętym stylem „techno-dance” oraz przeróbkami i remiksami innych znanych przebojów. Fascynacja dźwiękami space-synth, która od zawsze w nim tkwiła zaowocowała tym, że w roku 2020 powstały pierwsze, bardziej konkretne projekty związane z tym stylem. W końcu, w maju 2021 roku Maciej postanowił zrobić swego rodzaju muzyczny żart, który okazał się znamienny w jego karierze. Powstał utwór „Digital Machine”, niejako odwzorowujący klimat i brzmienie przeboju „Living On Video” grupy Trans-X z roku 1983. Była to też próba wyczucia nastrojów, reakcji ludzi na tego typu brzmienie. Aby dodać wiarygodności brzmienia i celowych nawiązań do znanej kanadyjskiej formacji Max M zmienił też nazwę na Max-X. Okazało się, że numer bardzo dobrze się przyjął i idąc za ciosem powstał drugi utwór „Robotic Dance„, utrzymany w podobnym klimacie, a zaraz później – kolejny „Virtual Noise„. Nadszedł moment, w którym Max-X musiał zdecydować, w którym kierunku muzycznym kontynuować swoje prace. Chcąc rozwiać pewne wątpliwości Maciej skontaktował się z producentem i właścicielem wytwórni Space Sound Records w Stanach Zjednoczonych – Markiem Kołodyńskim, który szybko przekonał Macieja, że obrał właściwy kierunek i należałoby kontynuować z tego typu produkcjami. Krótko później powstał kolejny świetny numer „Face To Face” i pojawiła się myśl o premierowym albumie.
Materiał na pierwszą płytę powstał w krótkim czasie i było tylko kwestią czasu pod jakim szyldem zostanie wydany. Ostatecznie wydała go wytwórnia Ameros w listopadzie 2022 roku. Produkcją płyty „Virtual World” zajął się Greg Mancol.
Przebój „Digital Machine” bardzo dobrze radził sobie w różnych stacjach internetowych, które kultywują i promują muzykę lat 80-tych, wspierając tym samym nowych wykonawców idących tropem gwiazd tamtego okresu. Na uwagę zasługuje zdobycie 1 miejsca na liście przebojów radia RMI i utrzymanie się tam na pierwszym miejscu przez 9 tygodni. Równie dobrze spisuje się też w notowaniach Gorącej 10-tki New Generation Italo Disco w radiu RM80.
W projekcie Max-X rolę kompozytora, aranżera, muzyka oraz wokalisty pełni Maciej, ale jak możemy usłyszeć i zobaczyć jest też druga, żeńska połowa zespołu, którą doskonale dopełnia wokalistka „Viola”.
Maciej muzycznej sztuki uczył się właściwie sam. W epoce dominacji Italo-Disco przez 5 lat był Dj-em. Potem kilka lat uczył się gry na gitarze oraz instrumentach klawiszowych. Jak sam mówi, zawsze chciał być „samowystarczalny” w muzycznych podbojach. W pewnym sensie w 2003 roku pomogła też znajomość i możliwość produkcji muzyki na komputerze.
Z twórczością Max-X możecie zapoznać się na portalu Bandcamp.