2019-05-19
19 maja 2019
Budka Suflera wraca na scenę
Budka Suflera wraca na scenę w składzie: Lipko, Zeliszewski, Jurecki. Gościnie zaśpiewają Urszula, Felicjan Andrzejczak i Izabela Trojanowska. Nie ma szans na udział Krzysztofa Cugowskiego. Na wokalu w jesiennej trasie zadebiutuje Robert Żarczyński, w składzie koncertowym będą też: gitarzyści Darke Bafeltowski i Piotr Bogutyn.
Budka Suflera powraca na scenę wraz z jesienną trasą koncertową pod nazwą „45 lat „Powrót do korzeni”! Zespół zagra w największych halach w Polsce: w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie oraz w Katowicach.
Trasa koncertowa powrotu Budki Suflera zawierać będzie największe sale koncertowe. Jak informuje Tomasz Zeliszewski, perkusista, autor tekstów a także manager grupy, podczas koncertów będzie można usłyszeć największe przeboje, przy których „dorastały kolejne polskie pokolenia”.
Zabrzmią m.in. przeboje z lat 80. „Za ostatni grosz” i „Nigdy nie wierz kobiecie” oraz wykonane przez Felicjana Andrzejczaka „Noc komety” i „Jolka, Jolka pamiętasz”. Tomasz Zeliszewski zapewnia, że nie zabraknie hitów Budki Suflera z lat 90., w tym utworów „Takie tango”czy „Bal wszystkich świętych” z płyty „Nic nie boli tak, jak życie”.
Z okazji jubileuszu zespół zaprosił do udziału w koncertach związanych z Budką Suflera gości, w tym Izabelę Trojanowską, która m.in. zaśpiewa „Wszystko czego dziś chcę” i „Tyle samo prawd ile kłamstw” oraz Urszulę w której wykonaniu usłyszymy m.in. „Dmuchawce, latawce, wiatr” i „Luz blues w niebie same dziury”.
Będzie to także pierwsza okazja do usłyszenia na żywo Roberta Żarczyńskiego – nowego wokalisty zespołu oraz gitarzystów Darka Bafeltowskiego i Piotra Bogutyna. Oczywiście w rolach głównych wystąpią: Romuald Lipko, Tomasz Zeliszewski i Mieczysław Jurecki.
W jesiennej trasie Budki Suflera nie weźmie udziału Krzysztof Cugowskiz którym część fanów kojarzy Budkę Suflera. Wokalista z Lublina koncertuje wraz ze swoim Zespołem Mistrzów. Niedawno zakończył współpracę z synami. Każdy z Cugowskich poszedł swoją drogą.
W składzie Budki Suflera zabraknie też, z powodów oczywistych, Romualda Czystawa (1950-2010), który nagrał z grupą trzy świetnie albumy studyjne „Na brzegu światła (1979), „Ona przyszła prosto z chmur” (1980) i „Za ostatni grosz” (1982).
W trasie nie awizowano ważnej postaci z płyt Budki Suflera, a mianowicie gitarzysty Jana Borysewicza, którego gitara nadała charakterystyczne brzmienie grupy. Pamiętamy choćby kapitalną solówkę Jana Borysewicza z kawałka „Za ostatni grosz”.
Trasa „Budka Suflera i przyjaciele” rozpocznie się 29.09.2019 koncertem w Krakowie. Kolejno muzycy zagrają także w Warszawie (2.10), Poznaniu (5.10), Gdańsku (11.10), we Wrocławiu (13.10), Szczecinie (20.10) i Katowicach (25.10).
polskatimes.pl
19 maja 2019
ZZ Top – Goin’ 50
Brody, wąsy, szybkie samochody i piękne kobiety oraz fantastyczna muzyka – tak można podsumować wspaniałą karierę teksańskiego tria ZZ Top, które w 2019 roku kończy 50 lat. Oczywiście z tej wyjątkowej okazji nie mogło zabraknąć specjalnego wydawnictwa. Jest nim składanka, zatytułowana “Goin’ 50”. Premiera 16 sierpnia.
Kompilacja będzie zawierać 50 piosenek Billy’ego Gibbonsa, Dusty’ego Hilla i Franka Bearda, które wybrano z całej kariery ZZ Top. Ukażą się one zarówno w postaci potrójnego CD, jak i na pięciu płytach winylowych. Od czerwca na rynku dostępne już będzie wersja 1 CD, na którym znajdzie się 18 utworów. Trzypłytowe wydanie “Goin’ 50” to starannie wyselekcjonowane kompozycje ZZ Top, przedstawiające zespół zarówno we wczesnych, mocno bluesowych czasach, nieco późniejszych bluesowo-rockowych, kiedy trio stało się już bardzo znane w USA, z lat 80., gdy Billy, Frank i Dusty stali się światowymi gwiazdami za sprawą złagodzenia brzmienia i zmiany stylistyki na bliską ówczesnemu mainstreamowi.
Reprezentowany jest każdy z 15 albumów kapeli. Poza tym w zestawie mamy dwie dodatkowe piosenki – “Salt Lick” oraz “Miller’s Farm”, które zarejestrowane zostały w 1969 roku, czyli niemal w samych początkach ZZ Top. Dysk pierwszy to między innymi hity z lat 70. oraz wczesnych 80. – “La Grange”, “Tush”, “Cheap Sunglasses”, “I’m Bad, I’m Nationwide”, “Pearl Necklace”. Na drugim znajdziemy przykładowo superhity “Gimme All Your Lovin’”, “Legs”, “Sleeping Bag”, “Stages”, “Rough Boy”, “Velcro Fly”. Trzecia płyta jest zbiorem nagrań z lat 1992-2016, czyli okresu, w którym ZZ Top powrócili do bardziej bluesowego grania. Mamy tu, chociażby “Pincushion”, “What’s Up With That”, “Rhythmeen”, “I Gotsta Get Paid”. Dodatkiem do tej płyty są dwa nagrania live z ostatniego wydawnictwa koncertowego tria (“Live Greatest Hits From Around The World” z 2016 roku) , “Waitin’ For The Bus” oraz “Jesus Just Left Chicago”.
Tracklista:
CD 1
1. La Grange
2. Beer Drinkers & Hell Raisers
3. Tush
4. Salt Lick
5. Miller’s Farm
6. (Somebody Else Been) Shaking Your Tree
7. Francine
8. Heard It On The X
9. It’s Only Love
10. Arrested For Driving While Blind
11. Enjoy And Get It On
12. I Thank You
13. Cheap Sunglasses
14. I’m Bad, I’m Nationwide
15. Leila
16. Tube Snake Boogie
17. Pearl Necklace
CD 2
1. Gimme All Your Lovin’
2. Got Me Under Pressure
3. Sharp Dressed Man
4. TV Dinners
5. Legs
6. Sleeping Bag
7. Can’t Stop Rockin’
8. Stages
9. Rough Boy
10. Delirious
11. Woke Up With Wood
12. Velcro Fly
13. Doubleback
14. Concrete And Steel
15. My Head’s In Mississippi
16. Give It Up
17. Decision Or Collision
CD 3
1. Viva Las Vegas
2. Gun Love
3. Pincushion
4. Breakaway
5. Girl In A T-Shirt
6. Fuzzbox Voodoo
7. She’s Just Killing Me
8. What’s Up With That
9. Bang Bang
10. Rhythmeen
11. Fearless Boogie
12. 36-22-36
13. Piece
14. I Gotsta Get Paid
15. Waitin’ For The Bus (Live)
16. Jesus Just Left Chicago (Live)