Header

Trans-X

Grupa Trans-X powstała w 1981 roku w Kanadzie. Swój międzynarodowy sukces zapewniła sobie właściwie dzięki jednemu przebojowi „Living On Video”. Założycielem Trans-X był Pascal Languirand (urodzony  3 maja w Paryżu, we Francji) – kanadyjski muzyk, kompozytor, który jeszcze w latach 70-tych pracował z muzyką elektroniczną dla różnych programów telewizyjnych. Powoli odkrywał nowe możliwości  jakie przyniosły do świata muzyki syntezatory. W 1981 roku do współpracy zaprosił innego klawiszowca – Steve’a Wyatt’a i tak powstała formacja Trans-X. Jeszcze tego samego roku nagrali pierwszą wersja słynnego „Living On Video” oraz  „Digital World”. Rok później ukazuje się ich pierwszy singiel na winylu: „Message On The Radio”, który niestety nie zdobywa popularności na listach przebojów. Do utworu nakręcono teledysk wyprodukowany przez Emil’a Dittrich’s z Toronto i Carol’a Linnane’na z Bostonu.  Niestety numer niemal przepadł bez echa. W roku 1983 zespół zaprezentował w niemieckiej telewizji kolejny singiel „3D Dance”, który podzielił los pierwszego singla i również nie zyskał popularności. Pod koniec 1983 roku Steve Wyatt opuszcza grupę, a na jego miejsce Pascual przyjmuje Laurie Ann Gill. Wówczas sprawy zaczynają iść w dobrym kierunku. Trans-X prezentuje swój pierwszy album „Message On The Radio”, który pierwotnie nagrano dwa lata wcześniej, ale jego wydanie oficjalne datuje się na 1983 rok.  Album zawierał co prawda przebój „Living On Video”, ale początkowo odniósł tylko skromny sukces na rynku kanadyjskim. Na światowy sukces grupa musiała poczekać do 1986 roku, kiedy to wytwórnia Image Records zdecydowała się wydać album pod zmienionym tytułem „Living On Video” i  przy okazji dograno kilka premierowych utworów, z których warto wspomnieć „ Ich Liebe Dich (I Love You)”, wydany również na maxi-singlu tego samego roku.
Wracając do singla „Living On Video”  należy nadmienić, iż stał się on ikoną elektronicznego popu powiązanego z nurtem disco i jest zaliczany jako niepodważalny klasyk lat 80-tych. Pascual nagrał również wersję francuską zatytułowaną „Vivre sur Vidéo”.  W wielu krajach „Living On Video” zdobyło szczyty list przebojów i odnosiło sukcesy, głównie jednak w Europie, gdzie np. we Francji znalazło się na pierwszym miejscu, a w Wielkiej Brytanii dotarło do pierwszej 10-tki. Kolejne dwa lata to praca nad kolejnym albumem zespołu. Trzeci długogrający krążek „On My Own” ukazał się w 1988 roku, ale nie przyniósł on spodziewanego sukcesu i Pascal decyduje się na zawieszenie działalności pod szyldem Trans-X. Rok wcześniej do zespołu trafiła Denise Languirand – żona Pascala, znana również jako Lady D. – dla której napisał przebój „Imagination”, nagrany w 1987 roku. Pascal był też współautorem wydanego w 1989 roku singla Lady D. „I’m Yours Tonight”.
W 1994 roku Pascal decyduje się na wznowienie działalności Trans-X i koncertuje z Nadią Sohaei. Razem z nią powstał czwarty longplay „Trans-X’Xcess” wydany głównie na rynek hiszpański. Grupa przechodzi różne metamorfozy i w roku 2001 prezentuje się jako kandydatka do Festiwalu Eurowizji w hiszpańskiej edycji prezentując utwór „Amandonos”. Utwór ten to tak naprawdę „How Long Lasts Love” z czwartego albumu, ale w zmienionej aranżacji i zaśpiewany po hiszpańsku. Mimo, że eurowizyjny epizod okazał się niepowodzeniem, tego samego roku Pascual nagrywa w Hiszpanii kolejny piąty album zatytułowany „010101”. Do dziś jest to jedna z bardziej poszukiwanych płyt przez kolekcjonerów i fanów zespołu.
W 2003 roku powstaje kolejna wersja słynnego „Living on Video” oraz album „The Drag-Matic Album” wyprodukowany przez hiszpańskiego producenta Michel’a Huygen.  Zespół Trans-X nagrywa ponownie kolejną już wersję „Living On Video 2k6” i na jakiś czas znika z muzycznej panoramy. W 2010 roku Pascuel przeprowadza się do Meksyku i tam powoli odradza się myśl o powrocie jako Trans-X. Do grupy powołuje kolejną partnerkę. Tym razem jest to Corina Lawrence z Argentyny, z którą współpracował od 2008 roku.  Zaszywa się w studio i przygotowuje materiał na kolejny album, który przychodzi na świat w 2012 roku. Album „HI-NRG” utrzymany jest w typowym dla Trans-X stylu, ale widoczne są tu nawiązania do odradzającego się nurtu Italo-Disco nowej generacji. Rok później Pascual nagrywa  w duecie z Truc Quynh, bardziej znanej jako TQ – utwor „My Fascination” do którego nakręcono też teledysk. Od 2014 roku grupa Trans-X często koncertuje jako zespół, który tworzą Pascal i Corina, a towarzyszą im perkusista Luis Broc oraz DJ i klawiszowiec Ramón Serratos – obaj z Meksyku.

opracował Artur Góralczyk dla RM80.pl

Teledyski artysty

No comment

Dodaj komentarz