Header

Silver Pozzoli

Włoski piosenkarz i muzyk, który swoją największą karierę zdobył w połowie lat 80-tych jako gwiazda italo-disco. Silvio Pozzoli urodził się 19 lipca 1953 w Mediolanie we Włoszech. Zanim jego nazwisko na dobre zagościło wśród gwiazd italo-disco Silvio pracował w studio w różnych projektach muzycznych, a jednym z najbardziej znamiennych okazał się Club House i jego najbardziej znana produkcja przy której wykorzystano częściowo numer Michaela Jacksona „Billie Jean”. Produkcja „Do It Again (Medley With Billie Jean)” z 1983 roku zdobyła uznanie po obu stronach Atlantyku, zwłaszcza w na trudnym rynku brytyjskim. Jeszcze wcześniej, w 1980 roku Silvio wraz Vincenzo Tempera tworzył duet Gli Ypsylon, z którym nagrał utwór „Astro Robot Contatto Ypsylon” dla włoskiej telewizji. W tym samym czasie nagrał też z trójką innych muzyków singiel „La Principessa Sapphire”. Utwór był nagrany na potrzeby telewizyjnej bajki dla dzieci i został wydany na singlu jako formacja I Cavalieri Di Silverland w 1980 roku. Zresztą nie była to jedyna produkcja tego typu, w której Silvio brał udział, bowiem od 1979 roku pracował w studio dla filmów rysunkowych w formacji I Micronauti oraz Louisiana Group.
Prawdziwym przełomem w karierze Silvio był moment, w którym został zaproszony do współpracy dla wytwórni Many Records – specjalizującej się w muzyce dyskotekowej, zwanej później „italo-disco”. W 1984 roku Silvio został zakontraktowany jako głos projektu „Den Harrow” nagrywając „Mad Desire”. Później Silviego zastąpił w tym projekcie Tom Hooker. Latem 1985 roku już jako Silver Pozzoli nagrywa przebój Step By Step, a zaraz potem „Around My Dream” – swój największy przebój i jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów italo-disco w całej historii tego nurtu. Singiel sprzedał się w dziesiątkach milionów sztuk i był wydany w najbardziej odległych zakątkach świata. Rok później wydano remix „Around My Dream”, który również sprzedawał się jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”. Zanim światło dzienne ujrzał pierwszy album Silvera, w 1986 roku ukazał się trzeci singiel „From You To Me”, który niestety nie powtórzył sukcesu poprzednich dwóch. Album „Around My Dream” wydany został w 1987 roku i zawierał trzy pierwsze single jak i kilka nowych utworów, które były również promowane jako maxi-single. Największą popularnością cieszyły się „Pretty Baby”, „Chica Boom” oraz „Cross My Heart” – wszystkie wydane w 1987 roku.
Latem 1988 roku Silver Pozzoli gościł w Hiszpanii gdzie udzielał się w chórkach przy produkcji drugiej płyty Davida Lyme. Pomagał jako aranżer utworu „Never Say You Love Me”, a także współautor przeboju „Let Me Be Your Love”, który jeszcze tego samego roku został również wydany jako tytułowy maxi-singiel Silviego. Był to właściwie szczytowy moment w karierze Silvio. Z czasem muzyka italo-disco została zepchnięta na margines, aczkolwiek artyści tego nurtu i również Silvio nagrywali kolejne utwory bez większych sukcesów. Jednym z ostatnich przebojów Silvera Pozzoliego był singiel „Love Is The Best” wyprodukowany przez słynną parę producentów – Farina & Crivellente dla wytwórni Time Records. Numer utrzymany był w klimacie Hi NRG – pochodną italo-disco u schyłku swej popularności w Europie.
Lata 90-te to okres, który Silvio poświęcił pracy w studio gdzie chętnie udzielał się wokalnie w chórkach przy produkcjach wielu artystów. Niemniej jednak wydał 3 maxi-single utrzymane przeważnie w stylistyce panującej wówczas na parkietach europejskich dyskotek. W 1992 roku były to kolejno singiele: „All My Love” oraz „With Or Without You” – cover zespołu U2 wraz z „The Logical Song” z repertuaru Supertramp – oba utrzymane w klimacie disco-house. W 1994 roku kiedy nastała moda na tzw. eurodance Silvio nagrał jedyny utwór, który wówczas stylistyką przypominał podobne europejskie produkcje – „Don’t Forget Me”. Niestety w zalewie tego typu produkcji niemal nie został dostrzeżony.
Kolejne długie lata Silvio poświęcił zatem pracy w studio. Po wielu latach zdecydował się na nagranie swojego drugiego albumu. Płyta „Around Your Dreams: Acoustic Versions Of 80’s” ukazała się 9 września 2009 roku i była swego rodzaju muzycznym ukłonem dla fantastycznej dekady lat 80-tych, w osobliwej i bliskiej Silviemu akustycznej odsłonie. Znalazły się na niej między innymi interpretacje takich hitów jak „Smalltown Boy” (Bronski Beat), „Tarzan Boy” (Baltimora), Self Control (Raf) czy „You’re My Heart, You’re My Soul” (Modern Talking).
W okresie od 2012 do 2017 roku był trenerem wokalnym w znanym we Włoszech telewizyjnym programie muzycznym „Tale e quale show”.
21 kwietnia 2018 roku Silver Pozzoli był gwiazdą corocznej imprezy Baltic Party na pokładzie promu Stena Line, gdzie dla licznych polskich fanów zaśpiewał na żywo swoje największe przeboje. Koncert ten na pewno pozostanie w pamięci wszystkich wielbicieli Silvio, którzy mogli podziwiać go w dwóch odsłonach: dyskotekowej – podczas koncertu wieczornego oraz akustycznej – podczas koncertu gitarowego następnego popołudnia.

opracowanie dla RM80: Artur Góralczyk

Teledyski artysty

Galerie artysty

No comment

Dodaj komentarz