Header

SECRET SERVICE

Secret Service
Secret Service

Secret Service to szwedzki zespół popowy popularny w latach 80-tych XX wieku, wykonujący piosenki w języku angielskim.

 
W 1979 roku Ola Håkansson (znany też jako Oson), były wokalista popularnego w Szwecji w latach 60-tych XX wieku zespołu Ola & the Janglers i pracownik wytwórni Sonet Records, wraz z kompozytorem Timem Norellem i grającym na instrumentach klawiszowych Ulfem Wahlbergiem stworzyli kilka piosenek, które wysłali na Melodifestivalen – szwedzkie eliminacje do europejskiego konkursu piosenki Eurowizja. Nie odnieśli sukcesu, ale postanowili kontynuować współpracę, zmieniając nazwę projektu z Ola+3 na Secret Service. Obok Oli Håkanssona (śpiew), Tima Norella i Ulfa Wahlberga (instrumenty klawiszowe) skład dopełnili Tony Lindberg (gitary), Leif Paulsen (gitara basowa) i Leif Johansson (perkusja). Rozpoczęto też współpracę z autorem tekstów Björnem Håkansonem.
 
Norell, który wraz z Håkanssonem był autorem muzyki do większości utworów zespołu, postanowił nie występować wraz z Secret Service i nie pojawiać się na fotografiach zespołu. Pierwszy singel Secret Service zatytułowany „Oh Susie” stał się przebojem w Szwecji i w kilku krajach Europy i Ameryki Południowej. Tak samo zatytułowany album, zawierający drugi przebój „Ten O’Clock Postman”, w Szwecji uzyskał status złotej płyty. Sukces grupy przypieczętowała piosenka „Flash in the Night” (1982, na płycie „Cutting Corners”) odnotowana na listach przebojów w całej kontynentalnej Europie. W połowie lat 80’s XX wieku Norell i Håkansson zaczęli tworzyć i produkować dla innych artystów. Piosenka „The Way You Are” zaśpiewana przez Osona w duecie z byłą wokalistką ABBY Agnethą Fältskog stała się złotym singlem w Szwecji.
 
Secret Service na pierwszych dwóch albumach „Oh Susie” i „Ye Si Ca” przedstawił muzykę pop – disco. Na trzeciej płycie długogrającej, zatytułowanej „Cutting Corners”, a uważanej za szczytowe osiągnięcie Secret Service, grupa zwróciła się ku electro i new romantic wprowadzając jednocześnie rytmy dyskotekowe. Kolejne płyty zawierały muzykę do tańca oraz ballady.
 
W 1987 sami Håkansson, Norell, i Wahlberg wraz z multiinstrumentalistą Andersem Hanssonem i basistą Matsem A. Lindbergiem wydali Aux Deux Magots – ostatni album sygnowany przez Secret Service. Następnie Hansson wraz Håkanssonem and Norellem utworzyli Megatrio, szwedzką wersję spółki producenckiej Stock-Aitken-Waterman. Na początku lat 90. XX wieku Norell i Håkansson wraz z Alexandrem Bardem tworzyli następne trio producenckie Norell Oson Bard.
 
W 1992 Ola Håkansson wraz ze współpracownikami założyli Stockholm Records – spółkę joint venture wraz z potentatem PolyGram. Firma współpracowała z Army Of Lovers, The Cardigans i z wielu innymi.
 
W 2007 roku zespół reaktywował się bez Oli Håkanssona.
W 2012 roku Secret Service wydało” The Lost Box”, album z zapomnianymi i niewydanymi nagranymi piosenkami z lat 80.
Norell, Wahlberg, Hansson i Lindberg rozpoczął trasę koncertową z nowym piosenkarzem, Johanem Beckerem, jako Secret Service, głównie w Rosji. W 2020 roku wydali singiel „Secret Mission”.