Header

Piersi

Piersi to polska kapela rockowa powstała w 1984 roku w Niemodlinie.

 

Niekwestionowanym liderem zespołu jest jedna z najbarwniejszych postaci polskiej sceny muzycznej – Paweł Kukiz.
Twórczość Piersi charakteryzują prześmiewcze teksty, które zawsze dotykają ważnych i aktualnych kwestii społecznych, kulturalnych i politycznych w Polsce.

 

 

 

Zespół założył Rafał Jezierski, Zbyszek Moździerski, Orin oraz Paweł Kukiz, mający już wtedy za sobą występy w kapeli Aya RL. Już na festiwalu w Jarocinie w 1984 roku, muzycy pokazali się jako zespół nietuzinkowy i bardzo charakterystyczny – mocne, punkowe brzmienie połączyli z tekstami poezji socrealizmu. Był to oczywiście zabieg mający na celu sparodiowanie twórczości komunistycznych poetów, jednak okazał się to również świetny sposób na cenzurę, która nie mogła wyciąć tych tekstów. Taki repertuar zapewnił zespołowi miejsce w „złotej ósemce” festiwalu Jarocin ’84.

Ich pierwszy album, zatytułowany „Piersi” został wydany w 1992 roku. Największym hitem tej płyty okazał się utwór „ZCHN zbliża się”, będący satyrą na ówczesną sytuację kleru. Piosenka została nagrana do melodii pieśni religijnej „Pan Jezus już się zbliża”, za co grupa została oskarżona przez partię o obrazę uczuć religijnych i wezwana do sądu. Płyta zawierała także utwory „Marsz KPN”, „Jestem ajron men”, „Nie bój się Jonek” oraz „Rezerwę”. W sesji gościnnie wziął udział gitarzysta Edmund Stasiak (Emigranci, eks-Lady Pank).

W 1993 roku grupa wydała kolejny krążek – „My już są Amerykany”, na którym Kukiz naśmiewał się z heavy metalu („Suka ciemna”), piłkarskich kibicow („Ułani”), biznesmenów nowego pokolenia („On nie jest cham”), a także powszechnej amerykanizacji polskiego rocka („My już są Amerykany”). Z kolei teledysk do piosenki „Nie samym chlebem człowiek żyje” zdobył główną nagrodę na przeglądzie Yach Film Festival w 1994 roku w Sopocie.

W 1994 roku ukazał się album będący zapisem koncertu „Piersi” w Jarocinie. W tym samym roku, grupa zorganizowała w Niemodlinie koncert z okazji dziesięciolecia istnienia. Wystąpiły tam takie gwiazdy polskiej sceny muzycznej jak Kazik, Acid Drinkers, Closterkeller, T.Love, Big Cyc, Skawalker, czy Proletaryat. Niektórzy z wymienionych gości wystąpili także, na płycie „60/70” którą Piersi wydały jeszcze pod koniec 1994 roku.

Kolejny krążek – „Powrót do raju” z 1995 roku – był satyrą na ówczesną sytuację polityczną, a konkretnie dojścia postkomunistów do władzy. W szczególny sposób wyrażały to takie utwory jak „Powróćże komuno” czy „Bolszewicy na mszy, czyli pieśni o cudownym nawróceniu”.

Kolejnymi dokonaniami zespołu, były albumy „Raj na ziemi” (1997), „Pieśni ojczyźniane (2000) oraz „Piracka płyta” (2004). Wszystkie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, a największą popularność zdobyły sobie utwory „O, Hela!”, „Rowerek”, „Całuj mnie”, „Virus SLD” i „Nie gniewaj się Janek”.

W styczniu 2013 roku Paweł Kukiz podjął decyzję o zaprzestaniu współpracy z zespołem PIERSI. Muzycy nie złożyli jednak broni i postanowili kontynuować swoją artystyczną działalność. Zrodził się pomysł, aby nagrać płytę „PIERSI i PRZYJACIELE 2”. Od lutego do maja 2013 roku, zespół PIERSI skomponował czterdzieści cztery utwory, z czego 17 najlepszych – zdaniem muzyków – zostało umieszczonych na nowej płycie.

Do współpracy muzycy zespołu PIERSI zaprosili znakomitych gości – przyjaciół: Łukasza i Pawła Golców, Jacka „Dżej Dżeja” Jędrzejaka (BIG-CYC, CZARNO-CZARNI), Andrzeja Nowaka (TSA, ZŁE PSY), Tomka „Lipę” Lipnickiego (ILLUSION, LIPALI), zespół TREBUNIE-TUTKI, gościa specjalnego – Rafała „Jeziora” Jezierskiego (byłego muzyka i współzałożyciela grupy PIERSI), oraz Adama „Asana” Asanova (HARATACZE), który decyzją muzyków, został nowym wokalistą zespołu.

„Doszliśmy do wniosku, że nagramy płytę, ponieważ zgromadziło się trochę materiału. Jeżeli nawet mielibyśmy zakończyć współpracę, to jakimś takim akcentem z udziałem artystów-przyjaciół, z którymi widywaliśmy się na scenie. Zaprosiliśmy na tą płytę braci Golec, Jacka „Dżej Dżeja” Jędrzejaka z zespołu Big Cyc, Andrzeja Nowaka, Tomka „Lipę” Lipińskiego i Trebunie Tutki. W tej chwili prowadzimy ciężkie rozmowy z Grubsonem” – tłumaczył Zbigniew Moźdierski. „Muzyk podkreślał, że nikt w zespole nie ma żalu do Pawła Kukiza z powodu jego decyzji. – Nonkonformizm Pawła zawsze pulsował. Nie tylko z zespole Piersi, ale na co dzień. Ma w sobie taką siłę, która mu każe walczyć z niesprawiedliwością. Wiemy, że to u niego silne. Wspieramy go duchowo i trzymamy za niego kciuki” – mówił Zbigniew Moździerski.

Wokalistą Piersi został teraz Adam Asanow. Próbką nowego brzmienia zespołu jest singiel „Bałkanica”. Do utworu powstał też teledysk. – „Klimaty okołobałkańskie wzięły się stąd, że koledzy z zespołu postanowili zrobić ukłon w stronę mojego pochodzenia. Tak jak w tej piosence: bałkańskie rytmy, polska moc. Mój tato pochodził z Bułgarii, a mama jest Polką. Ja sam jestem obywatelem Polski i kocham tutejszy folklor, całą kulturę. Jestem wychowany na polskiej muzyce, w tym na zespole Piersi i twórczości Pawła Kukiza” – stwierdził Adam Asanow.

Pierwszy teledysk promujący nowe wydawnictwo powstał do utworu „Bałkanica”. Spośród kilku miejsc wskazanych do realizacji klipu, zespół wybrał rzeszowski rynek. Obraz zrealizowała firma LION-FILM. Chcąc, nieco odróżnić się od innych zespołów, muzycy PIERSI postanowili nagrać teledysk jednoujęciowy. Zespół PIERSI przygotował również świeżą formułę koncertów, a skład został rozszerzony o instrumenty dęte.

No comment

Dodaj komentarz