Jean-Michel André Jarre, francuski legendarny twórca muzyki elektronicznej, pionier muzyki elektronicznej, performer, producent muzyczny i wirtuoz instrumentów klawiszowych, syn wybitnego kompozytora muzyki filmowej Maurice’a Jarre’a, przyszedł na świat w 1948 roku 24 sierpnia w Lyonie.
Jako dziecko uczył się gry na fortepianie, a w 1964 roku założył swój pierwszy zespół – Les Mystere IV. Kolejna grupa Jeana-Michela Jarre’a, The Dustbins, powstała w roku 1967 i na koncie miała między innymi niewielkie tournee po Francji. Rok później muzyk poznał Pierre’a Schaeffera z grupy G.R.M., który wprowadził pojęcia muzyki elektroakustycznej i muzyki konkretnej. To spotkanie zmieniło podejście do komponowania młodego artysty.
Jean-Michel Jarre zadebiutował w 1969 roku singlem „La Cage”, następnie występował w operze paryskiej, a w roku 1972 wydał płytę „Deserted Palace”. Równolegle tworzył muzykę do filmów, reklam telewizyjnych oraz dla innych wykonawców.
Prawdziwy sukces przyszedł 1976 roku, wraz z albumem „Oxygene”. Płyta zyskała międzynarodowe uznanie – gościła na szczytach list przebojów i sprzedała się w ponad 12 milionach egzemplarzy. Również kolejny krążek – „Equinoxe” (uważany za kontynuację „Oxygene”) – stanowi jedno z najważniejszych osiągnięć artysty.
W kolejnych latach Jean-Michel Jarre zasłynął przede wszystkim jako twórca wielkich, spektakularnych koncertów, w których muzyka nierozłącznie związana jest ze światłem i wizualizacją.
W 1981 roku kompozytor, jako pierwsza zachodnia gwiazda, wystąpił z pięcioma koncertami w Chinach. Pięć lat później uświetnił obchody 150-lecia miasta Houston, a w roku 1989 – 100-lecia wieży Eiffla.
Koncerty Jarre’a niezmiennie gromadzą tłumy widzów, dzięki czemu muzyk trafił do „Księgi Rekordów Guinnessa” – w 1997 roku w Moskwie obserwowało go 3,5 miliona osób. Kolejnym spektakularnym wydarzeniem był koncert pod piramidami w Egipcie, który odbył się w noc sylwestrową na przełomie lat 1999/2000. 26 sierpnia 2005 Jarre wystąpił w Stoczni Gdańskiej w ramach obchodów 25 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania „Solidarności”.
Artysta regularnie nagrywa także płyty – wydaje albumy studyjne oraz krążki koncertowe, dokumentujące najważniejsze imprezy z jego udziałem.
No comment