Header

Gloria Estefan

Gloria Estefan, właściwie Gloria María Milagrosa Fajardo (ur. 1 września 1957 w Hawanie) – piosenkarka latynoamerykańska.
Urodziła się 1 września 1957 roku w Hawanie, na Kubie. Wychowywała się jednak w Miami. Karierę rozpoczęła od występów w grupie Miami Sound Machine. Jednym z założycieli zespołu był Emilio Estefan, z którym Gloria wzięła ślub po czterech latach znajomości. Pod koniec lat 70. grupa wydała kilka hiszpańskojęzycznych płyt, z których każdy odniósł sukces wśród latynoskiej publiczności. Przełom nastąpił w 1984 roku, gdy zespół wydał pierwszy anglojęzyczny singel pt. „Dr Beat”. Chociaż piosenka nie odniosła większego sukcesu w USA, stała się przebojem w Europie. Płyta „Eyes Of Innocence” zyskał status złotej płyty i sprzedał się na całym świecie w ponad milionowym nakładzie.

W 1985 roku Miami Sound Machine opublikowało studyjną płytę „Primitive Love”. Album, dzięki sukcesowi przebojowych singli („Conga”, „Bad Boy”, „Words Get In The Way” i „Falling In Love”) dostał potrójną platynę w Stanach Zjednoczonych. W 1987 roku zespół wydał płytę „Let It Loose”, która sprzedana została w prawie 10 milionach egzemplarzy na całym świecie, lansując przeboje: „1,2,3…”, „Rhythm Is Gonna Get You”, „Anything For You” i „Can’t Stay Away From You”. W 1989 roku Gloria rozpoczęła solową karierę, ale muzycy z Miami Sound Machine nadal towarzyszyli jej w studio i na scenie. Debiutancki solowy album „Cuts Both Ways” sprzedany został się w ponad 10 milionach egzemplarzy i wylansował utwory: „Here We Are”, „Don’t Wanna Lose You”, „Get On Your Feet” i „Oye Mi Canto”. Za egzotyczny teledysk do piosenki „Oye Mi Canto” Estefan otrzymała nagrodę MTV Video Music Award.

Gloria wyruszyła w tym czasie w światową trasę koncertową, „Get On Your Feet World Tour”. Trasa ta została przerwana na skutek ciężkiego wypadku samochodowego, któremu uległa. Po rehabilitacji Estefan powróciła na listy przebojów w 1991 roku z albumem „Into The Light”, zawierającym utwory: „Coming Out Of The Dark”, „Live For Loving You” i „Seal Our Fate”. Promocji płyty towarzyszyła światowa trasa koncertowa „Into The Light World Tour”. W jej trakcie Estefan wystąpiła na kilku kontynentach przed prawie 10 milionową publicznością. W 1992 roku Gloria wydała składankę „Greatest Hits”. Album promowany przebojowymi premierowymi singlami: „Go Away”, „I See Your Smile” i „Always Tomarrow” zyskał status multiplatyny, sprzedając się w ponad 10 milionach egzemplarzy na całym świecie.

W 1993 roku Estefan wydała dwie płyty: hiszpańskojęzyczny „Mi Tierra”, za który otrzymała nagrodę Grammy i który sprzedano w ponad 8 milionach egzemplarzy, przy czym w samej Hiszpanii album kilkunastokrotnie status platynowej płyty oraz świąteczny „Christmas Through Your Eyes” (platynowa płyta w USA). W 1994 roku Gloria wydała album z coverami pt. „Hold Me Thrill Me Kiss Me”. Zyskał on status multiplatynowej płyty i wylansował dwa przeboje: „Turn The Beat Around” i „Everlasting Love”. W 1995 roku Estefan odniosła komercyjny i artystyczny sukces dzięki hiszpańskojęzycznemu wydawnictwu „Abriendo Puertas”, za który otrzymała drugą nagrodę Grammy. W 1996 roku Estefan została poproszona o zaśpiewanie hymnu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Wydana wkrótce płyta „Destiny” zdołała sprzedać się w kilku milionach kopii. W 1996 roku Estefan wyruszyła w kolejną światową trasę koncertową „Evolution World Tour”, która przyniosła wielomilionowe zyski. W 1998 roku artystka powróciła z dyskotekową płyta „Gloria!”. Chociaż single „Heaven’s What I Feel”, „Oye” i „Don’t Let This Moment End” nie odniosły zbyt dużego sukcesu, płyta zdołała sprzedać się w kilku milionach egzemplarzy (w Hiszpanii pięciokrotnie uzyskała status platynowej pły

W 2000 roku Estefan wydała trzeci studyjny, hiszpańskojęzyczny album pt. „Alma Caribena”, za który otrzymała nagrodę Grammy. W 2001 roku Gloria opublikowała płytę „Greatest Hits Vol.2”. Album nie odniósł jednak spodziewanego sukcesu, a pochodzące z niego premierowe piosenki nie zdołały dotrzeć wysoko na listach przebojów. W 2003 roku Gloria wydała album „Unwrapped”. Album został dobrze przyjęty przez krytyków, jednak wysublimowane brzmienie albumu zniechęciło znaczną część fanów artystki. W 2004 roku Estefan wydała składankową płytę „Amor Y Suerte: Exitos Romanticos”, zawierającą hiszpańskojęzyczne ballady z repertuaru piosenkarki. W 2006 roku Estefan wydała trzy kolejne kompilacje: „The Essential” (dwupłytowe wydawnictwo), „The Very Best Of” (która dotarła do TOP 40 w Wielkiej Brytanii) oraz „Oye Mi Canto” (zawierające hiszpańskojęzyczne przeboje artystki). We wrześniu 2007 roku ukazał się w sprzedaży, hiszpańskojęzyczny, studyjny album Glorii Estefan pt. „90 Millas”. Na płycie znalazły się utwory inspirowane tradycyjną kubańską muzyką. Na płycie gościnnie wystąpili: Sheila E., Carlos Santana i Jose Feliciano. Pierwszy singel z płyty, pt. „No Llores” pojawił się w niektórych rozgłośniach radiowych już pod koniec czerwca. Singel zdążył już osiągnąć szczyt latynoskich zestawień. Artystka wzbudziła także pewne kontrowersje w związku z wydaniem singla „No Llores”. W jego nagraniu udział wziął słynny, latynoski gitarzysta Santana, który znany jest ze swoich komunistycznych sympatii politycznych. Jego udział wzbudził oburzenie wśród kubańskiej społeczności żyjącej w Stanach Zjednoczonych. Społeczność chciała nawet doprowadzić do bojkotu płyty „90 Millas”. Sprawa została rozwiązana dzięki specjalnemu pismu, jakie Gloria Estefan opublikowała w prasie, a w którym odcina się od wszelkich pro-komunistycznych poglądów.

Gloria jest żoną znanego producenta muzycznego Emilio Estefana. Emilio produkował albumy takich gwiazd jak: Jennifer Lopez, Shakira, Ricky Martin i wielu innych. Gloria i jej mąż są właścicielami sieci ekskluzywnych restauracji Bongos. Mają także swój własny hotel w Miami oraz studio nagraniowe. Według magazynu Forbes ich majątek szacuje się na ponad 200 milionów dolarów. Gloria ma dwójkę dzieci: syna Nayiba oraz córkę Emily. Razem z rodziną Estefan mieszka w ekskluzywnej rezydencji na Star Island w Miami.

Albumy:

Z Miami Sound Machine

* Eyes of Innocence (1984) złota płyta w USA
* Primitive Love (1985) trzykortna platyna w USA
* Let It Loose / Anything for You (1987) czterokrotna platyna w USA

Solowo:

* Cuts Both Ways (1989) trzykrotna platyna w USA
* Exitos de Gloria Estefan (1990)
* Into The Light (1991) dwukrotna platyna w USA
* Greatest Hits (1992) czterokrotna platyna w USA
* Mi Tierra (1993) platyna w USA, piętnastokrotna platyna w Hiszpanii
* Christmas Through Your Eyes (1993) platyna w USA
* Hold Me Thrill Me Kiss Me (1994) dwukrotna platyna w USA
* Abriendo Puertas (1995) złota płyta w USA, siedmiokrotna platyna w Hiszpanii
* Destiny (1996) platyna w USA
* Gloria! (1998) złota płyta w USA, pięciokrotna platyna w Hiszpanii
* Alma Caribena (2000) złota płyta w USA, trzykrotna platyna w Hiszpanii
* Greatest Hits Vol.2 (2001) złota płyta w Hiszpanii
* Unwrapped (2003) złota płyta w Hiszpanii
* Amor Y Suerte: Exitos Romanticos (2004) złota płyta w Hiszpanii
* The Essential (2006)
* The Very Best of Gloria Estefan (2006)
* Oye Mi Canto!: Los Grandes Exitos (2006)
* 90 Millas (2007)
* Miss Little Havana (2011)
* The Standards (2013)
* Soy Mujer (2015)

Teledyski artysty

No comment

Dodaj komentarz

Loading