Header

Formacja Nieżywych Shabuff

Formacja Nieżywych Schabuff powstała w pierwszej połowie lat 80. w Częstochowie. Wtedy Olek Klepacz, Wojtek Wierus i Jacek Pałucha założyli zespół, którego wokalistą i pierwszym liderem był właśnie Jacek. Niebawem Formacja debiutowała na antenie Rozgłośni Harcerskiej. Ich pierwsza płyta „Wiązanka melodii młodzieżowych” ukazała się już w 1989 roku i to właśnie z tego albumu pochodziła najpopularniejsza piosenka radiowego debiutu „Klub Wesołego Szampana”. Na listy przebojów wspięły się także „Kibel”, „Swobodny Dżordż” i „Centrum Wynalazków”. W 1991 roku zespół opuścił Jacek Pałucha, a miejsce wokalisty zajął Olek Klepacz, który początkowo grał w Formacji na klawiszach. Jeszcze w tym samym roku zespół wydał drugą płytę – „Schaby”. Pochodzą z niej takie przeboje jak „Baboki”, „Faja 89”, „Krótka pieśń o miłości”.
W 1992 roku, po kolejnej modyfikacji składu, muzycy FNS nagrali płytę „Urodziny”. Album różnił się od poprzednich, przede wszystkim zrezygnowano z eksperymentów studyjnych na rzecz „żywego grania”. Z krążka również wylansowano kilka hitów jak choćby „Żółty rower” czy „Hej cześć, daj coś zjeść”.
W maju 1995 pojawił się singiel „Krystyny”, który promował kolejny album Formacji „Fantomas”. A od końca czerwca fale eteru zalało „Lato”. W większości plebiscytów utwór ten zdobył miano przeboju wakacji, a później całego roku.
Dlatego też kolejny rok dla Formacji stał pod znakiem nagród, plebiscytów i wyróżnień. Zespół święcił tryumfy za sukces „Lata”. Został laureatem II nagrody w plebiscycie RMF FM na Przebój Roku, odebrał Muzyczną Nagrodę Teleexpressu. W marcu Formacja zdobyła dwie nagrody w plebiscycie PLAY-BOX ’96, a następnie nominację do Fryderyków ’95. Latem FNS wystąpiła na festiwalu w Opolu, a także na festiwalu Prince Rock Poland Węgorzewo ’96 i w CAMEL PLANET. Podsumowaniem sezonu był występ przed ponad stutysięczną publicznością na koncercie Michaela Jacksona .W lutym 1998 ukazał się singiel „Da da da”. Piosenka stała się power-playem w około 50 stacjach radiowych i w ciągu kilku tygodni ogólnopolskim przebojem. 30 marca premierę miała płyta „FOTO” z bardzo staranną oprawą graficzną, nawiązującą do formuły teledysku „Da da da”. Dało się zauważyć nieco poważniejszy, bardziej refleksyjny charakter tekstów Olka Klepacza.
Rok 1999 to dziesiąte urodziny zespołu. Już w lutym odbył się specjalny koncert Walentynkowy w częstochowskiej filharmonii, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Poza tym w dziesiątą rocznicę nagrania pierwszej płyty, grupa wydała specjalną składankę „Z archiwum X-lecia”, zawierającą największe przeboje. Na krążku znalazł się jeden utwór premierowy „Mów mi Elvis”.
I wtedy Formacja na dłużej zniknęła z muzycznej sceny. Powróciła dopiero po czterech latach milczenia z kolejną płytą, zatytułowaną „Supermarket”. Do tej pory nam się nie chciało, ale wreszcie nam się zachciało – tak w sobie tylko właściwy sposób Olek Klepacz podsumowuje okres, który minął od wydania poprzedniego albumu. W tytułowym utworze Olek jasno określa swój stosunek do ogarniającej naszych rodaków galopującej komercjalizacji, wszechobecnej konsumpcji, która staje się naczelną zasadą ludzkich zachowań.
Pod koniec 2007 roku, zespół pojawił się z utworem „Ty” i wziął udział w projekcie charytatywnym „Pocztówka do Św. Mikołaja 2007” (Dream Music). Krążek osiągnął status Złotej Płyty . Natomiast 6 czerwca 2008 roku na rynku pojawił się nowy album Formacji, zatytułowany „24 H”, który pilotowany był singlem „Ławka”.
Zespół jest aktywny i nagrywa do dnia dzisiejszego coraz to nowsze utwory.

No comment

Dodaj komentarz