Header

Bonnie Tyler

Ten głos zachwyca fanów już od ponad 40 lat!
Ta niepozorna, niewysoka blondynka z charakterystyczną chrypką w latach 70/80′ podbijała listy przebojów na całym świecie.
Gaynor Hopkins, bo tak naprawdę nazywa się wokalistka, urodziła się 08.06.1951 roku, w niewielkim miasteczku Skewen w Walii.
Dzięki namowom rodziny wzięła udział w konkursie talentów, zajmując na nim drugie miejsce. Wtedy to na dobre zaczęła się jej muzyczna kariera. Młodą Bonnie fascynowały soulowe brzmienia Motown i Janis Joplin. Przy takich dźwiękach dojrzewało jej marzenie o karierze wokalnej. Występowała w zespole The Dixies, które śpiewały w chórkach u Bobby’ego Wayne’a. Później założyła własną grupę Sherene and Imagination. Przez prawie 10 lat regularnie grała w The Townsman Club w Swansea, oraz koncertowała po południowej Walii.
Pewnego dnia usłyszał ją Roger Bell z wytwórni Chappell Music i tak narodziła się gwiazda o pseudonimie Bonnie Tyler.
W 1976 roku Bonnie poddała się operacji gardła. Jej tembr głosu stał się bardziej ochrypły, przez co niepowtarzalny i bardziej rozpoznawalny! W tym samym roku podbiła listy przebojów piosenką „Lost in France”, dzięki rosnącej popularności Bonnie Tyler wystąpiła w programie „Top of the Pops”.
Debiutancka płyta The World Starts Tonight spotkała się z dużym uznaniem krytyków, a nagranie „It’s a Heartache” okazało się strzałem w dziesiątkę i ponad czasowym mega hitem. Był to jeden z największych przebojów w 1978 roku, a co więcej nagranie to wylądowało na trzecim miejscu notowania Billboard Hot 100! Dzięki piosence „Total Eclipse of the Heart” Bonnie przeszła do historii, jako jedyna Walijka, która zdobyła pierwsze miejsce na listach przebojów zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i USA. Płyta Faster Than The Speed of Night, z której pochodzi ten utwór otrzymała dwie nominacje do nagrody Grammy. W tym samym czasie Bonnie Tyler koncertowała przed kompletem publiczności na całym świecie. Przez lata ukazywały się jej kolejne płyty studyjne, składanki, wspólne projekty z innymi artystami, między innymi z Rickiem Wakemanem , Mike’em Oldfieldem i Toddem Rundgrenem.
W trakcie tej fenomenalnej kariery piosenkarka zdobyła mnóstwo nagród, a rzesze jej fanów stale rosły dzięki jej zdolności do niemal „taśmowej produkcji” prawdziwych przebojów. Rok 2003 przyniósł krążek Heart Strings, na którym Bonnie prezentuje własne interpretacja swoich ulubionych wykonawców, a w nagraniach towarzyszy jej 76-osobowa orkiestra Filharmonii Praskiej. Wszystkie utwory na albumie są „cudze”, ale zostały niepowtarzalnie zinterpretowane przez niezwykły głos Bonnie Tyler, a sama artystka wspomina … Te utwory, to ballady niosące ze sobą niezwykle silny ładunek emocjonalny!
Rok później (2004) ukazał się album Simply Believe z największymi przebojami piosenkarki. Wraz z płytą artystka zaczęła odnosić duże sukcesy we Francj, Belgii i Polsce. A stało się tak za sprawą nowej wersji jej wielkiego przeboju „Total Eclipse Of The Heart” („Si Demain”), wykonywanej w duecie z francuską wokalistką Kareen Antonn. Fani wręcz pokochali to wykonanie, a obie artystki zdecydowały się także na wspólne wykonanie „It’s a Heartache” („Si Tout S’arrete”).
W 2005 roku ukazał się album Wings, na którym, po długiej przerwie, Bonnie zaprezentowała nowy, autorski materiał. Piosenkarka zaprezentowała 12 nowych utworów. Dwa z nich „Louise” i „Celebrate”, ukazały się w wersji francuskiej. To ukłon w stronę francuskojęzycznych fanów, którzy nie zapomnieli o swojej idolce w chudszych latach.
W tym samym roku (2005) polska publiczność miała okazję posłuchać Bonnie na żywo podczas Festiwalu Piosenki w Sopocie.
Bonnie Tyler musiała polubić nasz kraj 7 marca 2010 roku wystąpiła gościnnie w programie Jaka to melodia. A wydarzeniem roku (2011) był koncert wokalistki w Sali Kongresowej w Warszawie, który odbył się 30 czerwca.
Jako ciekawostke warto napisać że jej przebój „Holding out for a Hero” pojawił się w filmie Footloose (1984) kinowym przeboju Shrek 2 (2004), w reklamie jednej z sieci telefonii komórkowej, a w 2011 w grze Saints Row: The Third.
W szwedzkim mieście Malmö z utworem „Believe In Me” piosenkarka reprezentowała Wielką Brytanie podczas Festiwalu Eurowizji. W finale konkursu kompozycja ta zajęła 19. miejsce.

Albumy:

1977 The World Starts Tonight
1978 Natural Force
1978 It’s A Heartache
1979 Diamond Cut
1981 Goodbye To The Island
1983 Faster Than The Speed of Night
1986 Secret Dreams And Forbidden Fire
1988 Hide Your Heart / Notes from America
1991 Bitterblue
1992 Angel Heart
1993 Silhouette In Red
1996 Free Spirit
1998 All In One Voice
2002 Bonnie Tyler with City Of Prague Philharmonic Orchestra, The Heart Strings
2004 Simply Believe
2005 Wings
2006 Live
2011 Live In Germany 1993
2013 Rocks And Honey

Ważniejsze single:

1976 Lost In France
1977 It’s A Heartache
1978 Louisiana Rain
1979 I Believe In Your Sweet Love
1982 Total Eclipse Of The Heart
1983 Bonnie Tyler & Shakin’Stevens – A Rockin’ Good Way
1984 Holding Out For A Hero
1987 Bonnie Tyler & Mike Oldfield – Islands

współredagowali: Motylek & ejtismen dla RM80.pl

No comment

Dodaj komentarz

Loading