Header

Aretha Franklin nie żyje

Aretha Franklin, królowa soulu i jedna z największych gwiazd amerykańskiej muzyki, nie żyje – poinformowała jej przedstawicielka, Gwendolyn Quinn. Franklin miała 76 lat. Cierpiała na raka trzustki.

Legenda soulu w ostatnich latach mierzyła się z licznymi problemami zdrowotnymi. W 2010 roku zdiagnozowano u niej raka. Piosenkarka zrezygnowała z występów publicznych w lutym 2017 roku.

Aretha Franklin była niepodważalną królową muzyki soulowej. Obok takich wykonawców jak: Sam Cooke, Ray Charles, Stevie Wonder, Nina Simone czy Al Green, była jedną z najpopularniejszych przedstawicielek tego gatunku.

Franklin zaczęła swoją karierę już jako dziecko, śpiewając w chórze swojego ojca. Przełomowym momentem w jej karierze był rok 1967, kiedy powstały utwory ”Rescpect”, „(You Make Me Feel Like) A Natural Woman” oraz ”Think”, które przyniosły jej światową sławę i sprawiły, że zyskała tytuł ”królowej soulu”. Aretha Franklin za singiel ”Respect” otrzymała dwie nagrody Grammy, a jej nazwisko stanęło na szczycie popularnego, muzycznego pisma ”Billboard”. Aretha Franklin miała na swoim koncie aż 18 nagród Grammy, a jej płyty są jednymi z najlepiej sprzedających się na świecie.

Była wszechstronnie uzdolniona, nie zamykała się tylko na soul. Śpiewała w wielu stylach, począwszy od gospelu, przez taneczny pop, R&B, po jazz. Franklin w zestawieniu 100 najlepszych wokalistów wszech czasów magazynu ”The Rolling Stone” zajmuje pierwsze miejsce, a jej utwór ”Respect” również na liście stworzonej przez magazyn ”The Rolling Stone”, ale tym razem na 500 najlepszych utworów wszech czasów, zajmuje miejsce piąte.

Aretha Franklin była postacią rozpoznawaną nie tylko ze względu na swój nieprzeciętny wokal, ale także aparycję. Wygląd sceniczny Franklin zmieniał się wielokrotnie. Piosenkarka słynęła z noszenia napuszonych fryzur i ekstrawaganckich sukienek, którymi podkreślała swoje korzenie. Nosiła etniczne ubrania nawiązujące do kultury afroamerykańskiej.

Była zamężna dwa razy. W 2014 za swoje muzyczne zasługi została uhonorowana tytułem doktora sztuki (Doctor of Arts) na Uniwersytecie Harvarda. Aretha Franklin wystąpiła w kilku filmach m.in. ”The Blues Brothers”.

źródło: consequenceofsound.net

Może Ci się spodobać...

No comment

Dodaj komentarz

Loading