2018-02-11
11 lutego 2018
AC/DC kontynuują z Axlem Rose’em w składzie
Axl Rose jeszcze przez jakiś czas pozostanie frontmanem zarówno Guns N’ Roses jak i AC/DC. Rockman dołączył do australijskiej kapeli w 2016 roku. Axl Rose zastąpił frontmana AC/DC, Briana Johnsona, u którego zdiagnozowano poważne problemy ze słuchem. Artyści nie tylko zamierzają kontynuować współpracę, ale nawet ją pogłębić. Axl dotąd tylko występował z hardrockową legendą. Według ostatnich doniesień, Amerykanin ma teraz także wejść ze starszymi kolegami po fachu do studia i nagrać płytę. – AC/DC kontynuuje działalność z Axlem – nowy album, trasa – zdradził biograf AC/DC, Murray Engleheart.
11 lutego 2018
Pat Torpey, perkusista Mr. Big, nie żyje
Pat Torpey, perkusista Mr. Big zmarł 7 lutego 2018 r. w wyniku powikłań towarzyszących chorobie Parkinsona.
Zespół Mr. Big powstał w 1988 roku, a Pat Torpey działał w nim od samego początku.
Cierpiący od wielu lat na chorobę Parkinsona Torpey w ostatnich latach zmniejszył swoją aktywność, jednak jeszcze w zeszłym roku okazjonalnie występował z Mr. Big.
Założony w 1988 roku zespół Mr. Big zadebiutował w 1989 roku albumem „Mr. Big„. Największy sukces grupie przyniosła jednak płyta „Lean Into It” z 1991 roku z przebojem „To Be With You„.
Najnowszy album grupy zatytułowany „Defying Gravity” ukazał się w lipcu 2017 roku. W większości utworów na perkusji zagrał Matt Starr, jednak w kilku zagrał też Torpey, który objął rolę perkusyjnego producenta.
terazrock.pl
11 lutego 2018
Mieczysław Święcicki nie żyje
Mieczysław Święcicki, współzałożyciel Piwnicy pod Baranami, zmarł w Krakowie w wieku 81 lat. Święcki nazywany był „księciem nastroju”.
O śmierci Mieczysława Święcickiego poinformowała Piwnica pod Baranami.
Święcicki założył Piwnicę pod Baranami w 1956 roku wraz z przyjaciółmi. Artysta związany był z nią do samego końca.
Mieczysław Święcicki urodził się 27 marca 1936 roku w Sokalu (obecnie Ukraina). Gdy miał osiem lat, jego rodzina została przesiedlona do Jarosławia.
Do Krakowa przyjechał w 1956 roku na studia na Wydziale Wokalnym Wyższej Szkoły Muzycznej. Oprócz występowania w Piwnicy pod Baranami, był też aktorem Teatru Starego, Teatru Rapsodycznego i Teatru 38.
W 1963 roku pojechał do Opola z piosenką „Nie wołaj mnie”, za którą otrzymał wyróżnienie. W repertuarze miał głównie piosenki cygańskie i rosyjskie.
Na koncie miał m.in. medal „Kraków – Europejskie Miasto Kultury 2000”, odznakę „Honoris Gratia”, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i klucze do miasta Krakowa otrzymane na swoje 75-lecie w 2011 roku.
źródło: muzyka.onet.pl