Tarkan

Tarkan Tevetoğlu, urodził się 17 października 1972 roku w Alzey, w Niemczech. Znany jako TARKAN jest jednym z najbardziej znanych piosenkarzy muzyki pop w Turcji. Często nazywany Królem Tureckiej muzyki pop.
Jest także bardzo znany w Europie i Amerykach zwłaszcza z piosenki „Şımarık” („Kiss Kiss”). Piosenka została nazwana „Kiss Kiss” przez Holly Valance kiedy Sezen Aksu sprzedała swoje prawa. To spowodowało również do zakończenia przyjacielskich stosunków w pracy pomiędzy Tarkanem a Sezen Aksu. Następnym hitem Tarkana był „Şıkıdım” („Zatrzęś”).Tarkan zaczął studiować muzykę w Karamürsel. Jego droga do sławy zaczęła się wraz z przeprowadzką do Istanbułu w 1988 roku, gdzie przygotowywał się do egzaminu na studia. Jego debiutancki album „Yine Sensiz” (Without You Again) sprzedał się w nakładzie 750 tysięcy egzemplarzy. Drugi album „A-Acayipsin (Oh – You’re Something Else)” już w 2 milionach krążków w samej Turcji, a poza jej granicami w 750 tysiącach kopii. Tarkan stał się gwiazdą. Następnie w 1994 roku postanowił wyjechać do Nowego Jorku skończyć college. Podczas pobytu w USA spotkał założyciela Atlantic Records-Ahmeta Ertegün, który namówił go do wydania kolejnego albumu. W lipcu 1997 roku wydał album „Ölürüm Sana” („I’d Die For You”). Promujący singiel „Şımarık” był numerem jeden na listach przebojów w Szwajcari, Holandii, Francji, Niemczech oraz Belgii. Płyta sprzedała się w 4,5 milionach kopii w samej Turcji. Zdobył za nią m.in złotą płytę w Cannes i World Music Award w Monaco.
W 2001 roku wydał album „Karma” z singlami „Kuzu Kuzu” („Like A Lamb”) i „Hüp” („Whoop”).
W 2005 roku wydał swój pierwszy singiel po angielsku „Bounce”, a rok później pierwszą angielską płytę „Come Closer”.

 

Krzysztof Michałek

Krzysztof Michałek

Jestem pasjonatem muzyki lat 80 i 90, miłośnikiem stylu Italo Disco, wielbicielem starych, dobrych Polskich hitów i wszelkiego rodzaju najnowszych przebojów New Disco i Italo Disco. Prowadzę serwis na Facebooku \"Info Music 80,90,2k\". Pasjonuję się szybkimi bolidami śmigającymi po torach Formuły 1. Lubię fotografować, amatorsko oczywiście. Zajmuję się też grafiką komputerową.

0

Dodaj komentarz

1