Header

Kate Bush

Kate Bush, a właściwie Catherine Bush urodzona 30.07.1958 roku w Bexleyheath (Wielka Brytania), wokalistka i autorka piosenek, oraz producentka nagrań.
Muzyka Kate Bush jest określana jako alternatywny pop i art rock, jej utwory słyną z rozbudowanych linii melodycznych i skomplikowanych partii wokalnych.
Artystka często szuka inspiracji w utworach literackich i filmowych, a także w muzyce etnicznej. Krytycy określają muzykę brytyjskiej piosenkarki jako bardzo trudną, przeznaczoną raczej dla koneserów, niż dla masowej publiczności.
W wieku 11 lat Kate rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Talenty szesnastoletniej wówczas dziewczyny odkrył gitarzysta zespołu Pink Floyd, David Gilmour, który usłyszał jej taśmę demo z piosenkami „The Man with the Child in His Eyes”, „Berlin” i „Maybe” nagraną za pieniądze Ricky’ego Hoppera, przyjaciela rodziny.
Wytwórnia EMI doceniając wysoką jakość nagrań celowo opóźniła debiut, dając artystce czas na dopracowanie umiejętności wokalnych, kompozytorskich i tanecznych.
W 1978 roku wyszedł pierwszy singiel „Wuthering Heights”, inspirowany powieścią Emily Jane Bronte Wichrowe Wzgórza. Utwór ten szturmem wdarł się na pierwsze miejsce angielskiej listy przebojów i okupował tę pozycję przez cztery tygodnie w marcu 1978 roku.
Album The Kicks Inside (78′) ukazał różnorodność i urok piosenek młodej gwiazdy, dopracowane poetyckie wideoklipy, oraz występy z wykorzystaniem elementów tańca baletowego i pantomimy umocniły wyjątkową pozycję artystki. Natchnienia do tekstów piosenek szukała w literaturze i filmie.
W filmie The Magician of Lublin (Sztukmistrz z Lublina) wg. powieści Isaaca Singera, zaśpiewała piosenkę „The Magician” z muzyką Maurice’a Jarre’a. Kolejne piosenki Kate Bush „Breathing” i „Babooshka” stały się wielkimi przebojami na świecie.
Z drugiego albumu Lionheart (78′) największy sukces odniosła piosenka „Wow”. Następny album Never for Ever uplasował się w Anglii na szczycie bestsellerów płytowych w roku 1980.
We współpracy z Peterem Gabrielem powstała płyta The Dreaming z muzyką wykorzystującą folklor celtycki i arabski.
Wydany w 1985 roku album Hounds of Love zawierał trzy przeboje „Hounds of Love”, „Cloudbusting” i przede wszystkim jeden z wielkich przebojów lat 80′ „Running Up That Hill”. Ten krążek uznawany jest jest za szczytowe osiągnięcie artystyczne w karierze tej piosenkarki. Płyta powstała w domowym studiu artystki, a autorem aranżacji orkiestrowych był znany autor muzyki filmowej Michael Kamen, który powierzył wokalistce zaśpiewanie głównego tematu do filmu Brasil.
W listopadzie roku 1986 piosenka „Don’t Give Up” zaśpiewana w duecie z Peterem Gabrielem znalazła się wśród pierwszych dziesięciu przebojów w Wielkiej Brytanii.
W 1987 roku Kate Bush otrzymała Brit Award w kategorii najlepsza brytyjska wokalistka. Dwa lata później nagrała album The Sensual World, sięgając raz jeszcze po literackie inspiracje do powieści Ulyssesa Jamesa Joyce’a. Przy realizacji płyty współpracowali David Gilmour, skrzypek Nigel Kennedy, Trio Bulgarka i ponownie Michael Kamen.
W 1993 roku po niemal czteroletniej przerwie, ukazała się ambitna płyta The Red Shoes. Mimo że w nagraniach wzięli udział Eric Clapton, Prince, Jeff Beck, Gary Brooker wydanie to rozczarowało wielu wymagających recenzentów, natomiast usytułowało się bardzo wysoko wśród bestsellerów płytowych w USA.
W następnym roku (1994) Kate Bush przygotowała pięćdziesięciominutowy film The Line, the Cross & the Curve, a po jego wydaniu odsunęła się z życia publicznego na ponad 11 lat!
Powrót na scenę muzyczną nastąpił w listopadzie 2005 wtedy to światło dzienne ujrzał wydany po wieloletniej przerwie krążek Aerial i składał się z dwóch płyt, zatytułowanych A Sea of Honey, oraz A Sky of Honey. Album ten promował singel „King of the Mountain”.
Director’s Cut z roku 2011, to kolejny album tej wokalistki, na którym znalazły się nowe wersje wybranych piosenek z poprzednich albumów The Sensual World, oraz The Red Shoes, a nagranie „Deeper Understanding” było tym które je promowało.
Jeszcze tego samego roku (2011) Kate Bush wydała album zawierający zupełnie nowy materiał, zatytułowany 50 Words for Snow, utrzymany w klimacie zimowych ballad, a krążek promował singiel „Wild Man”.
Jeśli chodzi o nowy album Kate Bush, to wokalistka zdecydowanie przesadziła z długością piosenek. Mimo że jest ich tylko siedem na płycie, to razem trwają dokładnie 65:06.
W roku 2012 legenda brytyjskiej sceny została wyróżniona przez królową Elżbietę II za swoje niepodważalne zasługi dla rozwoju muzyki, Orderem Imperium Brytyjskiego!
W marcu 2014 zostały zapowiedziane 22 koncerty, które odbędą w sierpniu i wrześniu w Hammersmith Apollo w Londynie. Wydarzenie, nazwane Before the Dawn, będzie powrotem artystki do występowania na żywo po 35 latach przerwy.

Albumy:

1978 The Kick Inside
1978 Lionheart
1980 Never for Ever
1982 The Dreaming
1985 Hounds of Love
1986 The Whole Story
1989 The Sensual World
1990 This Woman’s Work
1993 The Red Shoes
1994 Live at Hammersmith Odeon
2005 Aerial
2011 Director’s Cut
2011 50 Words for Snow
2016 Before the Dawn

Ważniejsze single:

1978 Wuthering Heights
1978 The Man with the Child in His Eyes
1979 Wow
1980 Breathing
1980 Babooshka
1982 The Dreaming
1985 Running Up That Hill
1985 Cloudbusting
1986 Hounds of Love
1986 Don’t Give Up
1989 The Sensual World
2005 King of the Mountain
2011 Wild Man

No comment

Dodaj komentarz