Header

Gregg Allman nie żyje

W wieku 69 lat zmarł Gregg Allman – wokalista, klawiszowiec, gitarzysta oraz autor tekstów, najbardziej znany z gry w amerykańskim zespole The Allman Brothers Band. Przyczyna śmierci nie została jeszcze ujawniona, ale wiemy że Gregg Allmann w ostatnich latach cierpiał na przewlekłe problemy związane z wątrobą.

Gregg Allmann przyszedł na świat 8 grudnia 1947 roku w Nashville. Allmann wychowywał się w Daytona Beach na Florydzie. Tam właśnie uczęszczał do Seabreeze High School wraz ze swoim bratem – Duanem. To właśnie Gregg jako pierwszy zainteresował się grą na gitarze, choć później poświęcił się również śpiewaniu. Od połowy lat sześćdziesiątych braciaAllmanowie grali w kilku zespołach, m.in. w The Escorts czy The Allman Joys. Wraz z tą ostatnią grupą, muzycy przenieśli się do Los Angeles, a tam z kolei podpisali kontrakt z Liberty Records. Wówczas zmienili nazwę na The Hour Glass. Formacja wydała dwa studyjne albumy, pod względem muzycznym osadzone w psychodelicznym bluesie. Później zespół ostatecznie się rozpadł.

Duane Allman wrócił na Południe i powołał do życia zespół, który nazwał The Allman Brothers Band. Oprócz niego w składzie znaleźli się Dickey Betts (gitara), Berry Oakley (bas) i Butch Trucks oraz Jai Johanny „Jaimoe” Johanson (obaj grali na perkusji). Greggpierwotnie, za namową wytwórni, miał działać wyłącznie solo, ale szybko zmęczył go taki układ i w marcu 1969 roku dołączył do zespołu. Wówczas zaczął również naukę gry na organach Hammonda. W zespole był jednym z głównych autorów tekstów i wokalistów, grał także na fortepianie oraz gitarze. Skomponował także wiele piosenek dla grupy, m.in. „Whipping Post” i „Midnight Rider”.

The Allman Brothers Band w swojej muzyce mieszali różne muzyczne gatunki, takie jak: hard rock, jazz rock, southern rock, folk rock czy blues rock. Kapela uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych XX wieku. Grupa zasłynęła z jamowego grania, pełnego improwizacji, nawiązań do bluesa i jazzu. Zespół kontynuował działalność, pomimo tragicznych śmierci Duane’a Allmana i Berry’ego Oakleya, wydając cieszące się popularnością płyty.

Zespół miał na swoim koncie jedenaście studyjnych albumów i aż 16 koncertowych. The Allman Brothers Band byli właśnie znani z niezwykłych występów na żywo. Najsłynniejszymi krążkami w dyskografii okazały się: koncertowy „At Fillmore East” (1971) zarejestrowany w Fillmore East w Nowym Jorku, który był najlepiej sprzedającym się materiałem grupy (niektórzy muzyczni eksperci uważają, że jest to najlepszy album koncertowy w historii muzyki rockowej), a także częściowo nagrany na żywo „Eat a Peach” (1972). Do największych przebojów grupy należały takie kompozycje jak m.in.: „Whipping Post”, „Ramblin’ Man” (obie kompozycje trafiły na listę 500 piosenek, które ukształtowały rocka – za zestawienie odpowiada Rock’n’rollowy Salon Sław), „Midnight Rider”, „Revieval”, „Blue Sky”, „In Memory of Elizabeth Reed”, „Les Bres in A Minor” i „High Falls”. Pożegnalny koncert The Allman Brothers Band miał miejsce 28 października 2014 roku. Na początku 2017 roku zmarł jeden z perkusistów zespołu, Butch Trucks.

W 1995 roku Gregg Allmann wstąpił do Rock And Roll Hall of Fame wraz z The Allman Brothers Band. Z kolei w 2006 roku otrzymał od Georgia Music Hall of Fame Nagrodę za Życiowe Osiągnięcia.

Pomimo problemów ze zdrowiem, niemal do ostatnich chwil Gregg Allman nagrywał i koncertował. W 2015 r. wydał płytę koncertową zatytułowaną „Gregg Allman Live: Back to Macon, GA”.

terazrock.pl

0

Dodaj komentarz

1