London Boys

London Boys, zespół który powstał w drugiej połowie lat 80’. W skład tego brytyjsko-niemieckiego duetu wchodzili Edem Ephraim i Dennis Fuller. Obaj panowie urodzili się w tym samym roku, 1959.
Edem z pochodzenia Turek, przyszedł na świat 1 lipca w Londynie, zaś jego kolega Dennis kilka dni wcześniej, 19 czerwca na Jamajce.
Od roku 1981 mieszkali w Hamburgu, w ówczesnej Republice Federalnej Niemiec. Zanim panowie razem zaczęli grać jako „Londyńskie chłopaki”, wcześniej próbowali swoich sił w zespole Roxy Rollers, a także od czasu do czasu pracowali jako uliczni muzycy, czy aktorzy w lokalnych teatrach.
Jako duet London Boys zaczęli występować od 1986 roku, kiedy to za sprawą wytwórni Teldec ukazał się ich pierwszy singiel na winylowym krążku – była to piosenka „I`m Gonna Give My Heart”. Grali dość modną jak na tamte czasy muzykę Euro-Disco. Drogę do sukcesu zapewnił im przebojowy singiel Harlem Desire z 1987 roku, który stał się też zapowiedzią pierwszego albumu The Twelve Commandments Of Dance, wydanego rok później. Tytuł albumu pasował w sam raz do zawartości, gdyż znalazło się na nim 12 piosenek, które można by określić „dwunastoma przykazaniami tanecznymi”. Płyta, jak i promujące ją single, odniosły spory sukces na całym świecie. Oprócz Europy znani byli także w odległej Japonii oraz Korei Południowej.
Drugi album płyty Sweet Soul Music nie powtórzył już tak dużego sukcesu jak w przypadku pierwszej płyty. Należy pamiętać, że został wydany w 1991 roku, a był to początek schyłku popularności muzyki Euro-Disco, jaką prezentował duet. Na parkietach dyskotek zaczął dominować house & acid z elementami techno. Mimo to, wydano aż cztery single, które promowały album, z Freedom i Chapel Of Love na czele, które zostały wydane w 1990 roku, jeszcze zanim druga płyta ujrzała światło dzienne.
Przy trzecim albumie Love 4 Unity wydanym w 1993 roku, spróbowano iść za modą i płyta przybrała bardziej dance’owy wymiar. Niestety album zupełnie przepadł bez echa i tylko wierni fani zespołu mieli świadomość o jego istnieniu. Podobny los spotkał czwarty i ostatni album  zatytułowany Hallelujah Hits, który został wydany w 1995 roku.
London Boys koncertowali po całym świecie i zdobyli sporą popularność, należy jednak pamiętać, że za ich sukces odpowiedzialny był niemiecki producent i kompozytor Ralf René Maué, autor wszystkich piosenek z czterech albumów London Boys. Kariera duetu zapewne toczyłaby się nadal gdyby nie tragiczne zdarzenie, które miało miejsce 21 stycznia 1996 roku w Austriackich Alpach. Edem i Dennis zginęli w wypadku samochodowym na jednej z niebezpiecznych górskich dróg. Razem z nimi zginęli żona Edema oraz DJ z Hamburga. Przyczyną wypadku była kolizja czołowa z innym samochodem, prowadzonym przez pijanego Szwajcara. Edem i jego żona osierocili trzyletniego syna, Steviego (miał wtedy 3 lata). Dennis zostawił córkę Laurę (w dniu wypadku miała 10 lat).
Choć kariera zespołu London Boys była krótka, to jednak bardzo błyskotliwa i na pewno na trwale zapisała się w kronikach muzycznych. Fani zespołu do dziś wspominają ich jako jeden z najbardziej ciekawych duetów muzyki Euro-Disco!

tekst źródłowy: internet, korekty: Artur Góralczyk

0

Dodaj komentarz

1