Ewa Demarczyk

Krótko o Ewie Demarczyk. To jedna z największych gwiazd Piwnicy pod Baranami, nazywana „Czarnym Aniołem Polskiej Piosenki”. Jej nazwisko kojarzy się głównie z piosenkami „Grand Valse Brillante” oraz „Karuzela z Madonnami”.

Ewa Demarczyk urodziła się w Krakowie w 1941 roku, tam też ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Na początku kariery związała się z kabaretem Cyrulik, by potem święcić triumfy w Piwnicy pod Baranami (od 1962 roku), pracując z Zygmuntem Koniecznym. Wówczas też zaśpiewała wiele swoich przebojów: „Tomaszów”, „Groszki i róże”, „Pocałunki”, „Czarne Anioły”, „Jaki śmieszny”, „Taki pejzaż”, zaś płyta „Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego” zyskała status platynowej. Po rozstaniu z Koniecznym (w 1966 roku) artystka rozpoczęła współpracę z Andrzejem Zaryckim. Z Piwnicą pod Baranami ostatecznie pożegnała się w 1976 roku.

W roku 1979 ukazał się dwupłytowy album „Ewa Demarczyk – Live”, gdzie znalazły się takie utwory jak: „Sur le Pont d’Avignon”, „Skrzypek Hercowicz”, „Czerwonym blaskiem otoczona”. Kolejne lata w życiu piosenkarki to występy na całym świecie (między innymi we Francji, Belgii, Bułgarii, Australii i na Kubie) oraz powstanie „Teatru Ewy Demarczyk” w Krakowie a następnie stowarzyszenia.

Krzysztof Michałek

Krzysztof Michałek

Jestem pasjonatem muzyki lat 80 i 90, miłośnikiem stylu Italo Disco, wielbicielem starych, dobrych Polskich hitów i wszelkiego rodzaju najnowszych przebojów New Disco i Italo Disco. Prowadzę serwis na Facebooku \"Info Music 80,90,2k\". Pasjonuję się szybkimi bolidami śmigającymi po torach Formuły 1. Lubię fotografować, amatorsko oczywiście. Zajmuję się też grafiką komputerową.

0

Dodaj komentarz

1